Baju, baju, święto w maju

MAJÓWKOWE ABC.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – bo tak brzmi oficjalna nazwa – zostało ustanowione dokładnie 100 lat temu, w 1919 roku. Oczywiście dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja z 1791 roku. W czasach PRL „zapomniane”, zostało przywrócone w 1990 roku, gdy Polska znów była wolna.

PRZEMEK SKOCZEK

Majówkę zawdzięczamy właśnie tej okazji oraz Świętu Pracy. Dają nam one dnie wolne od zawodowych obowiązków. Coraz rzadziej jednak je celebrujemy. Wolimy cieszyć się luzem i wiosenną aurą, często w tym czasie wyjeżdżamy. Po części dlatego przemija tradycja majówkowych imprez plenerowych. W gminach powiatu otwockiego stawia się przede wszystkim na skromne uroczystości, choć są pozytywne wyjątki.

OTWOCK

Żadnych fajerwerków. O godz. 9.15 zaplanowano zgromadzenie uczestników wraz z pocztami sztandarowymi przed kościołem pw. św. Wincentego à Paulo. Kwadrans później rozpocznie się msza w intencji ojczyzny, a po niej, około godz. 10.30, uroczystość patriotyczna przy obelisku marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki.

CELESTYNÓW

Folk kapela Góralska Hora zagra w Celestynowie oraz w Wiązownie

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się o godz. 10.30 od mszy w kościele parafialnym. Potem zostaną złożone kwiaty pod pobliskim pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości. Na koniec w kościele odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu folkowej kapeli Góralska Hora.

JÓZEFÓW

Do chwili zamknięcia numeru nie ustalono jeszcze planu obchodów 3 maja. Jednak w niedzielę, 5 maja w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie odbędzie się koncert chóru Schola Cantorum Maximilianum z parafii w Błotach prowadzonego przez Zbigniewa Siekierzyńskiego. Artyści wystąpią z udziałem chóru kameralnego Canticum. Początek o godz. 19, po wieczornej mszy.

KARCZEW

Trzeciomajowe obchody jak zawsze rozpoczną się na Rynku Zygmunta Starego od zbiórki grup sztandarowych o godz. 11.30. Przemaszerują one w asyście Orkiestry Dętej OSP Karczew do kościoła pw. św. Wita. Msza rozpocznie się w samo południe. Potem uroczystości przeniosą się przed pomnik Orła Białego, poprowadzą je uczniowie Zespołu Szkół w Karczewie. Po nich wracamy przed budynek OSP na okolicznościowy koncert orkiestry dętej. To nie koniec. Wieczorem, około godz. 19, rozpocznie się ognisko patriotyczne na placu przy Domu Parafialnym przy ul. Bielińskiego 1. W planie wspólne śpiewanie i integracja lokalnej społeczności.

WIĄZOWNA

Zaplanowano cały cykl wydarzeń patriotycznych pod wspólnym hasłem „Wiązowna Biało-Czerwona”. Rozpoczęły je dwa wydarzenia w kwietniu, m.in. zapowiadane przez nas widowisko „Anioły wolności” na zrzutowisku Pierzyna. Co przed nami? 3 maja odbędą się tylko msze w intencji ojczyzny w parafiach św. Wawrzyńca w Gliniance (godz. 10), św. Wojciecha w Wiązownie (godz. 10) i św. Pawła Apostoła w Zakręcie (godz. 11).

Dużo będzie działo się w następnym tygodniu. W środę, 8 maja na skwerze im. Stefana Grota–Roweckiego przy urzędzie będzie obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa. W programie: przedstawienie rysu historycznego, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze SP im. Bohaterskich Lotników Polskich oraz apel poległych i złożenie wieńców. Początek o godz. 12.

Z kolei w niedzielę, 12 ma-ja na terenie przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury oraz biblioteki zaplanowano Rodzinny Piknik Patriotyczno-Czytelniczy.

W programie m.in.: gry, zabawy i animacje dla dzieci, warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, warsztaty czytelnicze z „Kicią Kocią” oraz na podstawie serii książek „Magiczny domek na drzewie”, spotkanie autorskie, kiermasz książek, pokaz umundurowania, stoiska historyczne, wykład, żywe lekcje historii, gra terenowa „Na tropie historii”, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Czytanie łączy pokolenia”, wystawa plenerowa „Moja Gmina”. Na zakończenie odbędzie się koncert zespołu Góralska Hora oraz wernisaż wystawy „Książę Józef Poniatowski i kampania 1809 roku”
w Galerii Więzy. Impreza potrwa w godz. od 13 do 20.

„Wiązowna Biało-Czerwona” to jeszcze kilka innych wydarzeń w maju i czerwcu, ale o nich napiszemy więcej w kolejnych numerach.

OSIECK

Tu w piątek, 3 maja o godz. 11.30 odbędzie się msza w intencji strażaków i poświęcenie wozów strażackich. Okazją jest obchodzony 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka. O 12.45 przenosimy się na boisko
w Pogorzeli, gdzie szykuje się pokaz wozów, sprzętu i pierwszej pomocy, grochówka i łakocie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.