Kolejna zmiana prezesa

SZPITAL POWIATOWY MA NOWE KIEROWNICTWO.

We wtorek, 16 kwietnia, ze stanowiskiem prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku pożegnała się Ewa Wojciechowska. Została ona odwołana w trybie natychmiastowym przez radę nadzorczą spółki. Jeszcze tego samego dnia funkcję prezesa powierzono Ewie Marzenie Pełszyńskiej (fot.)

SYLWIA WYSOCKA

źródło: bip.spcsk.pl

Niespełna rok i trzy miesiące zarządzała szpitalem powiatowym w Otwocku Ewa Wojciechowska.

Tuż przed świętami, w niecodziennych okolicznościach, bo zaraz po wielkanocnym spotkaniu w szpitalu, Wojciechowska spotkała się ze starostą i członkami rady nadzorczej Powiatowego Centrum Zdrowia, na którym została odwołana ze skutkiem natychmiastowym ze stanowiska prezesa PCZ. Tego samego dnia wypowiedzenia złożyli także dyrektor ds. medycznych Tarun Kumar Mittal oraz naczelna pielęgniarka Małgorzata Jatowt. Obydwoje formalnie zakończą pracę w szpitalu pod koniec maja.

Jednocześnie również 16 kwietnia zarządzanie spółką powierzono kolejnej prezes. Została nią Ewa Marzena Pełszyńska, która wcześniej była dyrektorem Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha.

Od początku nie mieliśmy zaufania do pani prezes Wojciechowskiej

Na temat zmian kadrowych w szpitalu ze starostą powiatu otwockiego CEZARYM ŁUKASZEWSKIM rozmawia Sylwia Wysocka.

Panie starosto, co było powodem tak radykalnej decyzji?
– Może moment nie był do końca właściwy, ponieważ stało się to w Wielkim Tygodniu po spotkaniu wielkanocnym, jednak kiedyś i tak musiało to nastąpić. Z resztą – i to powiedziałem pani prezes Wojciechowskiej – żaden termin nie jest dobry na takie decyzje i takie informacje, które się otrzymuje. A stało się tak dlatego, że od początku naszej kadencji nie mieliśmy zaufania do pani prezes z uwagi na budzące wątpliwości działania, a czasem brak działań. Dlatego już od trzech miesięcy szukaliśmy kandydata na jej następcę. Od trzech miesięcy prowadziliśmy rozmowy z ośmioma kandydatami. Okazało się, że osoba, która obecnie została prezesem, czyli pani Ewa Marzena Pełszyńska, ma największe kwalifikacje i kompetencje, m.in. przez 20 lat była dyrektorem szpitala przy ul. Banacha. W tym czasie wyprowadziła tamten szpital z wielkich długów, pozyskiwała wysokie środki zewnętrzne. Mamy nadzieję, że sprawdzi się również jako prezes naszego szpitala. Jest pełna zapału i gotowa na nowe wyzwanie.

Czyli zaufanie do byłej prezes Wojciechowskiej straciliście już kilka miesięcy temu?
– Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, wystąpiliśmy do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez panią prezes w związku z wyłonieniem podmiotu, który zajmuje się restrukturyzacją szpitala i od tej pory zaczęliśmy bacznie przyglądać się jej pracy. Zarówno zarząd powiatu, jak i nowa rada nadzorcza nie mogli doprosić się od niej podstawowych dokumentów, żeby móc na bieżąco analizować sytuację szpitala. Pracą szpitala wielokrotnie interesowała się komisja zdrowia rady powiatu i w opinii jej członków praca pani Wojciechowskiej też nie rokowała nadziei na wyjście PCZ z zapaści. Oprócz tego nie widzieliśmy efektów restrukturyzacyjnych, ale nie tych związanych z restrukturyzacją długu, bo to się toczy oddzielnym trybem. Chodzi o to, że w szpitalu powinna też być prowadzona restrukturyzacja organizacyjna przynosząca zmniejszenie kosztów. Tego nie było. Dlatego poprosiliśmy nową prezes, żeby opracowała harmonogram działań, które postawią szpital przy ul. Batorego na nogi, włączając do współpracy inne placówki medyczne z terenu Otwocka. Nowa prezes już po wstępnych oględzinach stanu PCZ i widzi wiele działań doraźnych, dzięki czemu szpital zyska w oczach pacjentów powiatu otwockiego. Nie miejmy jednak złudzeń. Stan szpitali powiatowych w Polsce jest naprawdę zły. Nasza placówka nie jest czymś aż tak bardzo wyjątkowym. Od nowej prezes oczekujemy zmian strukturalnych, zdecydowanych i odważnych, ale nie spodziewamy się efektów w kilka miesięcy. Zbyt dużo zaniedbań osób popełnionych przez osoby dotychczas zarządzające wpłynęło na stan szpitala i opinię o nim, żeby spodziewać się szybkiego cudu.

Co w tej sytuacji z projektem unijnym, który miała zrealizować prezes, czyli z zakupem i instalacją nowych urządzeń medycznych za ponad 13 mln zł w przyziemiu szpitala? To miejsce najpierw miało być remontowane.
– Z informacji, które przekazywała nam od początku prezes Ewa Wojciechowska, choć według niej były optymistyczne, wnioskowaliśmy, że realizacja tego projektu jednak jest zagrożona, ponieważ termin wydatkowania pieniędzy został określony na koniec sierpnia. Prezes twierdziła, że udało się przesunąć go o około cztery miesiące, ale żądnego potwierdzenia na piśmie do tej pory nie mamy. Ponadto, żeby wprowadzić do szpitala ten niezwykle potrzebny i oczekiwany sprzęt, trzeba wyremontować pomieszczenia. Dotychczas nie ogłoszono na to przetargu, a przecież trzeba jeszcze zrobić projekt, uzyskać pozwolenie na budowę, znaleźć wykonawcę – to potrwa kilka miesięcy. Cały czas jesteśmy pełni obaw i dlatego poinformowaliśmy nową prezes, że ta kwestia jest najważniejszą rzeczą na początku jej pracy.

Czy już wiadomo, kto zastąpi osoby, które odchodzą ze szpitala?
– Z tego co obiecała nowa prezes w czasie spotkania z ordynatorami, w którym uczestniczyłem, zmiany w szpitalu mają zachodzić ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Oczywiście trzeba rozstać się ze szkodnikami albo osobami niekompetentnymi, które od lat beztrosko traktują nasz PCZ. Mamy wiele obserwacji ich dotychczasowej pracy i informujemy o tym panią prezes. Ona ma ogromne doświadczenie w kierowaniu szpitalami i zasobami ludzkimi, więc ufam, że sama będzie w stanie ocenić przydatność poszczególnych pracowników.

2 komentarze do “Kolejna zmiana prezesa

 • 7 sierpnia 2019 o 17:51
  Permalink

  Pani Dyr EM.Pełszyńska została zwolniona z funkcji dyrektora Szpitala przy ul. Banacha z powodu doprowadzenia do ogromnego długu szpitala

  Odpowiedz
  • 3 września 2019 o 09:58
   Permalink

   sic!
   a kto poniesie za tę decyzję odpowiedzialność?
   to jest pytanie do wszystkich mieszkańców powiatu – obywateli, suwerena w naszym kraju

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.