Z ratusza do Japonii

OTWOCK: WIZYTA PREZYDENTA W KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI.

Otwock jest coraz bliżej zawarcia partnerskiego porozumienia z miastem Ōarai w Japonii. W tym celu prezydent Jarosław Margielski poleciał do Kraju Kwitnącej Wiśni z pięciodniową wizytą.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Delegacja z Japonii gościła w Otwocku w styczniu (fot.) i już wtedy mówiło się o zacieśnianiu kontaktów i rewizycie otwockich władz. Inicjatorami porozumienia między miastami są profesorowie z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku Świerku, którzy ściśle współpracują w zakresie naukowo-badawczym ze swoimi odpowiednikami z bliźniaczej placówki w Ōarai w Japonii. Przedstawiciele NCBJ oraz japońskiej placówki jądrowej wyrażali nadzieję na budowanie dalszej współpracy przy wsparciu włodarzy obu miast.

Władze Otwocka chcą wykorzystać unikalność porozumienia i przekuć je na konkretne korzyści dla mieszkańców. Po wybudowaniu nowej Szkoły Podstawowej nr 8 w Wólce Mlądzkiej mają tam zostać utworzone elitarne klasy, w których będą kształcić się przyszłe kadry NCBJ. Ich specjalnością ma być nauka programowania na najwyższym poziomie oraz nauka języka japońskiego. Planowane są też wymiany młodzieży szkolnej.

Koszt wyjazdu otwockiej delegacji w składzie prezydent Jarosław Margielski oraz wiceprzewodniczący rady miasta Arkadiusz Krzyżanowski został w całości pokryty przez przedstawicieli miasta Ōarai.

– Jest to przykre, ale miasto jest w trudnej sytuacji finansowej, dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na sfinansowanie takiego wyjazdu i zaproponowaliśmy wizytę w przyszłym roku. Jednak stronie japońskiej bardzo zależało na naszej wizycie teraz i podpisanieu porozumienia w rocznicę 100-lecia polsko-japońskiej współpracy – powiedział „Linii” przed odlotem Jarosław Margielski.

Pod nieobecność prezydenta jego obowiązki będzie pełnił pierwszy wiceprezydent Sławomir Sierański. Wizyta w Japonii potrwa pięć dni (od niedzieli, 19 maja do czwartku, 23 maja).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.