Płyną ścieki, płynie czas…

KARCZEW: PRZEPOMPOWNIA NADAL ŚMIERDZI.

Na jedną z najbliższych sesji rady miejskiej ma być gotowa uchwała o oddaniu w dzierżawę terenu przepompowni przy ul. Otwockiej. Ma to wreszcie przybliżyć modernizację obiektu przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Tymczasem okoliczni mieszkańcy zaczynają się niecierpliwić. Wraz z wiosną przepompownia znów uprzykrza im życie.

SYLWIA WYSOCKA

Mieszkańcy okolic przepompowni ścieków w Karczewie przypominają o swoim problemie. Jest nim przede wszystkim przykry zapach unoszący się wokół obiektu, a także – podobnie jak w ubiegłym roku – brak jakichkolwiek prac, które miałyby temu zaradzić. Zapowiedzi modernizacji były szumne, sprawa „dogadana” z Otwockiem, a tymczasem w rejonie ul. Otwockiej jak śmierdziało, tak śmierdzi. Mieszkańcy ponownie wystosowali list do karczewskich radnych, zwrócili się także do redakcji z prośbą o interwencję. O sprawie „Linia” pisała już w ubiegłym roku.

Nowy burmistrz Karczewa Michał Rudzki wielokrotnie mówił na sesjach, że gmina dogadała się z Otwockiem. Na mocy porozumienia, po przekazaniu terenu przepompowni w dzierżawę na 25 lat, ustaleniu technologii modernizacji, a także spełnieniu dodatkowych warunków (m.in. umorzenia przez Karczew odsetek od podatku od nieruchomości OPWiK czy podjęcia współpracy w zakresie finansowania SKM-ki i transportu międzygminnego), to Otwock – jako eksploatujący przepompownię – miał wykonać jej modernizację.

Szacunkowa wartość inwestycji to 1-1,2 mln zł. Kwota w całości miała być pozyskana przez miasto jako pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zapytaliśmy, na jakim etapie jest sprawa. Burmistrz Rudzki zapewnia, że choć efekty na razie nie są spektakularne, prowadzone są prace zmierzające do modernizacji przepompowni w tym roku.

– Trwają zaawansowane negocjacje na temat uzgodnień projektowych technologii modernizacji. Na jedną z najbliższych sesji przygotujemy też projekt uchwały o przekazaniu Otwockowi w dzierżawę terenu przepompowni, żeby miasto mogło starać się o pieniądze na przebudowę. Zgodnie z ustaleniami modernizacja ma zostać wykonana w tym roku i mam nadzieję, że tak się stanie – mówi burmistrz.

W pierwszej połowie kwietnia odbyła się też wizja lokalna w Łomży, gdzie na miejscu można było zapoznać się z funkcjonowaniem proponowanej przez Karczew technologii.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.