Reorganizacja w mieszkaniówce

OTWOCK: BĘDĄ ZMIANY W ZGM-IE

Po porządkach w miejskich spółkach przyjdzie czas na
Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM). – Restrukturyzację ZGM-u rozpoczniemy na przełomie marca i kwietnia. Zostaną wprowadzone działania naprawcze i zmiany, które są konieczne – zapowiada prezydent Jarosław Margielski.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Według prezydenta ZGM to przykład jednostki, która źle funkcjonuje w mieście. Temat wypłynął przy okazji omawiania projektu „Ograniczenia niskiej emisji” w Otwocku dotyczącego pozyskania dofinansowania na
wymianę urządzeń grzewczych.

Budynki mieszkalne, które są w zasobach ZGM-u, wymagają takich działań, ale jak się okazało, nie będzie można ich zrealizować. ZGM nie ma dokumentacji technicznej na termomodernizację proponowanych budynków. – Trzeba wyciągnąć jakieś konsekwencje, bo po raz kolejny duże pieniądze na ten cel mogą nam umknąć, a to jest sprawa priorytetowa – zwrócił uwagę na komisji ochrony środowiska 27 lutego radny Przemysław Bogusz.

– Wobec ZGM-u trzeba wyciągnąć konsekwencje i zreorganizować tę jednostkę, bo absolutnie nie wykonuje swoich zadań. Brak dokumentacji to jest niewielki procent w skali jaj problemów – odpowiedział prezydent Margielski. – Musimy najpierw uporządkować strukturę urzędu miasta, spółek, które są w krytycznej sytuacji finansowej, jak np. OPWiK. Kwestię restrukturyzacji ZGM-u rozpoczniemy na przełomie marca i kwietnia.

Obecnie nawet rozpoznanie stanu faktycznego jest problematyczne ze względu na brak dokumentów i informacji – dodał Margielski. – Wydaje mi się, że zarówno urząd miasta, jak i jednostki organizacyjne oraz spółki miejskie tylko sprawiały wrażenie instytucji, które funkcjonują z zachowaniem standardów. Jednak będziemy wprowadzali tam procedury, które muszą obowiązywać – zapowiedział prezydent.

Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec ZGM-u? Na pewno nie będzie tak, że to miasto przejmie obowiązek remontu pustostanów,
a radni na sesji będą otrzymywali informacje, że ZGM nie ma pieniędzy
i nie jest od przeprowadzania remontów, podczas gdy fundusz remontowy wynosi ponad 1 mln zł. Na co te pieniądze są więc przekazywane, jeśli nie na pustostany? Jakie są priorytety? To są pytania, na które jako prezydent również mam problem z uzyskaniem informacji, bo te jednostki nie funkcjonują tak jak powinny, zgodnie ze statutem i zadaniami, jakie zostały im powierzone – zwraca uwagę Margielski.

Przypomnijmy, że od 2017 roku dyrektorem ZGM-u jest Edyta Lechniak. Zastąpiła ona na tym stanowisku wieloletniego dyrektora Mirosława Andrasiaka, którego zwolnił poprzedni prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.