Rondo Urzecza

OTWOCK: POWRÓT DO KORZENI MIASTA

Bezimienne rondo u zbiegu ulic Kraszewskiego, Batorego i warsztatowej w Otwocku będzie nosiło nazwę „Nadwiślańskiego Urzecza”

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Z propozycją nadania takiej nazwy wystąpili Łukasz Maurycy Stanaszek, badacz i odkrywca Urzecza, oraz Fundacja Dobra Przestrzeń z Otwocka. Bezimienne do tej pory rondo znajduje się na terenie dawnej urzeckiej wsi Świdry Wielkie, gdzie była flisacka binduga i przewóz wiślany. Zaproponowana nazwa odnosi się właśnie do regionu Urzecza, aby w ten sposób podkreślić nie tylko „świderską”, lecz także „nadwiślańską” perspektywę korzeni Otwocka.

– Bardzo fajnie, że w końcu Otwock zwraca uwagę na Urzecze jako region etnograficzny, który od niedawna został na nowo odkryty po 70 latach. To jest bardzo dobry pomysł, tym bardziej że rondo znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś były Świdry Wielkie, taka trochę kolebka Otwocka – stwierdził na komisji kultury, sportu i turystyki radny Marcin Michalczyk.

26 lutego na sesji rada miasta jednogłośnie przyjęła projekt uchwały
o nadaniu rondu nazwy „Nadwiślańskiego Urzecza”. Teraz czekamy, aż w tym miejscu pojawi się tablica z nazwą. Jest też szansa, że zmieni się otoczenie ronda. – Podjęliśmy już rozmowy ze starostwem, aby okolice ronda wzbogacić o elementy małej architektury i charakterystyczną dla krajobrazu Urzecza i Świdrów Wielkich roślinność: wierzby, głóg i krzewy dzikiej róży – mówi prezes Fundacji Dobra Przestrzeń Wiktor Lach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.