Do zmian trzeba się przygotować

PREZES O PRZYSZŁOŚCI SZPITALA PRZY UL. BATOREGO.

Minął miesiąc, odkąd Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku ma nową prezes. Ewa Marzena Pełszyńska 14 maja spotkała się z radnymi z komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa powiatu otwockiego. Nie przedstawiła jednak diagnozy stanu placówki czy recept na poprawę kondycji spółki. Na razie trwa jeszcze analiza stanu szpitala i przygotowanie do wprowadzenia zmian.

SYLWIA WYSOCKA

Nowa prezes całe swoje życie zawodowe poświęciła służbie zdrowia, a ostatnie 20 lat spędziła w szpitalu przy ul. Banacha w Warszawie, gdzie pełniła funkcję dyrektora. Prezesem PCZ w Otwocku została 16 kwietnia. Niecały miesiąc później spotkała się z radnymi z komisji zdrowia, rodziny i bezpieczeństwa rady powiatu otwockiego. Prezes Pełszyńska w krótkiej wypowiedzi podkreśliła, że sytuacja, którą zastała w szpitalu, wymaga od zespołu bardzo dużo pracy.

– Na razie rozpoznajemy teren, przygotowujemy się do zmian, które będą następowały powoli – zapowiedziała prezes Pełszyńska. – Uważam, że otwockie Powiatowe Centrum Zdrowia ma ogromny potencjał, ale w wyniku wielu lat różnych zaniedbań szpital jest w nie najlepszej kondycji. Sądzę jednak, że należy w nim zachować obecnie funkcjonujące oddziały, bo są one potrzebne mieszkańcom powiatu – podkreśliła.

Prezes zapowiedziała, że myśli o różnych źródłach pozyskiwania środków zewnętrznych, m.in. z Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Zdrowia i programów unijnych. Jej zdaniem niezbędne jest przeprowadzenie zmian wizerunkowych szpitala polegających m.in. na poprawie przyjmowania pacjentów w izbie przyjęć.

Przyznała, że w przyszłości podejmowane będą decyzje dotyczące zmian kadrowych i reorganizacji. Poinformowała też, że powołano już nowego dyrektora ds. medycznych, którym został pracujący w PCZ anestezjolog Tomasz Koper. Więcej informacji obiecała przekazać po pierwszym kwartale swojej pracy w Otwocku, czyli mniej więcej w lipcu, po gruntownym zapoznaniu się z dokumentacją i stanem szpitala.

Prezes Pełszyńska uspokoiła jednak, że nie jest zagrożona realizacja unijnego projektu, czyli zakup do szpitala sprzętu o wartości ponad 13 mln zł i ulokowanie go w wyremontowanym przyziemiu budynku szpitala przy ul. Batorego. Termin rozliczenia projektu został przedłużony do końca roku, a niewykluczone, że wydłuży się jeszcze o pierwszą połowę 2020 roku.

Jak powiedział w rozmowie z „Linią” starosta Cezary Łukaszewski, jeśli chodzi o zmiany organizacyjne i kadrowe w szpitalu, pozostawiono pani prezes dosyć dużą swobodę.

– Nie boimy się radykalnych posunięć. Biorąc pod uwagę dorobek zawodowy pani prezes, zaufaliśmy jej kompetencjom i doświadczeniu. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasz szpital będzie placówką, którą jako powiat będziemy mogli się pochwalić. Nie stanie się to w ciągu roku, tym bardziej że do opanowania mamy wiele spraw, bardzo zaniedbany oddział ginekologii, termomodernizację, poprawę wizerunku szpitala. Pani prezes zarządzała jednak przez długi czas o wiele większą placówką niż nasza, dlatego wierzymy, że poradzi sobie w Otwocku – podkreśla starosta.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.