Kojec zamiast budy

KARCZEW: GMINA UCHWALIŁA PROGRAM OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI.

Karczewscy radni przyjęli gminny program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Gmina rozważa także utworzenie kojców, w których znalezione psy będą mogły poczekać na właścicieli i nie trzeba będzie od razu oddawać ich do schroniska.

SYLWIA WYSOCKA

Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami reguluje kwestie dotyczące przede wszystkim opieki nad kotami wolno żyjącymi, zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, ich odławiania, sterylizacji i kastracji czy zapewnienia im całodobowej opieki weterynaryjnej, jeśli zostaną poszkodowane w wypadkach drogowych. Karczewscy radni przyjęli projekt na sesji we wtorek, 9 kwietnia.

Mimo że projekt dokumentu został przesłany do zaopiniowania m.in. Otwockiemu Towarzystwu Przyjaciół Zwierząt oraz Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami oddział w Otwocku – obydwie organizacje nie wydały dla niego oficjalnej opinii, choć jak można było się przekonać na jednym z posiedzeń komisji poświęconych pracom nad programem, obecne na spotkaniu przedstawicielki organizacji były sceptyczne wobec wybranego do współpracy z gminą schroniska.

Zgodnie z przyjętym programem bezdomne zwierzęta z terenu Karczewa trafią do schroniska Małe Boże w Stromcu. Opieka nad kotami wolno żyjącymi będzie realizowana m.in. poprzez dokarmianie i zapewnienie zwierzętom wody, schronienia zimą oraz sterylizację i kastrację. Na realizację programu w tym roku w budżecie gminy zarezerwowano łącznie 53 tys. 505 zł, w tym 34 tys. zł na odławianie zwierząt i utrzymanie ich w schronisku, 10 tys. zł na opiekę weterynaryjną w razie wypadków drogowych oraz 6 tys. zł na sterylizację i kastrację. Na dokarmianie wolno żyjących kotów gmina przeznaczy 2 tys. 500 zł.

Podczas sesji burmistrz Michał Rudzki mówił, że w ostatnim czasie spotkał się z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „Otwocki Zwierzyniec”, z którymi rozmawiał m.in. o zapewnieniu przez gminę kojców, w których przez jakiś czas można by trzymać znalezione zwierzęta, dając właścicielom szansę na odnalezienie pupili. Pozwoliłoby to uniknąć konieczności natychmiastowego przekazania zwierząt do schroniska. Trafiałyby one tam dopiero, gdy akcja informacyjna nie przyniosła skutku. Takie rozwiązanie sprawdza się w Józefowie, dlatego władze Karczewa biorą ten pomysł pod uwagę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.