Zmiany w mieszkaniówce

OTWOCK: SZEFOWA ZGM-U ODWOŁANA.

Edyta Lechniak nie jest już dyrektorem Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) w Otwocku. Na początku maja ze stanowiska odwołał ją prezydent Jarosław Margielski.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Edyta Lechniak była dyrektorem ZGM-u od 2017 roku. Zastąpiła na tym stanowisku wieloletniego dyrektora Mirosława Andrasiaka, którego zwolnił
poprzedni prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak. 2 maja została odwołana przez obecnego prezydenta. Pozostaje pracownikiem ZGM-u
do końca czerwca, ale została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta do 14 maja obowiązki dyrektora ZGM-u zostały powierzone Katarzynie Wiewiórze, pracownikowi zamówień publicznych w Zarządzie Gospodarki Mieszkaniowej.

Ustaliliśmy, że powierzenie tych obowiązków zostanie jej przedłużone do końca czerwca. W tym czasie ma odbyć się konkurs na nowego dyrektora ZGM-u.

Zmiany personalne w mieszkaniówce to zapewne efekt złego funkcjonowania tej jednostki i nieprawidłowości, jakie wykryto podczas działań kontrolnych. Prezydent zweryfikował dokumenty ZGM-u, które zostały skierowane do postępowań przetargowych. Co się okazało?

– Jeśli remontuje się pustostany w taki sposób, że zrywa się całą podłogę i kładzie nową tylko dlatego, że między panelami jest centymetrowa przerwa, to nigdy nie będziemy mieć w mieście pieniędzy. Jeżeli osoby, które tam pracują, będą tak gospodarowały publicznymi pieniędzmi, to czym prędzej powinny poszukać innego zajęcia – mówił w rozmowie z „Linią” prezydent Margielski.

W ZGM-ie zostały skontrolowane pomieszczenia przeznaczone do remontów, na co miasto miało wydać kilkaset tysięcy złotych.

– Sprawdziłem te kosztorysy z wiceprezydentem Sierańskim. Na miejscu stwierdziliśmy, że skradziono wyposażenie jednego lokalu po tym, gdy został zdany do ZGM-u i już oddano klucze. Poleciłem dyrektor ZGM-u szczegółowe skontrolowanie zakresu zleconych prac, zasadności ich wykonania i zgłoszenie faktu dokonania kradzieży oraz złożenie zawiadomienia do prokuratury, ewentualnie na policję – dodaje prezydent.

– Najdziwniejsze jest to, że pracownicy ZGM-u przy zdaniu lokalu robili zdjęcia, a radni, którzy przekazywali lokale, nie wiedzieli, co przekazują,
bo nie mieli na ten temat wiedzy. Zdjęcia nie trafiały do nich na komisję mieszkaniową. Mało tego, w większości przypadków podejmowano decyzje o tym, czy przydzielić komuś mieszkanie i czy najemca ma je wyremontować na własny koszt, choć nikt nie widział tego lokalu. Radni byli odcięci przez poprzedniego prezydenta od tych informacji – zwraca uwagę Jarosław Margielski.

Należy się spodziewać, że ZGM czeka reorganizacja. Czas pokaże, czy zostanie przekształcony w miejską spółkę, o czym obecny prezydent mówił w swoim programie wyborczym.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.