Jak i gdzie głosować?

PORADNIK WYBORCZY.

W najbliższą niedzielę, 26 maja wybierzemy do Parlamentu Europejskiego łącznie 51 posłów na pięcioletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mieszkańcy powiatu otwockiego głosują w okręgu wyborczym nr 4. Jest siedem list komitetów wyborczych, na każdej zarejestrowano 10 kandydatów. Głosujemy tylko na jedną listę i jednego kandydata, stawiając znak „X” (czyli co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) przy nazwisku wybranej osoby.

Jeśli w ramach tej samej listy postawimy kilka krzyżyków przy kilku kandydatach, to głos będzie policzony osobie zajmującej najwyższe miejsce na liście. Jeżeli postawimy kilka krzyżyków przy nazwiskach kandydatów z różnych list, głos będzie nieważny.

Przypominamy, że jeszcze tylko do piątku, 24 maja można złożyć w urzędzie miasta wniosek o wydanie zaświadczenia, gdy będziemy wybierać posłów do europarlamentu poza Otwockiem. Można to zrobić pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Taki dokument uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Jak sprawdziliśmy w urzędzie miasta, do 17 maja po wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania zgłosiło się 115 osób. Zdaniem urzędników świadczy to o tym, że jest zainteresowanie.

Osoby, które nie widnieją w rejestrze wyborców w Otwocku, a chcą tu zagłosować, do wtorku, 21 maja muszą zgłosić się do urzędu miasta i złożyć wniosek. Potrzebny będzie też dowód osobisty.

W Otwocku wyborcy będą głosować w jednym z 30 lokali wyborczych (w tym również w szpitalach) zlokalizowanych w tych samych miejscach, co podczas jesiennych wyborów samorządowych. Wśród nich jest 14 przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.