Hala tylko dla szkoły?

MIASTO I POWIAT DOGADUJĄ SIĘ W SPRAWIE OBIEKTU DLA „NUKLEONIKA”.

Prezydent Otwocka zaproponował władzom powiatu współpracę przy budowie hali sportowej, z której mogliby korzystać uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Miasto może użyczyć pod inwestycję teren dawnej Zieleni Miejskiej i dołożyć do budowy nawet 5 mln zł. Powiat nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, ale rozważa wybudowanie hali przy szkole.

bty

SYLWIA WYSOCKA

Niedawno władze powiatu unieważniły przetarg na budowę sali sportowej przy „Nukleoniku”. Inwestycja miała powstać w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Jedyna złożona oferta opiewała na kwotę 5 mln 400 tys. zł, podczas gdy na budowę powiat zabezpieczył w budżecie ok. 3 mln 900 tys. zł.

Zapadła decyzja, że inwestycja zostanie podzielona na dwie części: projekt i realizację. Zmieniła się także sama koncepcja hali – zamiast łukowej miała powstać tradycyjna, pełnowymiarowa sala. Termin realizacji przesunięto z grudnia 2019 na wiosnę 2020 r. Przymiarki do wykonania projektu hali wstępnie zlecono już projektantowi podobnego obiektu przy SP nr 1 w Józefowie.

Członkowie zarządu powiatu prowadzili też wstępne rozmowy na ten temat z władzami Otwocka. Prezydent Jarosław Margielski sygnalizował, że ma propozycję współpracy z powiatem przy budowie hali sportowej. Oficjalnie zaprezentował ją we wtorek, 2 kwietnia podczas posiedzenia połączonych komisji rady powiatu: budżetowej oraz gospodarki zasobu i środowiska.

Miasto wkracza do gry

Prezydent Margielski – po rozmowach z miejskimi radnymi, którzy popierają takie rozwiązanie – zaproponował powiatowi, żeby wybudował halę sportowo-widowiskową na terenie po dawnej Zieleni Miejskiej. Miasto użyczy działkę i dołoży do budowy 4-5 mln zł. Byłoby też gotowe w pełni oddać administrację obiektu powiatowi.

– Gdy dotarła do nas informacja, że powiat planuje budowę hali, która jest absolutnie konieczna dla zabezpieczenia potrzeb uczniów LO im. Gałczyńskiego i Zespołu Szkół nr 2, budowa drugiej, miejskiej hali oddalonej o 200 metrów traci sens – mówił Margielski.

– Dlatego proponujemy udostępnienie terenu (nieodpłatne użytkowanie) pod budowę hali niezbędnej do realizacji inwestycji na terenie po Zieleni Miejskiej. Ta lokalizacja jest w optymalnej odległości od obydwu szkół. Proponujemy również wsparcie w postaci pomocy finansowej z budżetu miasta Otwocka rzędu 4-5 mln zł. Bierzemy też pod uwagę, że powiat będzie zarządzał tą placówką po jej wybudowaniu – zadeklarował prezydent. I podkreślił, że jego zdaniem budowa dwóch hal – powiatowej dla szkół i położnej 200 metrów od niej miejskiej hali widowiskowo-sportowej – byłaby marnotrawieniem publicznych pieniędzy.

Jedna wspólna hala, mająca dodatkowo widownię na kilkaset osób, dwie sale do fitnessu lub karate, siłownię i ściankę wspinaczkową czy salki do squasha, nie tylko zapewniłaby miejsce na prowadzenie lekcji wychowania fizycznego dla uczniów dwóch szkół powiatowych, lecz także odpowiadała na potrzeby mieszkańców Otwocka. Kilka razy w roku miasto mogłoby tam organizować większe imprezy, a w czasie, gdy z hali nie będą korzystały szkoły, można by ją wynajmować i zarabiać.

