Wszystkich powitała zima

Kolarstwo MTB: Maratoński początek nad Świdrem

Tydzień po inauguracji cyklu XC debiut zaliczył pierwszy z czterech tegorocznych maratonów Małej Ligi XC. Organizatorzy wytyczyli zupełnie nową trasę, która mogła zaskoczyć wielu kolarzy. Szkoda, że do ich wysiłku nie dostosowała się aura

MARCIN SULIGA

Wszystkich zaskoczył jeden z ostatnich zrywów zimy. Padający śnieg z pewnością nie był tym, czego oczekiwano, i być może to właśnie pogoda zniechęciła niektórych zawodników do pojawienia się na starcie w Mlądzu. Szkoda, bo organizatorzy zawodów razem z gronem wolontariuszy, policją i strażakami z OSP Brzóze wykonali kawał dobrej roboty, by przygotować trasę pierwszego z czterech etapów.

– To była świetna trasa.Widać było, że organizatorzy uwzględnili wszystkie walory okolicy. Specyfika tych terenów jest znana i naprawdę trzeba się postarać, by zaskoczyć zawodników – mówił na mecie zwycięzca liczącego blisko 22 kilometry dystansu Adventure Daniel Pepla.

Medalowy trening

Kolarz grupy Trezado tym samym mógł sobie nieco powetować porażkę z zeszłego tygodnia na Górze Lotników w Józefowie, gdzie przegrał z Piotrem Małkiem (IboxMałaLiga). –Dość poważnie wyglądający wypadek jednego z rywali sprawił, że nie mogłem już włączyć się do walki o zwycięstwo, i stąd drugie miejsce – tłumaczy Pepla. – A dziś potraktowałem ten start jako dobry, mocniejszy trening. Wybrałem krótszy dystans, bo niestety nie mogłem odpowiednio przepracować przerwy zimowej i moja forma jest daleka od oczekiwań. Zapewne gdybym wystartował na dystansie Challenge, mógłbym zapłacić za to wysoką cenę – dodaje Pepla.

Zawodnik z Warszawy wyprzedził na mecie najlepszego w kategorii Elita Mężczyzn Dawida Szczepańskiego oraz dwójkę juniorów młodszych –Antoniego Świderskiego (Trezado) i Mateusza Szyszkę (WKK), którzy do ostatniej prostej rywalizowali o miejsce na podium. Wśród kobiet najszybsza była pochodząca z Wiązowny Justyna Tarnowska (Bike Salon).

Za plecami Rejcha

Niespodzianki nie było w rywalizacji na najdłuższym dystansie – Challenge. 44-kilometrową trasę najszybciej pokonał Mateusz Rejch (Serwis Bajka), który pokazał, że nie ma dla niego znaczenia, czy zawody przeprowadzane są w formule XC, czy też są to maratony. On i tak na mecie melduje się pierwszy.

–Wiadomo, że specyfika trasy na maratonach jest nieco inna niż na XC. Tu nie można sobie pozwolić na tak dużo jak na XC, bo trzeba mieć z tyłu głowy, że do przejechania jest znacznie więcej kilometrów niż zazwyczaj. Trzeba wykazać się przewidywalnością i sprytem, zwłaszcza jeśli obsada zawodów jest tak mocna jak dzisiaj –mówił na mecie Rejch. – Trasa specjalnie mnie nie zaskoczyła, bo często trenuję w tych rejonach, ale było widać, że organizatorzy postarali się, by rywalizacja nie toczyła się tylko na płaskich odcinkach, ale żeby było też wiele mocnych zjazdów i podjazdów – dodaje Rejch.

Za plecami Rejcha rozegrała się walka nie tylko o dwa pozostałe miejsca na podium, lecz także o wygraną w kategorii Masters I. Batalię o nie stoczyli Przemysław Gierczak (Hurom) i Kamil Karwat (Świat Rowerów). Przewagą pochodzącego z Józefowa Karwata mogła być znajomość trasy, jednak to zawodnik z Opoczna zachował więcej sił na finiszu i stanął na drugim stopniu podium.

W rywalizacji kobiet szans pozostałym konkurentkom nie dała Urszula Luboińska. Zawodniczka Trezado dotarła na metę z 11 wynikiem w całej stawce.

Młodzi jako pierwsi

Przed rywalizacją kolarzy na dystansie Adventure i Challenge swój wyścig rozstrzygnęli najmłodsi. Jako pierwszy linię mety – z dużą przewagą nad resztą stawki – przekroczył Bartosz Węgrzynowski (Bike Salon). Za nim wyścig ukończyli: Piotr Szyszko (WKK), Filip Małek (Ibox Mała Liga) i najlepsza spośród dziewcząt Zofia Krysik (WKK). – Pogoda nie była najlepsza do ścigania, ale nie mieliśmy wyboru. W porównaniu z zawodami w Józefowie dziś było zdecydowanie mniej podjazdów, ale trzeba było wykazać się wytrzymałością i jechać najszybciej, jak się dało – mówiła na mecie Krysik. – Ze względu na to, że moje rywalki zostały w tyle, obrałam sobie za cel chłopaków i to ich starałam się gonić. Chyba z dobrym skutkiem, bo udało się dojechać za czołową trójką wyścigu – dodaje zawodniczka WKK.

