Podwójni mistrzowie

KARATE: BUSHI OBRONIŁO HONOR ORGANIZACJI.

Historyczny sukces odnieśli zawodnicy Klubu Sportów Walki Bushi na 46. Wagowych Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin Polskiego Związku Karate, które odbyły się w Lipnie. Agnieszka Winek oraz Szymon Olpiński wrócili do domów z kolejnymi tytułami mistrzowskimi.

oprac. Marcin Suliga

W mistrzostwach wzięło udział 125 zawodników z 58 klubów. W świecie kyokushin, podzielonym na bardzo wiele różnych organizacji, gdzie prawie co miesiąc rozgrywane są mistrzostwa Europy albo świata, Mistrzostwa Polski PZK są wyjątkową imprezą. Spotykają się na niej zawodnicy z prawie wszystkich działających w Polsce grup kyokushin, które liczą się w rywalizacji sportowej na światowym poziomie. Jest to ewenement w skali światowej, ponieważ w wielu krajach środowisko jest tak podzielone, że o tym, aby zawodnicy wzięli udział we wspólnych mistrzostwach, nie może być mowy.

Konfrontacja zawodników z różnych organizacji pokazuje, kto naprawdę liczy się w polskim karate kontaktowym. Na 10 możliwych do zdobycia złotych medali osiem wywalczyli zawodnicy WKO shinkyokushin, a dwa reprezentujący organizację WKB zawodnicy KSW Bushi. Na najwyższym stopniu podium nie stanął nikt z wielkich organizacji IKO i KWF.
Tegoroczna impreza była bardzo mocno obsadzona. Tym bardziej cieszy fakt, że wyniki osiągnięte przez Winek i Olpińskiego zapewniły KSW Bushi czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Agnieszka Winek w pierwszej walce pokonała Paulinę Pawlak z Przeworska, brązową medalistkę Mistrzostw Europy Juniorów IKO
w Warnie z 2016 roku, obecną mistrzynię Polski młodzieżowców i mistrzynię makroregionu południowego. W drugiej walce wygrała z Agatą Kozubowską z Opola, brązową medalistką mistrzostw Europy WKO.
W trzeciej, półfinałowej, walce nie dała szans rywalce, którą była Monice Sowie-Podstadzie z Rzeszowa, ubiegłorocznej brązowej medalistce mistrzostw Polski. W finale, po niezwykle dramatycznej walce z trzema dogrywkami, pokonała Annę Bielską, mistrzynię Europy WKO i ubiegłoroczną triumfatorkę mistrzostw Polski kategorii lekkiej, w których Winek z powodu kontuzji nie mogła wziąć udziału.

O ile zwycięstwo Winek nie było dla obserwatorów dużą niespodzianką, o tyle występ Szymona Olpińskiego po raz kolejny zadziwił znawców tematu. Niespełna 20-letni wychowanek shihan Pawła Juszczyka dopiero drugi rok występuje jako senior. Po zwycięstwie w ubiegłorocznych wagowych mistrzostwach Polski zaliczył kilka mniej udanych startów. Jednak w Lipnie wykazał się wspaniałą dyspozycją i znów nie dał szans swoim rywalom. W pierwszej walce pokonał mistrza makroregionu śląskiego Artura Dymarczyka. W kolejnej zdeklasował Jakuba Tęczę, medalistę mistrzostw Europy WKO i złotego medalistę mistrzostw Polski młodzieżowców. W trzecim, półfinałowym, pojedynku pokonał przez ippon Oskara Mazurkiewicza, wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski seniorów. W finale w regulaminowym czasie przez jednogłośne wskazanie sędziów wygrał z Tomaszem Bodziochem z Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin, który jest medalistą mistrzostw Polski i mistrzostw Europy WKO.  

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.