Zapowiedź wielkich emocji

KOLARSTWO MTB: MAŁA LIGA XC ZAINAUGUROWAŁA KOLEJNY SEZON.

Rowerowe szaleństwo rozpoczęte! W okolicach Góry Lotnika odbył się pierwszy etap tegorocznego cyklu Małej Ligi XC. Znów najszybszy na trasie okazał się jeden z bohaterów poprzedniego sezonu Mateusz Rejch.

MARCIN SULIGA

Tradycyjnie pierwszy wyścig sezonu, liczony do klasyfikacji XC, odbył się w okolicach znajdującej się na pograniczu Wawra i Józefowa Góry Lotnika. Inauguracja przyciągnęła na start 115 zawodników i zawodniczek. W tym roku organizatorzy postanowili trochę skondensować dawkę emocji i zamiast czterech startów harmonogram pierwszego etapu liczył trzy wyścigi.

WKK rządzi

Jako pierwsi na krótszą trasę ruszyli najmłodsi uczestnicy. Młodzi kolarze mieli do przejechania trzy rundy, ale już po pierwszej było niemal pewne, że zwycięzcą będzie ktoś z rodziny Struzików. Jedyną niewiadomą było tylko, który z braci, Aleksander czy Michał, minie metę jako pierwszy. Dwóch kolarzy Warszawskiego Klubu Kolarskiego nadawało ton rywalizacji i zostawiło konkurencję daleko w tyle. Ostatecznie pierwszy finiszował Aleksander Struzik, a Michał wpadł na metę z ponad minutą straty do starszego brata.

– Często ze sobą rywalizujemy. Raz mnie udaje się od niego odskoczyć, ale bywają wyścigi, gdy walka jest bardzo wyrównana
– mówi zwycięzca pierwszego wyścigu.

– Dziś warunki do ścigania się były znakomite i trasa również zachęcała do szybkiej jazdy. Dobrze przepracowałem zimę – bo praktycznie w przerwie nie schodziłem z roweru – i liczyłem, że to zaprocentuje i uda się mi nawet zdublować któregoś z zawodników. To się udało – mówił na mecie szczęśliwy Struzik.

Wśród dziewcząt najszybsza na trzech pętlach była klubowa koleżanka braci Struzików – Anna Walęcka. Pozostałe miejsca na podium również zajęli zawodnicy WKK – druga była Liwia Michalczyk, a trzecia Zofia Krysik.

Po prostu uciekać

Drugi start toczył się w dwóch turach. Jako pierwsi z kilkuminutową przewagą na trasę ruszyli młodzicy, a dopiero potem do walki o zwycięstwo stanęli ich starsi koledzy i koleżanki.

– Starałem się jechać jak najszybciej, by starsi zawodnicy, którzy wystartowali osiem minut po nas, nie zdołali mnie dogonić. To napędzało do szybszej jazdy, bo niestety dziś zbyt dużej konkurencji w mojej kategorii nie było – mówił na mecie najlepszy z trzech młodzików Bartosz Węgrzynowski.

– Trasa była dość szybka, ale trzeba było w trakcie jazdy zachować maksimum koncentracji, by nie skończyć wyścigu gdzieś poza szlakiem na drzewie. Ja te ścieżki znam dość dobrze, bo mieszkam w Otwocku, ale jeszcze wczoraj dla pewności zrobiłem sobie szybki rekonesans trasy – dodaje młody mieszkaniec Otwocka.

W rywalizacji dorosłych świetne widowisko stworzyło trzech kolarzy z kategorii masters II. Piotr Małek, Daniel Pepla oraz Marcin Kudlak przewodzili stawce niemal od początku i na każdej rundzie wymieniali się na pozycji lidera. Kibice do końca nie mogli być pewni, który
z nich wpadnie na metę jako pierwszy. Szczęście uśmiechnęło się
w końcówce do Małka.

