Lekarz zwolniony dyscyplinarnie!

KOMISJA ŚLEDCZA W SZPITALU ZBADAŁA PRZYPADEK SYLWII KRÓL.

Czy to finał bulwersującej sprawy w szpitalu przy ul. Batorego w Otwocku? Lekarz med. Eugeniusz S. został zwolniony dyscyplinarnie z Powiatowego Centrum Zdrowia, gdzie jego pacjentka, 27-letnia Sylwia Król, żona i matka trojga dzieci, bezpowrotnie straciła zdrowie. Po tym, jak „Linia” jako pierwsza nagłośniła tę sprawę, zainteresowały się nią nie tylko nowe władze szpitala i ogólnopolskie media, lecz także Rzecznik Praw Pacjenta, który wszczął postępowanie wyjaśniające.

AGNIESZKA JASKULSKA

Prokuratura Warszawa-Praga prowadzi dochodzenie w sprawie ewentualnego błędu medycznego i narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia w szpitalu powiatowym w Otwocku. „Linia” jako pierwsza nagłośniła sprawę Sylwii Król, która 23 marca z bólami głowy i szyi trafiła na izbę przyjęć do szpitala przy ul. Batorego w Otwocku. Lekarz wstępnie stwierdził zatrucie narkotykami. Wykonał tylko podstawowe badania i podał kroplówki z paracetamolem.

– Nad ranem wreszcie zorientowano się, że coś niedobrego dzieje się z żoną. Natychmiast przewieziono ją do szpitala w Międzylesiu, a stamtąd do szpitala przy ul. Banacha. Miała masywny krwotok do mózgu. Po operacji zapadła w śpiączkę i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się obudzi – mówi Jacek Król.

To był błąd lekarza

Mąż pani Sylwii złożył do Prokuratury Rejonowej w Otwocku zawiadomienie o nieumyślnym nara- żeniu żony na utratę zdrowia i życia przez lekarza Eugeniusza S.

– Wyniki badań, które zlecił Eugeniusz S. na izbie przyjęć, nie potwierdziły jego diagnozy. Moja żona to odpowiedzialna matka, a nie narkomanka, jak uważał ten lekarz – podkreśla pan Jacek. Kobieta nadal jest w śpiączce. Jej stan jest stabilny, ale pani Sylwia wymaga terapii, całodobowej opieki i rehabilitacji, która ma kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. W najbliższych dniach zostanie przeniesiona do specjalistycznego ośrodka w Konstancinie-Jeziornie.

Gdy „Linia” nagłośniła sprawę Sylwii Król, władze szpitala powołały specjalną komisję. Przeprowadziła ona wewnętrzne dochodzenie, w którym zbadała przypadek 27-latki. Śledztwo już się zakończyło. Komisja oceniła, że obecny na dyżurze Eugeniusz S. nie zachował szczególnej staranności przy wykonywaniu swoich obowiązków. Od wystąpienia objawów neurologicznych do wysłania pacjentki na tomografię komputerową upłynęło zbyt dużo czasu.

– Potraktowaliśmy to jako błąd i rozstaliśmy się z lekarzem, który pełnił wtedy dyżur – informuje dyrekcja Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Lekarz nie miał wiele do powiedzenia w tej sprawie. Komisja uznała jednak, że Eugeniusz S., który był związany ze szpitalem od wielu lat, już nie powinien dłużej w nim pracować. – Lekarz został zwolniony dyscyplinarnie. Nie pracuje na izbie przyjęć ani na żadnym innym oddziale w szpitalu przy ul. Batorego w Otwocku – zapewnia wicestarosta Krzysztof Kłósek, który od „Linii” dowiedział się o tym, co spotkało panią Sylwię w szpitalu, którego organem założycielskim jest Starostwo Powiatowe w Otwocku. Wicestarosta podkreśla, że nowe władze szpitala, które zostały niedawno powołane, obecnie analizują nie tylko jego sytuację finansową, lecz także kadrowo-organizacyjną.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta

Przypadek Sylwii Król szeroko komentowano w mediach społecznościowych i to nie tylko na lokalnych forach internetowych. Krótki materiał filmowy, który opublikowaliśmy 19 kwietnia na Facebooku „Linii” tuż przed ukazaniem się artykułu, ma już ponad 65 tysięcy wyświetleń! Sprawą zainteresowała się ogólnopolska prasa i telewizja. Do naszej redakcji wpłynął także e-mail z Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie. Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że po zapoznaniu się z naszym artykułem „Młoda matka ofiarą szpitala” wszczął postępowanie wyjaśniające w stosunku do Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Otwocku w sprawie naruszenia prawa pacjentki do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się także do szpitala o przesłanie pełnej kopii jej dokumentacji medycznej.

Pomóż Sylwii i jej dzieciom

Cała rodzina wierzy, że stanie się cud i Sylwia wróci do domu. Na jej wybudzenie czekają mąż Jacek oraz 11-letnia Amelka, trzyletni Antoś i półtoraroczna Natalka. Wsparcia finansowego potrzebuje nie tylko Sylwia, która wymaga całodobowej opieki, lecz także jej dzieci. Pod koniec maja i na początku czerwca odbędą się dwie akcje charytatywne dla rodziny Królów

  • Huczna impreza z okazji Dnia Dziecka połączona z wyprzedażą garażową i piknikiem rodzinnym odbędzie się w sobotę, 1 czerwca przed Urzędem Miasta w Józefowie (pierwotnie imprezę zaplanowano 25 maja w SP nr 2). Nie zabraknie występów scenicznych i wielu atrakcji dla małych i dużych gości. Współorganizatorką pikniku są: Izabela Golińska i Sylwia Czyżewska (więcej pod nr tel. 511 016 073), które działają pod skrzydłami Fundacji Drużyna Błażeja. Zebrane pieniądze podczas Dnia Dziecka w Józefowie zostaną przeznaczone na leczenie Sylwii Król i pomoc jej dzieciom.
  • Kolejna impreza odbędzie się na plaży miejskiej nad Świdrem w niedzielę, 9 czerwca w godz. od 10 do 14. Będzie to „Hardcorowy piknik rodzinny charytatywnie dla Sylwii Król”. W programie są m.in. bieg z przeszkodami, trening crossfit, pokazy iluzjonisty, pokaz pole dance, a także loteria (każdy los wygrywa). Bilety w cenie 20 zł są do kupienia w klubie sportowym przy ul. Warsztatowej 4 w Otwocku.

Ponadto prowadzone są zbiórki do skarbonek. Datek można wrzucić m.in. w:

  • salonie kosmetycznym przy ul. Sikorskiego 9 w Michalinie,
  • sklepie spożywczym „Fala” przy ul. Bystrzyckiej 55 w Falenicy,
  • salonie urody przy ul. Miziołka 24 w Karczewie,
  • oraz na stacji benzynowej Circle w Falenicy.

Nadal jest w śpiączce

Sylwia niedługo zostanie przeniesiona do specjalistycznego ośrodka w Konstancinie-Jeziornie. Nadal potrzebuje rehabilitacji i całodobowej opieki.

Każdy, kto chce jej pomóc, może wpłacić dowolną kwotę na konto Fundacji #DrużynaBłażeja: 40 1090 1753 0000 0001 4194 3450, w tytule wpisując:
„Sylwia Król – darowizna na poprawę i ochronę zdrowia”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.