Wspólne porządki odłożone

OTWOCK: ZDP NIE POSPRZĄTA MIEJSKICH ULIC.

Podczas sprzątania ulic po zimie Otwock nie skorzysta z usług Zarządu Dróg Powiatowych. Mimo zapowiedzi nie udało się szybko, bez wzmocnienia kadrowego i sprzętowego, nawiązać współpracy w tej sprawie między miastem a powiatem.

SYLWIA WYSOCKA

Kilka tygodni temu pisaliśmy o pomyśle na wykorzystanie przez miasto zasobów Zarządu Dróg Powiatowych do utrzymania gminnych dróg. Miało to przynieść obopólne korzyści: miasto mogłoby trochę oszczędzić, bo usługę utrzymania ulic i tak musi zlecać firmom zewnętrznym, a dla ZDP byłby to dodatkowy zastrzyk finansowy.

W przypadku osiągnięcia porozumienia współpraca miała rozpocząć się w drugim kwartale tego roku. Skończyło się jednak na życzeniach i niewiele wskazuje na to, by cokolwiek w tym roku miało się w tej sprawie zmienić.
Propozycja współpracy zakładała, że ZDP zatrudni dodatkowych pracowników z urzędu pracy i więziennictwa oraz w miarę potrzeby wynajmie dodatkowy sprzęt.

Okazało się, że na rynku nie ma ludzi, żeby przeprowadzić roboty w zwiększonym wymiarze w godzinach pracy ZDP, ponieważ z więziennictwa nie udało się pozyskać żadnych pracowników, a z urzędu pracy było tylko sześć osób.

– Po podjętych próbach zatrudnienia dodatkowych osób uznaliśmy, że w tym roku nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć w godzinach pracy ZDP. Zaproponowaliśmy więc, że nasi pracownicy mogliby pracować na podstawie umów-zleceń na sprzęcie użyczonym także na podstawie umowy – mówi „Linii” wicestarosta Krzysztof Kłósek.

– Władze miasta zdecydowały, że takie rozwiązanie nie zaspokoi potrzeb, i postanowiły jednak rozpisać przetarg i zlecić usługę firmie zewnętrznej – tłumaczy. To oczywiście nie przekreśla możliwości współpracy w przyszłości.

– Ponieważ sam pomysł się podoba, w przyszłym roku mamy nadzieję na wspólne pilotażowe zamówienie ze strony kilku gmin powiatu otwockiego. W tym czasie ZDP musi uzupełnić niezbędny sprzęt. Chcielibyśmy wejść w leasing i ze wstępnych szacunków wynika, że bylibyśmy w stanie to zrobić – mówi wicestarosta Kłósek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.