Dwudziestolecie w „Nukleoniku”

PATRIOTYCZNA WIECZORNICA W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2.

W tym roku wieczornica miała wyjątkowy charakter. Szkoła na kilka chwil przeniosła się w dwudziestolecie międzywojenne, które było dla Otwocka czasem rozwoju, polityki, hazardu i przemytu, ale również wielkiego patriotyzmu. O tym wszystkim mówiono podczas wieczornicy zorganizowanej pod hasłem „Niechaj Polskę… i wiosnę zobaczę”.

AGNIESZKA JASKULSKA

Niepodległość trzeba celebrować. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Otwocku świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
w ubiegły czwartek. W sali gimnastycznej zgromadziło się ponad 200 gości. Część programu muzyczno-słownego przygotowano w żartobliwym tonie, przez co publiczność często reagowała emocjonalnie, a uczniowie byli nagradzani gromkimi brawami. Bogaty program powstał dzięki zaangażowaniu nauczycieli, przede wszystkim Małgorzaty Piwek od języka polskiego i uczącej religii Agnieszki Melasy.

Nie zabrakło barwnego wystąpienia Sebastiana Rakowskiego, dyrektora Muzeum Ziemi Otwockiej, który opowiedział o blaskach i cieniach Otwocka z okresu międzywojennego. Jak podkreślał, miasto tworzyli wtedy ludzie różnych wyznań, którym pomimo różnic religijnych przyświecał wspólny cel, aby Otwock jako uzdrowisko tętnił życiem. Było wiele atrakcji, takich jak: kino, teatr, mała skocznia narciarska na Meranie, kolejka łącząca Otwock i Karczew z Warszawą i Legionowem, którą przemycano m.in. bimber i kiełbasę. Rakowski opowiedział także, jak Otwock w tamtych czasach stał się stolicą hazardu. W budynku, gdzie obecnie znajduje się LO im. Gałczyńskiego przy ul. Filipowicza, powstało kasyno.

– To była jedyna asfaltowa ulica w Otwocku, która łączyła się z autostradą, obecnie jest to Wał Miedzeszyński – mówił Sebastian Rakowski. Natomiast Tomasz Sikorski z Instytutu Pamięci Narodowej opowiedział uczniom o odwadze młodych ludzi, m.in. harcerzach, którzy w ich wieku walczyli o niepodległość ojczyzny.

Podczas wieczornicy rozstrzygnięto też międzyszkolne konkursy: recytatorski i plastyczny. Najlepszym uczniom nagrody wręczył prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Wyniki:

Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Witaj, wolna Polsko”
– Aleksandra Nowicka, LO im. K.I. Gałczyńskiego,
– Emilia Bronikowska, SP w Wiązownie,
– Agata Zgutka, SP w Wiązownie,
– wyróżnienie: Daria Jesiotr, Zespół Szkół nr 2 w Otwocku,
– nagroda specjalna: Emilia Bronikowska, SP w Wiązownie.

Konkurs plastyczny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości:
– Katarzyna Król, LO im. Słowackiego,
– Natalia Pawlik, ZSE-G w Otwocku,
– Julia Drachel, ZSE-G w Otwocku,
– wyróżnienie: Karolina Korgul i Wiktor Kizlo, Zespół Szkół nr 2 w Otwocku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.