(Nie)dopasowana kładka dla niepełnosprawnych

INTERWENCJA LINII OTWOCKIEJ

Nasi Czytelnicy dopytują o powstające pod torami podziemne przejście dla pieszych na wysokości Teatru Jaracza w Otwocku. – Obok schodów powstała pochylnia w kształcie litery V, ale jest tam zbyt wąsko, żeby minęli się dwaj rowerzyści albo osoba poruszająca się o kulach i mama z wózkiem dziecięcym – alarmuje w mailu do redakcji Andrzej Kamiński, mieszkaniec Otwocka.

AGNIESZKA JASKULSKA

W ramach modernizacji linii kolejowej na wysokości otwockiego teatru pomiędzy ulicami Armii Krajowej a Warszawską powstaje podziemne przejście dla pieszych, do którego będzie można zejść po schodach. Natomiast dla osób o ograniczonej mobilności lub matek z dziecięcym wózkiem zbudowano już od strony ul. Armii Krajowej pochylnię w kształcie litery V. Nasi Czytelnicy obawiają się jednak, że jest ona zbyt wąska.

– Z pochylni będzie mogła korzystać tylko jedna osoba, a druga będzie musiała czekać. Jest zbyt wąsko, żeby minęły się tam dwie osoby, zwłaszcza na wózku inwalidzkim, albo dwa wózki dziecięce – tłumaczy Andrzej Kamiński, który ma problemy z poruszaniem się.

– Byłem tam z miarką, żeby sprawdzić. Okazało się, że mają szerokość ok. 130 cm. Do tego dojdą poręcze i będzie jeszcze mniej przestrzeni na pochylni, że już nie wspomnę o zakręcie w środkowej części pochylni. Według norm powinno tam być minimum 150 cm na 150 cm – podkreśla pan Andrzej, przytaczając dane z ekspertyzy w zakresie dostępności kolejowych obiektów obsługi dla podróżnych z niepełnosprawnościami oraz ograniczoną możliwością poruszania się.

O wyjaśnienie poprosiliśmy PKP PLK, które realizują modernizację linii kolejowej. – Pochylnia w okolicy teatru spełnia wszystkie standardy dotyczące tego rodzaju obiektów, tj. zapewnia swobodne przejście pod torami bez nadmiernego wysiłku i konieczności wnoszenia wózka przez osoby trzecie – zapewnia Karol Jakubowski z PKP PLK. – Szerokość pochylni od poręczy wynosi 120 cm. Swobodne mijanie się wózków, rowerzystów oraz osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewniają tzw. spoczniki o szerokości półtora metra. Spoczniki, na których zmienia się kierunek pochylni, są ulokowane co sześć metrów – mówi Karol Jakubowski. I zaznacza, że PKP PLK nie otrzymały sygnałów dotyczących ewentualnego niedopasowania kładki podjazdowej do potrzeb osób poruszających się na wózkach. – To miejsce jest na bieżąco monitorowane przez nasze służby – zapewnia Jakubowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.