Kameralnie kulturalnie

NOC MUZEÓW JUŻ W SOBOTĘ, 18 MAJA.

Bywało, że wybór placówek otwierających przed nami swoje podwoje przyprawiał o lekki zawrót głowy. W tym roku nie będzie takich dylematów. Program Nocy Muzeów zapowiada się bardzo skromnie.

PRZEMEK SKOCZEK

OTWOCK

Będzie i tort
W Muzeum Ziemi Otwockiej w tym roku Noc w Muzeum będzie wyjątkowa. W maju mija dokładnie 25 lat od otwarcia tej instytucji.

Gdy ćwierć wieku temu Jan Tabencki tworzył Muzeum Ziemi Otwockiej, nie było jeszcze tradycji nocnego zwiedzania. Ta zrodziła się dopiero trzy lata później. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 roku w Berlinie. Pomysł szybko rozszedł się po świecie. W Otwocku Noc w Muzeum organizowana jest od co najmniej dekady. W programie są zawsze wystawy i koncerty. I tym razem będzie podobnie, choć nieco inaczej.

– Jubileusz zobowiązuje. Szykujemy kilka ekspozycji, także archiwalnych, które są próbką tego, co pokazywaliśmy w minionych latach. Ile tego będzie? Nie wiemy. Wszystko zależy od pogody, bo ta bywa kapryśna. Plener daje nam większe możliwości, wewnątrz miejsca jest mniej. Startujemy o godz. 20, około 21 zapraszamy na koncert muzyki lat dwudziestych XX wieku w wykonaniu kwartetu smyczkowego muzyków z Orkiestry Polskiego Radia. Zagra m.in. otwocka skrzypaczka Agnieszka Michalczyk – opowiada kierownik muzeum Sebastian Rakowski. – Potem planujemy trochę opowieści o historii muzeum i samego budynku. Nie zabraknie oczywiście urodzinowego tortu. Mamy więc nadzieję, że wielu otwocczan zdecyduje się spędzić ten jubileusz z nami – dodaje.

Muzeum Ziemi Otwockiej, ul. Narutowicza 2,
tel. 22 788 15 45, http://www.muzeum.ock.com.pl, godz. 20, wstęp wolny

Tego jeszcze nie było
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów weźmie udział Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Otwocku. Otworzy swe podwoje w godz. 17-22.30. W programie znajdą się: „Projekt Świdermajer” – wystawa przedstawiająca projekty domów drewnianych z okresu międzywojennego z terenu Otwocka; prezentacja projektów architektury w stylu nadświdrzańskim; konkurs z nagrodami „Gdzie jest ten dom?”, kolorowanki dla najmłodszych. Jest to też okazja do zwiedzania siedziby archiwum i skorzystania z porad w punktach konsultacyjnych dla genealogów i domowych archiwistów.

Archiwum Państwowe, ul. Górna 7,
godz. 17-22.30

GLINIANKA

Bliska historia
Od godz. 17 zaprasza Izba Regionalna w Gliniance. Tego dnia proponuje tematyczne spotkanie pod hasłem „Wielka historia z perspektywy małych miejscowości”. Zostaną zaprezentowane m.in. fragmenty wystawy z wiązowskiej galerii „Wiąz” zatytułowanej „Książę Józef Poniatowski i kampania 1809 roku”. W programie ponadto: zwiedzanie izby i warsztaty dla dzieci „Straszny dwór nie taki straszny”, które będą dedykowane oczywiście Stanisławowi Moniuszce i jego muzyce. Uczestnicy zastanowią się wspólnie, czy jest on obecnie „ikoną polskiego, dumnego patriotyzmu”, czy też (tylko i aż) ciekawym twórcą inspirującej, nadal atrakcyjnej muzyki, którą czasem niepotrzebnie stawiamy na piedestale.

Izba Regionalna w Gliniance,
ul. Napoleońska 36, godz. 17-22

KARCZEW

W Plebanii…
Noc Muzeów w Centrum Historycznym Ziemi Karczewskiej „Muzeum Stara Plebania” potrwa w godz. od 17 do 24. Placówka proponuje kilka stałych wystaw, m.in. jedną poświęconą karczewskim Żydom. Jej premiera odbyła się w ubiegłym roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, teraz trafi do Starej Plebanii. Zostaną wystawione także fotografie z cyklu „Tajemnice podziemi kościoła” oraz stare dokumenty ze zbiorów muzeum, więc to gratka przede wszystkim dla tropicieli minionych dziejów.

Muzeum Stara Plebania, ul. Księdza Żaboklickiego 12,
tel. 609 200 131, godz. 17-24

…i w pałacu
Tej nocy można także odwiedzić pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim i podziwiać jego wnętrza oraz ciekawe pokazy. W tym roku będzie skromniej. Nie spodziewajmy się atrakcji takich jak w poprzednich latach. Różnego rodzaju perturbacje sprawiły, że duże widowisko odwołujące się do XVII-wiecznych dziejów Rzeczpospolitej odbędzie się w innym terminie. Mimo wszystko program wygląda bardzo interesująco.

O godz. 18 prezentacji dokona Kompania Dragonów Pana Zebrzydowskiego. Potem odbędzie się zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, a około godz. 19 wspaniałe bajki Jeana de La Fontaine’a zaprezentuje Towarzystwo Stanisławowskie. Zaplanowano również: pokaz wybranych zrekonstruowanych strojów z XVII i XVIII wieku (godz. 20), prezentację zwyczajów dekorowania stołu w drugiej połowie XVIII wieku (godz. 21), potyczki na broń białą w wykonaniu Kompanii Dragonów Pana Zebrzydowskiego (godz. 22) i ponowne zwiedzanie pałacu (godz. 22.30). Na finał, pół godziny przed północą, gości czeka niespodzianka.

Pałac Bielińskich, Otwock Wielki, ul. Zamkowa 49,
tel. 22 769 43 06, godz. 18-24

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.