Śmieciowy szach

JÓZEFÓW: PODWYŻKA MOŻLIWA JUŻ OD KWIETNIA.

Władze Józefowa muszą szybko znaleźć odpowiedź na pytanie, od kiedy i do jakiej wysokości wzrosną ceny za odbiór śmieci od mieszkańców. Firma odbierająca odpady właśnie wypowiedziała umowę. Urząd analizuje, jakie rozwiązania zastosować, by wybrnąć z trudnej sytuacji. Negocjacje trwają, ale mieszkańców na pewno czekają podwyżki.

SYLWIA WYSOCKA

Od początku 2016 roku do 30 czerwca od mieszkańców Józefowa śmieci miała odbierać firma Lekaro. Chociaż do końca umowy pozostało jeszcze kilka miesięcy, firma postanowiła ją wypowiedzieć. Urząd miasta wcześniej ogłosił już przetarg na odbiór odpadów i ich zagospodarowanie w drugiej połowie roku. Zbieranie ofert trwa do 4 marca. Władze miasta spodziewają się, że podobnie jak w przypadku innych gmin mogą wystąpić trudności,
a mieszkańców czekają spore podwyżki.

Obecnie w Józefowie płaci się 13 zł od osoby za śmieci segregowane i 25 zł za niesegregowane. Te stawki będą obowiązywać już niedługo, a na pewno nie do końca czerwca. – Obowiązująca umowa jest poważnie zagrożona – mówi burmistrz Józefowa Marek Banaszek.

– Firma wypowiedziała ją i zażądała radykalnej (na poziomie 120 proc.) podwyżki za swoje usługi. Negocjujemy, ale prawdopodobnie będziemy musieli przystać na te warunki. Nie mamy teraz szansy na wykonanie zastępcze. Nowe stawki mogą być dla mieszkańców szokujące – przyznaje Banaszek.

Burmistrz zapowiada, że po otwarciu ofert na kolejny okres odbioru odpadów (przetarg przewiduje wykonywanie usługi przez kolejne 12 miesięcy) urząd jak najszybciej będzie chciał określić nowe stawki i uchwalić je na nadzwyczajnej sesji rady miasta w marcu.

– Mam nadzieję, że ofert będzie kilka i jak najszybciej zwołamy sesję, żeby ustalić nowe stawki i nie generować rozbieżności pomiędzy obecnie pobieranymi opłatami a tymi, które pojawią się niedługo wskutek podwyżki – zapowiada Marek Banaszek, unikając jeszcze deklaracji, ile mogłyby wynosić opłaty dla mieszkańców.

– Trwają analizy, ale wiele wskazuje na to, że nie unikniemy rażącej podwyżki – mówi burmistrz. I zaznacza, że jeżeli miasto nie dojdzie do porozumienia w kwestii zwiększenia opłaty już teraz, to z uwagi na to, że każdy miesiąc przynosi firmie odbierającej odpady straty, jest ona gotowa wycofać się z umowy. Oczywiście grozi za to kara, ale po pierwsze nie odstrasza to firmy, a po drugie nie będzie komu wywozić śmieci. Opłaty dla mieszkańców Józefowa mogą wzrosnąć już od kwietnia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.