Górnik z RPA

Gościem pierwszego etapu maratonów Małej Ligi XC był Marcin Górnicki. Popularny „Górnik” kilka tygodni temu wziął udział w Cape Epic – jednym z najsłynniejszych wyścigów etapowych MTB na świecie. – Nie wiem, czy to najtrudniejszy wyścig na świecie, bo nie mam porównania, ale niektórzy twierdzą, że to nie tyle najlepszy, ale najbardziej medialny wyścig MTB na świecie, który ściąga całą śmietankę kolarstwa MTB, z mistrzami olimpijskimi na czele. Dla mnie występ w RPA był jednym z największych marzeń – mówi Górnicki. – Czy coś nas zaskoczyło na miejscu? Poza perfekcyjną organizacją – każdy szczegół był dopięty na ostatni guzik – to chyba nie. Wiedzieliśmy, na jakich trasach i z czym będziemy się mierzyć. Największym wyzwaniem była dla nas temperatura. Ściganie się w często ponad 40-stopniowym upale było naprawdę trudne. Niemniej nie żałuję żadnej wylanej kropli potu – dodaje zawodnik Blachy Pruszyński Kross Team.

WYNIKI

DYSTANS JUNIOR

Kids C1

 1. Szymon Woźniak (WKK)
 2. Tymoteusz Dudkowski (Kamyk)
 3. Rafał Idzikowski (WKK)

Kids D1

 1. Aleksandra Dorsz (Kamyk Radzymin)
 2. Zosia Proczek (Barakuda Mińsk Maz.)
 3. Maja Woźniak (W-wa)

Kids C2

 1. Piotr Szyszko (WKK)
 2. Bernard Gasek (WKK)
 3. Karol Skrzyński (kamyk Radzymin)

Kids D2

 1. Zofia Krysik (WKK)
 2. Anna Szylberg (Barakuda)
 3. Emilia Kałowska (Barakuda)

Młodzik

 1. Bartosz Węgrzynowski (Bike Salon)
 2. Filip Małek (Ibox Mała Liga)
 3. adam Wyszomierski (WKK)

DYSTANS ADVENTURE

Masters II

 1. Daniel Pepla (Trezado)
 2. Arkadiusz Kallas (W-wa)
 3. Michał Chojecki (Otwock)

Elita Mężczyzn

 1. Dawid Szczepański (Solec)
 2. Michał Kleps (Bike Salon)
 3. Błażej Janota WGR team)

Masters I

 1. Jacek Dorsz (Kamyk)
 2. Krzysztof Olszewski (Bike Salon)
 3. Marcin Lamowski (MCP)

Masters III

 1. Cezary Chmielewski (Bike Salon)
 2. Paweł Augustynowicz (WKK)

Masters IV

 1. Bogusław Lipowiecki (Compas Bike)

Junior młodszy

 1. Antoni Świderski (Trezado)
 2. Mateusz Szyszko (WKK)
 3. Mateusz Wydro (Bike Room)

Ladies II

 1. Justyna Tarnowska (Bike Salon)
 2. Karolina Gruca (Goldensubmarine)

Elita Kobiet

 • Izabela kurmanowska (PK MTB)

Ladies I

 1. Sylwia Zduniak (mybike.pl)
 2. Zofia Majorek (PK MTB)
 3. Agnieszka Czerska-Krysik (Bike Salon)

Ladies III

 1. Katarzyna Szymanek (Bike Room)
 2. Beata Kuchniewska (mybike.pl)

DYSTANS CHALLENGE

Elita Mężczyzn

 1. Mateusz Rejch (Serwis Bajka)
 2. Michał Capała (RMF FM)
 3. Adam Kowalski (Beat Bike)

Masters I

 1. Przemysław Gierczak (Hurom)
 2. Kamil Karwat (Świat Rowerów)
 3. Artur Ziębakowski (Pk team)

Masters II

 1. Piotr Małek (Ibox Mała Liga)
 2. Marcin Kudlak (MCP)
 3. Roman Abramczyk (Trezado)

Junior

 1. Piotr Jeziorski (WKK)

Ladies II

 1. Urszula Luboińska (Trezado)
 2. Justyna Małek (Ibox Mała liga)

Elita Kobiet

 1. Katarzyna Radziszewska (MCP)
 2. Hanna Terentieva (W-wa)

Ladies I

 1. Magdalena Kosko (MCP)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.