Radni się zastanawiają

Powiatowi radni różnie zareagowali na propozycję prezydenta Otwocka. Nie brakowało sceptycznych głosów wyrażanych już przed pierwszym spotkaniem władz powiatu z prezydentem Margielskim. Wątpliwości zgłaszały m.in. Aneta Bartnicka, Grażyna Olszewska czy Grażyna Kilbach. Radne podkreślały wartość budowy sali sportowej przy „Nukleoniku”, ponieważ w optymalny sposób zaspokaja to potrzeby uczniów. Podobne stanowisko prezentował starosta Cezary Łukaszewski.

– Z ekonomicznego punktu widzenia propozycja prezydenta Margielskiego jest dla miasta uzasadniona, ale sala gimnastyczna przy szkole to naturalny element jej wyposażenia – jest z nią utożsamiana, uczniowie mogą z niej korzystać także po lekcjach. Tym bardziej że w obydwu szkołach w najbliższych latach będzie uczyć się ok. 2 tys. uczniów. Dzieląc to na dostępne sale, będą oni wykorzystywać obiekt po kilkanaście godzin dziennie. Nie będzie zatem miejsca i czasu na inne zajęcia – mówił starosta Łukaszewski.

Jednak nie brakowało również głosów radnych, którzy są gotowi poważnie rozważyć propozycję prezydenta. – Gdybyśmy faktycznie przed budową hali sportowej dysponowali terenem Zieleni Miejskiej, to naturalnie bralibyśmy go pod uwagą przy budowie hali sportowej – przekonywał członek zarządu powiatu Grzegorz Michalczyk.

– Hala w tym miejscu służyłaby dwóm szkołom. Projekt hali na terenie „Nukleonika” nie dość, że zakłada ingerencję w istniejącą infrastrukturę, to jest odpowiedzią głównie na potrzeby Zespołu Szkół nr 2. Tymczasem trzeba pomyśleć także o uczniach LO Gałczyńskiego. Jeśli miasto chce zainwestować, a my mamy przy tym również istotny zysk, proponuję zastanowić się nad tą propozycją – przekonywał Michalczyk. Podobnie wypowiadał się radny Paweł Ajdacki, który podkreślił, że propozycja prezydenta pozwoli wybudować na terenie Otwocka obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia.

Najdalej w negocjacjach posunął się radny Dariusz Koło-dziejczyk, który oświadczył, że jest skłonny popierać propozycję prezydenta, o ile będzie ona pociągała za sobą konkretne roz- wiązania w postaci trwałego tytułu prawnego do terenu pod inwestycję, podpisania umowy notarialnej pomiędzy powiatem a miastem dającej np. na 40 lat prawo zarządzania obiektem i zapewnienia, że miasto zobowiązuje się do zwrotu nakładów poniesionych przez powiat w przypadku, gdyby współpraca między samorządami przestała się układać.

Teraz propozycja prezydenta Margielskiego ma zostać rozpatrzona podczas posiedzeń komisji edukacji i budżetu. Pierwsze odbyło się w czwartek,
4 kwietnia, ponownie z udziałem prezydenta Otwocka. Członkowie komisji doszli do wniosku, że priorytetem jest jak najszybsze wybudowanie sali gimnastycznej dla „Nukleonika”, i w większości poparli wniosek zgłoszony przez Anetę Bartnicką. Zwracają się w nim o kontynuowanie prac zmierzających do wybudowania hali na terenie Zespołu Szkół nr 2. Komisja nie odrzuciła jednak propozycji prezydenta i poparła też drugi wniosek Jacka Czarnowskiego. Zwraca się w nim do zarządu powiatu o kontynuowanie dialogu i podjęcie zobowiązania współpracy przy budowie hali na terenie Zieleni Miejskiej. Służyłaby ona uczniom LO im. K.I. Gałczyńskiego, ale obiekt wybuduje i utrzyma miasto. – Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej rozsądne – komentuje starosta Łukaszewski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.