Piłsudski wraca do parku

OTWOCK: KTO ZROBI POMNIK MARSZAŁKA?

Miasto szuka wykonawcy, który zaprojektuje i zrobi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Rzeźba za maksymalnie 150 tys. zł ma nawiązywać do pomnika, który stał w parku miejskim przed wojną, i znajdować się w tym samym miejscu.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

O planach przywrócenia pomnika marszałka do parku mówili już radni poprzedniej kadencji. Miał on stanąć w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak się jednak nie stało m.in. z powodu wysokiej kwoty za prawa autorskie w związku z odtworzeniem pomnika. Tym razem ma się udać. Urząd miasta ogłosił już zapytanie ofertowe i zgłosiły się firmy chętne do zaprojektowania, wykonania i montażu pomnika.

Będzie on w 100 procentach odwzorowaniem pomnika marszałka, który w latach 50. zlikwidowali funkcjonariusze otwockiego Urzędu Bezpieczeństwa (foto). Nowy pomnik ma być nim inspirowany, choć np. może być trochę wyższy czy różnić się detalami. Dzięki temu miasto zaoszczędzi ok. 50 tys. zł, bo takiej kwoty żądano za prawa autorskie do odtworzenia oryginału. Na zrealizowanie tego zadania miasto chce przeznaczyć 150 tys. zł.

Wpłynęły trzy oferty. Tylko jedna spełnia kryterium ceny (99 tys. zł), druga ją przewyższa (187 tys. zł), a trzecia nie spełnia warunków postępowania. Nowy pomnik ma być wykonany z piaskowca i stanie tam, gdzie poprzedni, na osi parku od strony ul. Pułaskiego (w sąsiedztwie muszli koncertowej) i będzie zwrócony w stronę gmachu liceum. Szacuje się, że może ważyć ok. 35 ton.

Odsłonięcie pomnika jest planowane razem z otwarciem parku po rewitalizacji, czyli w listopadzie, ale gotowy ma on być już wcześniej, bo do końca wakacji. Uroczyste odsłonięcie nastąpi prawdopodobnie podczas obchodów Święta Niepodległości.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.