Urząd zrezygnuje z plastików?

KONIEC JEDNORAZOWYCH BUTELEK I SZTUĆCÓW.

Józefów wkrótce może znaleźć się w awangardzie gmin,
które zrezygnują z używania plastikowych butelek w instytucjach publicznych. Taką propozycję złożył wiceburmistrz Piotr Gąszcz podczas sesji rady w środę, 24 kwietnia.

SYLWIA WYSOCKA

Samorządy coraz chętniej angażują się w działania proekologiczne. Odbywa się to m.in. poprzez rezygnację z używania jednorazowych opakowań plastikowych.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, jednym z pierwszych miast w Polsce, które postanowiło zerwać z plastikiem, jest Wałbrzych.Od 1 maja 2019 roku miasto wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowych plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na miejskich imprezach. Podobne akcje powoli podejmują inne miejscowości.

Radni z Mrągowa przegłosowali niedawno pomysł serwowania na sesjach rady miasta wody z kranu. Do inicjatywy dołączyli także burmistrz Mrągowa oraz jego zastępcy, którzy w swoich gabinetach będą częstować gości „mrągowianką”. Podjęcie podobnej inicjatywy zaproponował radnym podczas sesji – na której notabene serwowano fabrycznie pakowaną wodę w plastikowych butelkach – wiceburmistrz Józefowa Piotr Gąszcz.

– Chcielibyśmy, żeby rada podjęła uchwałę o tym, że we wszystkich instytucjach związanych z miastem znikną jednorazowe plastikowe butelki – apelował wiceburmistrz do radnych.

– Obecnie kilka miast podjęło już takie uchwały. Dołączając do nich, moglibyśmy znaleźć się awangardzie. Na stołach powinna pojawić się nasza józefowska woda. Pomyślmy o tym, żeby w urzędzie zainstalować specjalne urządzenie do schładzania wody, żebyśmy mogli pić ją z dzbanków i szklanych opakowań – zachęcał wiceburmistrz.

Józefowscy radni nie mówią „nie” takiej propozycji. Na razie żartują, że przed wprowadzeniem tego typu regulacji warto kupić do biura rady zmywarkę. Niemniej można spodziewać się, że propozycja wiceburmistrza będzie mieć ciąg dalszy. Tym bardziej że w 2021 roku w Unii Europejskiej zacznie funkcjonować zakaz produkcji przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.