Bulwersująca podwójna ciągła

INTERWENCJA „LINII OTWOCKIEJ”.

Nie możemy wyjechać samochodem z własnej posesji, bo narażamy się na mandat i punkty karne! Wystarczy, że policjanci przyłapią nas na tym kilka razy i można stracić prawo jazdy – skarżą się mieszkańcy domów przy ul. Jana Pawła II w Otwocku. – Wszystko przez dwie linie ciągłe, które utrudniają nam wjazd na posesję i wyjazd z niej. Żeby to zrobić zgodnie z przepisami, musimy objechać kilka ulic dookoła – irytują się mieszkańcy Świdra, którzy poprosili „Linię” o interwencję.

AGNIESZKA JASKULSKA

Część mieszkańców domów przy ul. Jana Pawła II w Otwocku, pomiędzy ul. Kukułczą a ul. Sowińskiego, ma utrudniony wjazd samochodem do własnej posesji i wyjazd z niej. – Muszę nadrabiać kilometr drogi, objeżdżając kilka ulic, żeby wrócić do domu – skarży się pan Janusz. – Wszystko przez to, że na drodze przed naszymi posesjami zostały namalowane dwie linie ciągłe, których kierowca nie może przekraczać. W przeciwnym razie łamie przepisy i naraża się nie tylko na 200 zł mandatu, lecz także punkty karne. Po kilku razach za punkty karne policja odbierze mi prawo jazdy. To jakiś absurd. Kto to wymyślił, żebyśmy nie mogli normalnie wyjechać z podwórka – irytuje się nasz Czytelnik, który mieszka w Świdrze od ponad 70 lat.

Mieszkańcy interweniowali w sprawie oznakowania już rok temu, zanim na jezdni pojawiły się pasy i linie. – Odkąd zrobili most, to ul. Jana Pawła II stała się ruchliwa i trudno włączyć się do ruchu. Drogowcy wiedzieli, jaka jest sytuacja, a mimo to przyszli w niedzielę i namalowali dwie linie ciągłe, nie tłumacząc nam dlaczego. Przecież wiadomo, że na podwójnej ciągłej nie można wyprzedzać ani przejeżdżać przez nią – mówi pan Janusz.

O sprawie powiadomiliśmy Komendę Powiatową Policji w Otwocku i starostwo. Okazuje się, że rozwiązanie nie jest takie proste.

– Sprawą zajmują się policjanci z drogówki, którzy sprawdzą, czy można zastosować inne wyjście z sytuacji, aby mieszkańcy nie łamali przepisów – mówi nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Tą sprawą zajmowaliśmy się już w 2018 r. na wniosek mieszkańców. 18 października 2018 r. zwróciliśmy się do Biura Inżyniera Ruchu z prośbą o opinię, a 5 listopada 2018 r. otrzymaliśmy informację, że zgodnie z przepisami wyjazd na drogę nie może stwarzać zagrożenia w ruchu zwłaszcza na odcinku, gdzie występuje dodatkowy pas ruchu
– tłumaczy wicestarosta Krzysztof Kłósek.

– Na wysokości m.in. posesji nr 9 i 15 jest lewoskręt, czyli dodatkowy pas ruchu. Nie ma możliwości wykonania zmian dopuszczających skręcanie z lewoskrętu na posesję, bo to stwarza zagrożenie dla innych kierowców – podkreśla wicestarosta.

Mieszkańcy nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy. – To co mamy robić? Łamać przepisy czy za każdym razem objeżdżać okolicę, żeby nie narażać się na mandat? To nam utrudnia życie i powoduje większe wydatki na benzynę – tłumaczą. Niewykluczone, że policjanci z otwockiej drogówki znajdą rozwiązanie tej patowej sytuacji. Być może na tym odcinku ulicy trzeba będzie zmienić organizację ruchu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.