– Nie obyło się bez problemów, bo już na początku zawinąłem się na drzewie i musiałem nadrabiać straty. Sytuacja wydawała się trudna, chłopaki jechali w niezłym tempie, ale grupka kolarzy kończących swoje okrążenie nieco ich wyhamowała i znów jechaliśmy w grupie. W końcówce udało mi się wreszcie skutecznie zaatakować. Po drodze Marcin zaliczył wywrotkę, co też spowolniło Daniela, i dzięki temu udało się wygrać – mówi Małek.

– Nie wiem, jak będą wyglądały dalsze etapy Małej Ligi, ale ten pierwszy zapowiada naprawdę duże emocje w naszych wyścigach – dodaje kolarz Ibox Mała Liga XC.

W gronie kobiet najlepsza okazała się Urszula Luboińska. Zawodniczka grupy Trezado najszybciej pokonała też okrążenie wyścigu. – Dobrze dobrałam sprzęt do dzisiejszego wyścigu i warunków, jakie panowały na trasie, co z pewnością ułatwiło mi ściganie – mówiła na mecie Luboińska. – Od początku starałam się jechać jak najszybciej i mijać kolegów, bo tylko taka jazda gwarantowała mi wygraną. Wolałam nie oglądać się za siebie – dodaje Luboińska, która wspólnie z Klaudią Cichacką – triumfatorką kategorii Elita kobiet – zaliczyła pięć pętli drugiego wyścigu.

Oddać królowi, co…

Trzeci wyścig był już o dwie pętle dłuższy. Jego bohaterem – co nie jest zaskoczeniem – okazał się triumfator klasyfikacji generalnej z ubiegłego
sezonu Mateusz Rejch. Kolarz Serwis Bajka z każdym okrążeniem budował kilkusekundową przewagę nad goniącym go Arkadiuszem Jusińskim i ostatecznie na metę dojechał z blisko półtoraminutową przewagą nad zawodnikiem grupy Świat Rowerów. Do Rejcha należało też najszybsze okrążenie w całym wyścigu – 9:01.866.

Wyniki

Kids C2

 1. Aleksander Struzik (WKK)
 2. Karol Skrzyński (Kamyk Radzymin)
 3. Bernard Gasek (WKK)

Kids C1

 1. Michał Struzik (WKK)
 2. Maciej Rogalski (WKK)
 3. Szymon Woźniak (WKK)

Kids D2

 1. Anna Walęcka (WKK)
 2. Liwia Michalczyk (WKK)
 3. Zofia Krysik (WKK)

Kids D1

 1. Aleksandra Dorsz (Kamyk Radzymin)
 2. Wiktoria Rogalska (WKK)
 3. Amelia Wysocka (WKK)

Młodzik

 1. Bartosz Węgrzynowski (Dimension Data)
 2. Filip Małek (Ibox Mała Liga)
 3. Adam Wyszomierski (WKK)

Junior

 1. Michał Dębowski (WKK)
 2. Krzysztof Łysiak (W-wa)

Ladies

 1. Urszula Luboińska (Trezado)
 2. Justyna Małek (Ibox Mała Liga)
 3. Joanna Sobczuk (W-wa)

Elita kobiet

 1. Klaudia Cichacka (metrobikes.pl)
 2. Katarzyna Radziszewska (MCP Bikes)
 3. Hanna Terentieva (W-wa)

Masters II

 1. Piotr Małek (Ibox Mała Liga)
 2. Daniel Pepla (Trezado)
 3. Marcin Kudlak (MCP Bikes)

Masters III

 1. Cezary Chmielewski (Bike Salon)
 2. Robert Śmiechurski (Peugeot)
 3. Valeriy Burlyay (OnBikes)

Masters IV

 1. Krzysztof Mrożewski (mybikes.pl)
 2. Tomasz Kuczewski (Trezado)
 3. Bogusław Lipowiecki (Compas Bike)

Elita mężczyzn

 1. Mateusz Rejch (Serwis Bajka)
 2. Arkadiusz Jusiński (Świat rowerów)
 3. Michał Cąpała (RMF FM HEG)

Masters I

 1. Jacek Rządca (Świat rowerów)
 2. Marcin Chruślak (Geodetic)
 3. Jarosław Bożeń (Geodetic)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.