Śmieci jeszcze podrożeją?

JÓZEFÓW: TYLKO LEKARO ZŁOŻYŁO OFERTĘ

Po raz kolejny śmieci od mieszkańców Józefowa chce odbierać firma Lekaro z Woli Duckiej. Przedsiębiorstwo złożyło jedyną ofertę na odbiór i zagospodarowanie odpadów w ogłoszonym przez miasto przetargu. Oferta o ponad 600 tys. zł przekracza kwotę, którą miasto przeznaczyło na sfinansowanie usługi

SYLWIA WYSOCKA

W czerwcu kończy się umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Józefowie, dlatego miasto od początku roku szuka firmy, która będzie obsługiwać mieszkańców po upływie tego terminu. Pierwszego przetargu nie udało się rozstrzygnąć, ponieważ nie złożono żadnej oferty. Urząd zmodyfikował więc warunki zamówienia i ogłosił drugie postępowanie.

30 kwietnia upływał termin, do którego zainteresowane firmy mogły się zgłaszać. W wyznaczonym czasie wpłynęła tylko jedna oferta, którą złożyło obecnie odbierające śmieci PPHU Lekaro Jolanta Zagórska. Problem w tym, że na sfinansowanie zamówienia, które ma być realizowane przez 12 miesięcy (od lipca 2019 r. do końca czerwca 2020 r.), miasto przeznaczyło 7 mln 649 tys. 109 zł, podczas gdy firma swoje usługi wyceniła na 8 mln 252 tys. 892 zł. Co więcej, w warunkach zamówienia Józefów zastrzegł sobie prawo opcji. Będzie ono dotyczyć odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów w sytuacji, kiedy umowa zostanie skonsumowana co do wartości.

– Oznacza to, że przewidujemy możliwość dodatkowego zamówienia na 50 proc. ceny podstawowej w przypadku, gdy okaże się, że tonaż śmieci jest większy od obecnie szacowanego – tłumaczy rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Józefowie Krystyna Olesińska.

W związku z tym założeniem cena oferty brutto z uwzględnieniem opcji wynosi aż 12 mln 272 tys. 780 zł.

Czy to oznacza kolejną podwyżkę cen za śmieci dla mieszkańców Józefowa? Zobaczymy. Na razie miasto analizuje ofertę złożoną przez Lekaro. Decyzje będą musiały jednak zapaść jak najszybciej.

Przypomnijmy, że mimo umowy z odbiorcą odpadów mieszkańcy Józefowa w tym roku mieli już podwyżkę opłat za śmieci. Od 1 kwietnia za odpady zbierane w sposób selektywny płacą 31 zł 50 gr od osoby miesięcznie, a za śmieci niesegregowane 63 zł od osoby. Jest to efekt tego, że 17 stycznia Lekaro wystąpiło o zwiększenie wynagrodzenia za okres od stycznia do czerwca 2019 r. W przypadku odmowy firma zamierzała zaprzestać świadczenia usług od marca, choć umowa przewidywała wysokie kary za jej wypowiedzenie w tak krótkim czasie. W efekcie rozmów miasta z firmą ustalono, że nowe stawki będą obowiązywały od lutego do czerwca 2019 r.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.