Willa czeka na analizę

DOM NAUKI I SZTUKI POD ZNAKIEM ZAPYTANIA.

Zaniedbany świdermajer przy ul. kard. Wyszyńskiego 2 w Józefowie miał zyskać nowe oblicze i funkcję wielopokoleniowego Domu Nauki i Sztuki. Jednak kolejne przetargi na renowację budynku kończyły się fiaskiem. W końcu miastu udało się znaleźć projektanta, ale willa została wpisana do rejestru zabytków. Teraz nie wiadomo, czy projekt zostanie zrealizowany, a dofinansowanie nie przepadnie.

SYLWIA WYSOCKA

Chociaż wiele sprzyjało tej inwestycji, dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że plany modernizacji budynku zwanego willą Frankówką wciąż napotykają nowe przeszkody. We wrześniu 2017 r. miastu przyznano ponad 3 mln
400 tys. zł dofinansowania z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 dla projektu zakładającego modernizację i renowację budynku przy ul. kard. Wyszyńskiego 2. Dzięki temu wpisany wówczas do ewidencji zabytków województwa mazowieckiego świdermajer po gruntownej przebudowie miał pełnić funkcję Domu Nauki i Sztuki. Odbywałyby się tu wydarzenia kulturalno-edukacyjne skierowane do mieszkańców w różnym wieku. Modernizacja miała zakończyć się 31 października 2019 r.

Miasto przeprowadziło kilka przetargów na projekt i wykonanie modernizacji. Jednak żaden z nich nie zakończył się sukcesem, więc postanowiło poszukać oddzielnie projektanta i oddzielnie wykonawcy remontu. Niestety, ogłoszony pod koniec ubiegłego roku przetarg na wykonawcę dokumentacji także trzeba było unieważnić. Okazało się, że 18 grudnia 2018 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję, na mocy której budynek został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Mazowieckiego. Przetarg tego nie przewidywał.

W ogłoszonym pod koniec stycznia br. przetargu miasto po raz kolejny szukało pracowni, która wykona m.in. dokumentację projektową modernizacji i renowacji budynku przy ul. kard. Wyszyńskiego 2, rozbiórki budynku przy ul. kard. Wyszyńskiego 4 (dotychczas pełniącego funkcję Domu Nauki i Sztuki) oraz zagospodarowania terenu wokół niego. Spośród pięciu ofert (wszystkie opiewały na kwotę znacznie niższą, niż miasto przewidywało na tę część zadania) wybrano propozycję poznańskiej spółki Sound&Space za niespełna 147 tys. zł brutto. Trudno jednak uznać to za sukces, skoro sam proces projektowy ma potrwać 23 tygodnie, co wyklucza zakończenie modernizacji z końcem października 2019 r. (zakłada to umowa na dofinansowanie), a co gorsza, w ogóle nie wiadomo, czy do projektowania dojdzie.

– Umowa z wykonawcą jest tak skonstruowana, że w pierwszym etapie w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków przygotowuje on ponowną analizę możliwości wykorzystania budynku – mówi Marzena Czerbniak kierująca referatem realizacji projektów w józefowskim urzędzie miasta.
– Jeżeli analiza potwierdzi, że możliwe jest wykorzystanie willi do celów, które przewiduje miasto, wtedy firma przejdzie do zasadniczej części realizowania projektu. W umowie dopuściliśmy ewentualność, że jeśli po rozmowach z konserwatorem okaże się, że nie uda się przystosować budynku do celów użyteczności publicznej – a wiemy, że jest tam problem konstrukcji i nośności stropu – przewidujemy możliwość odstąpienia od umowy bez negatywnych konsekwencji z wyjątkiem zapłacenia za pierwszą część wykonanej pracy – zaznacza Czerbniak.

Oczywiście to będzie miało dalsze konsekwencje związane z umową o dofinansowanie. – Zwróciliśmy się już do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów z wnioskiem, w którym informujemy, jak wygląda harmonogram wynikający z przetargu, tzn. że nie mamy szansy
dotrzymać terminu wynikającego z umowy o dofinansowaniu. Poprosiliśmy także, aby zarząd województwa mazowieckiego zmienił regulamin konkursu, dopuszczając późniejszy termin realizacji. Takie przypadki miały miejsce, więc jest to możliwe – podkreśla Marzena Czerbniak.

Decydujące będą najbliższe tygodnie. Jeśli ten etap przebiegnie pomyślnie, miasto ogłosi przetarg na wykonanie modernizacji willi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.