Została dziura w cokole

„LINIA” WYJAŚNIA, CO STAŁO SIĘ Z MILICYJNĄ TABLICĄ

Tablica upamiętniająca poległych na służbie przez lata stała na cokole przed komendą Powiatową Policji w Otwocku. – Tablica z napisem „w hołdzie poległym w służbie” z 28 nazwiskami, m.in. milicjantów poprzedniego ustroju, zniknęła nie wiadomo kiedy. W cokole została jedynie dziura – skarży się pan Janusz, 70-letni mieszkaniec otwocka, który poprosił „Linię”o wyjaśnienie zagadkowego „zaginięcia”

Przez lata przy cokole odbywały się  różne policyjne uroczystości. Tablica upamiętniała 28 osób, m.in. milicjantów, którzy zginęli podczas pełnienia służby. Przypominała jednak czasy władzy ludowej i komunizmu, które w wielu osobach wzbudzały skrajne emocje.

– W związku z obowiązującą ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w kwietniu 2018 roku tablicę zdemontowano – tłumaczy nadkom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Demontaż tablicy był realizacją poleceń i ustaleń otrzymanych z Komendy Głównej Policji oraz Instytutu Pamięci Narodowej dotyczących usunięcia tablic upamiętniających funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji – dodaje nadkom. Niezdropa.

Wynikało to z ustawy z kwietnia 2016 roku. Na mocy znowelizowanych przepisów m.in. pomniki i tablice nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń czy dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. – Tablica została zdemontowana przez pracowników Wydziału Inwestycji i Remontów Komendy Stołecznej Policji, a następnie 19 kwietnia 2018 roku przekazana przedstawicielom Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Centralnego Zarządu Służby Więziennej – wyjaśnia nadkomisarz.

Czy w miejscu komunistycznej tablicy pojawi się inny cokół, pomnik lub kamień pamięci? O tym zdecyduje Komenda Stołeczna Policji w Warszawie. Minął rok, a dziura w cokole jak straszyła, tak straszy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.