TBS-y w stylu świdermajer

OTWOCK: OZEC ZAJMIE SIĘ BUDOWĄ TANICH MIESZKAŃ

Przy ul. Poniatowskiego mają powstać pierwsze w Otwocku mieszkania w systemie TBS. Inwestycję prowadzi Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej (OZEC). O lokale będą mogli starać się mieszkańcy, których nie stać na zakup mieszkania od dewelopera

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Prezydent Jarosław Margielski już w styczniu sygnalizował, że planuje, aby budową wielorodzinnych budynków w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego zajęła się jedna z miejskich spółek – OZEC. Na sesji 24 kwietnia rada miasta podjęła uchwałę o przekazaniu miejskiej działki przy ul. Poniatowskiego o pow. 3050 m kw. OZEC-owi w postaci aportu w celu wykorzystania jej pod budownictwo mieszkaniowe w tym systemie.

– Józefów podąża tą drogą od wielu lat, powstają budynki pod klucz w wysokim standardzie, które są budowane dla określonej grupy społecznej. Otwock też powinien iść w tym kierunku, tym bardziej że nasi mieszkańcy decydują się na zakup takich mieszkań w innych gminach –mówił na sesji prezydent.

Spółka OZEC przystąpi do budowy TBS-ów w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. – Do końca września musimy złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie inwestycji. Możemy otrzymać do 75 proc. wartości – poinformował prezes OZEC-u Krzysztof Balcerzak. Wcześniej spółka musi przygotować niezbędną dokumentację, w tym projekt i pozwolenie na budowę. – Potem bank ocenia wiarygodność kredytową spółki. Decyzję poznamy do 15 grudnia. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, podpisanie umowy nastąpi w połowie przyszłego roku – dodaje prezes.

Na działce przy ul. Poniatowskiego ma powstać czterokondygnacyjny budynek, w którym będzie ok. 45-50 mieszkań. W większości mają to być lokale dwupokojowe (44-48 m kw.), ale będą też większe (powyżej 60 m kw.) i mniejsze (36 m kw.). – Ten budynek ma zawierać elementy architektury świdermajer, np. wykończenia dachów, werandy. Ma być wizytówką budownictwa wielorodzinnego w Otwocku – zapowiedział prezydent.

TBS-y to ani mieszkania socjalne, ani lokale przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości od dewelopera. Są to mieszkania dla przeciętnie zarabiających. Osoby, które chcą w nich zamieszkać, nie mogą mieć tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy i muszą wykazać dochód określony w treści ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.