Brakuje miejsc w przedszkolach

OTWOCK: MIASTO SZUKA PLACÓWEK DLA DZIECI.

Władze Otwocka muszą znaleźć miejsce dla 108 dzieci, które nie pomieszczą się w publicznych przedszkolach.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Wyniki rekrutacji potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że w publicznych przedszkolach wszyscy się nie pomieszczą. Miasto ma obowiązek znaleźć miejsca w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych dla wszystkich chętnych trzy-, cztero- i pięciolatków. Sześciolatki obejmuje już obowiązek przedszkolny, więc dla nich miejsce też musi się znaleźć. Jeśli nie w przedszkolu, to w szkolnej zerówce.

Problem powraca w Otwocku co roku. W poprzednich latach udało się otworzyć oddział przedszkolny w SP nr 2 przy ul. Poniatowskiego. Jak tym razem władze miasta zamierzają go rozwiązać?

Zarówno dyrektor Oświaty Miejskiej Edyta Rosłaniec, jak i wiceprezydent Sławomir Sierański, któremu podlega oświata, zapewniają, że miejsca znajdą się dla wszystkich chętnych. Ostateczne rozwiązania poznamy w tym tygodniu. Pod uwagę brane są dwie możliwości. Wykorzystanie przedszkola kontenerowego dla czterech lub pięciu oddziałów, które miasto zamierza kupić (pieniądze na ten cel są już zabezpieczone w budżecie). Rozważana jest też opcja utworzenia dodatkowego oddziału przedszkolnego w jednej ze szkół podstawowych.

W poprzedniej kadencji oprócz SP nr 2 mówiło się o SP nr 12. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć miejsce dla dzieci z Przedszkola nr 10 „Leśne Skrzaty” przy ul. Kochanowskiego, które należy dostosować do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Do tej placówki nie była prowadzona rekrutacja. Na czas jej remontu dzieci trzeba będzie przenieść gdzie indziej. Dlatego władze chcą kupić przedszkole kontenerowe i postawić je na sąsiedniej działce, która jest własnością miasta.

– Budynek przy ul. Kochanowskiego, który jest wpisany do rejestru zabytków, trzeba będzie zmodernizować pod względem bezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Sierański. Jak się dowiedzieliśmy, przez dłuższy czas z użytkowania będzie wyłączone pierwsze piętro i poddasze. Na parterze jest kuchnia. Rozważa się, żeby nadal można było z niej korzystać, gdy na sąsiedniej działce będzie przedszkole kontenerowe.

Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte do wybranego przedszkola, od 26 marca mogą składać odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej (w terminie siedmiu dni od daty otrzymania uzasadnienia odmownej decyzji). Na początku czerwca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.