Reorganizacja w mieszkaniówce

OTWOCK: BĘDĄ ZMIANY W ZGM-IE

Po porządkach w miejskich spółkach przyjdzie czas na
Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM). – Restrukturyzację ZGM-u rozpoczniemy na przełomie marca i kwietnia. Zostaną wprowadzone działania naprawcze i zmiany, które są konieczne – zapowiada prezydent Jarosław Margielski.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Według prezydenta ZGM to przykład jednostki, która źle funkcjonuje w mieście. Temat wypłynął przy okazji omawiania projektu „Ograniczenia niskiej emisji” w Otwocku dotyczącego pozyskania dofinansowania na
wymianę urządzeń grzewczych.

Budynki mieszkalne, które są w zasobach ZGM-u, wymagają takich działań, ale jak się okazało, nie będzie można ich zrealizować. ZGM nie ma dokumentacji technicznej na termomodernizację proponowanych budynków. – Trzeba wyciągnąć jakieś konsekwencje, bo po raz kolejny duże pieniądze na ten cel mogą nam umknąć, a to jest sprawa priorytetowa – zwrócił uwagę na komisji ochrony środowiska 27 lutego radny Przemysław Bogusz.

– Wobec ZGM-u trzeba wyciągnąć konsekwencje i zreorganizować tę jednostkę, bo absolutnie nie wykonuje swoich zadań. Brak dokumentacji to jest niewielki procent w skali jaj problemów – odpowiedział prezydent Margielski. – Musimy najpierw uporządkować strukturę urzędu miasta, spółek, które są w krytycznej sytuacji finansowej, jak np. OPWiK. Kwestię restrukturyzacji ZGM-u rozpoczniemy na przełomie marca i kwietnia.

Obecnie nawet rozpoznanie stanu faktycznego jest problematyczne ze względu na brak dokumentów i informacji – dodał Margielski. – Wydaje mi się, że zarówno urząd miasta, jak i jednostki organizacyjne oraz spółki miejskie tylko sprawiały wrażenie instytucji, które funkcjonują z zachowaniem standardów. Jednak będziemy wprowadzali tam procedury, które muszą obowiązywać – zapowiedział prezydent.

Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec ZGM-u? Na pewno nie będzie tak, że to miasto przejmie obowiązek remontu pustostanów,
a radni na sesji będą otrzymywali informacje, że ZGM nie ma pieniędzy
i nie jest od przeprowadzania remontów, podczas gdy fundusz remontowy wynosi ponad 1 mln zł. Na co te pieniądze są więc przekazywane, jeśli nie na pustostany? Jakie są priorytety? To są pytania, na które jako prezydent również mam problem z uzyskaniem informacji, bo te jednostki nie funkcjonują tak jak powinny, zgodnie ze statutem i zadaniami, jakie zostały im powierzone – zwraca uwagę Margielski.

Przypomnijmy, że od 2017 roku dyrektorem ZGM-u jest Edyta Lechniak. Zastąpiła ona na tym stanowisku wieloletniego dyrektora Mirosława Andrasiaka, którego zwolnił poprzedni prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.