Nocna apteka nadal działa

POWIAT: DYŻURY NA RAZIE BEZ ZMIAN.

Apteka przy ul. Matejki 9 w Otwocku pełni w marcu funkcję dyżurnej placówki otwartej w nocy, weekendy i święta. Mimo zapowiedzi właścicieli o chęci zrzeczenia się funkcji apteki dyżurnej nie zdecydowali się oni na podjęcie drastycznych kroków niezgodnych z uchwałą rady powiatu.

SYLWIA WYSOCKA

Apteki dyżurne – otwarte w nocy i w święta – wyznacza za pomocą uchwały rada powiatu. W Otwocku wytypowała dwie placówki – Cefarmu przy ul. Matejki i Aptekę Główną przy ul. Andriollego. W połowie stycznia do Starostwa Powiatowego w Otwocku wpłynęło pismo od Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm-Warszawa, w którym przedstawiciele spółki poinformowali, że ze względu na zbyt duże obciążenie dla firmy apteka przy ul. Matejki 9 zaprzestanie nocnych dyżurów. Zapowiedź miała zostać zrealizowana od marca, ponieważ placówka dyżuruje w miesiącach nieparzystych.

Miesiąc po pierwszym piśmie władze spółki wystosowały list otwarty do powiatowych radnych. Podkreślają w nim nadmierne obciążenie związane z koniecznością działania apteki jako jednej z dwóch dyżurnych i sugerują rozwiązania podobne do przyjętych w powiatach ościennych, czyli wyznaczenie do roli dyżurnych większej liczby aptek. Taki podział obowiązków jest zdaniem władz spółki sprawiedliwy.

Jednak jak na razie skończyło się na pismach. Sprawą zainteresował się radny Dariusz Kołodziejczyk, który podkreśla, że realizacja uchwały rady powiatu nie należy do kwestii uznaniowych, a plany właścicieli apteki przy ul. Matejki nie są zgodne z prawem farmaceutycznym i warto poinformować o nich Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. W marcu apteka normalnie pełni dyżury nocne. W rozmowie z „Linią” jej pracownicy potwierdzili też, że nadal dyżuruje w miesiące nieparzyste.

Radny Kołodziejczyk zwrócił się do zarządu powiatu z wnioskiem o podjęcie prac nad uchwałą, która zwiększy liczbę aptek dyżurnych w powiecie otwockim.

– Argumenty przedstawicieli spółki są uzasadnione – uważa Kołodziejczyk. – Zwiększenie liczby aptek dyżurnych spowoduje, że ciężar zostanie rozłożony na więcej podmiotów – tłumaczy. Jak powiedział na początku marca w rozmowie z „Linią” wicestarosta Krzysztof Kłósek, prace nad zmianą uchwały wyznaczającej apteki dyżurne na razie nie zostały podjęte, ale niewykluczone, że temat niebawem stanie się przedmiotem działań zarządu powiatu.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli apteki, dotychczas nie otrzymali oni odpowiedzi na list przesłany władzom powiatu, ale liczą na rewizję obowiązującej uchwały i przyjęcie nowej. Jak podkreślają, apteka jest gotowa nadal pełnić dyżury, ale na równych zasadach, czyli wtedy, gdy ten obowiązek będzie spoczywał na wszystkich aptekach z terenu Otwocka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.