Łączy nas Wisła

KARCZEW-GASSY: FLIS FESTIWAL 2019

Spotkanie kultur nadrzecznych w Gassach i Karczewie odbędzie się już w sobotę, 11 maja. To idealna okazja do poznania dawnych tradycji, rzemiosła i kuchni Urzecza.

PRZEMEK SKOCZEK

Główną ideą festiwalu jest pokazanie Urzecza – zapomnianego do niedawna mikroregionu etnograficznego związanego z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami, a także osadnictwem olęderskim. Prezentowane są repliki wiślanych łodzi: szkut, batów i pychówek, odbywają się warsztaty szkutnicze, kowalskie, wikliniarskie, tkackie, garncarskie, organizowane są biegi i parady łodzi. W bindudze, czyli przystani flisackiej, skosztujemy tradycyjnych potraw, takich jak siuforek albo sytocha (nie zdradzamy, co to jest, trzeba sprawdzić osobiście). Muzyczną oprawę zapewniają regionalne zespoły i zaproszeni goście.

W tym roku w sobotę, 11 maja impreza zaczyna się od godz. 13.30. W programie są m.in.: poświęcenie I parada łodzi, występy zespołów Powsinianie, Sołtysi, Łurzycanki, URZECZEni, Kalwarki i Piskorze. O godz. 17 zobaczymy rodzinny spektakl „Żeglarze siedmiu mórz” w wykonaniu Teatru Trójkąt, a po nim zagra grupa Rokiczanka. Tego dnia zostanie też otwarta plenerowa wystawa fotografii Jacka Marczewskiego „Powidoki wiślane szypra Kałuży” oraz odbędzie się prezentacja kolejnego tomu bajek „Szaman z rzeki – opowieści wiślane” i spotkanie z jego autorami Marią Dryhub i Andrzejem Stańskim. To wszystko w Gassach na zachodnim brzegu Wisły.

W Karczewie, na tzw. tamie, na sobotę szykowana jest wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa oraz prezentacja Stowarzyszenia EkoPatrol Karczew. Początek o godz. 14.

W niedzielę organizatorzy zapraszają do Gassów na plenerową mszę
o godz. 8. Potem binduga powoli opustoszeje, a w samo południe łodzie wypłyną do Warszawy. Jest szansa, by znaleźć się na pokładzie jednej z nich, ale na rejs trzeba się zapisać. Odsyłamy na stronę http://www.konstancinskidomkultury.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.