Jak i gdzie głosować?

PORADNIK WYBORCZY.

W najbliższą niedzielę, 26 maja wybierzemy do Parlamentu Europejskiego łącznie 51 posłów na pięcioletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mieszkańcy powiatu otwockiego głosują w okręgu wyborczym nr 4. Jest siedem list komitetów wyborczych, na każdej zarejestrowano 10 kandydatów. Głosujemy tylko na jedną listę i jednego kandydata, stawiając znak „X” (czyli co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) przy nazwisku wybranej osoby.

Jeśli w ramach tej samej listy postawimy kilka krzyżyków przy kilku kandydatach, to głos będzie policzony osobie zajmującej najwyższe miejsce na liście. Jeżeli postawimy kilka krzyżyków przy nazwiskach kandydatów z różnych list, głos będzie nieważny.

Przypominamy, że jeszcze tylko do piątku, 24 maja można złożyć w urzędzie miasta wniosek o wydanie zaświadczenia, gdy będziemy wybierać posłów do europarlamentu poza Otwockiem. Można to zrobić pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej. Taki dokument uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Jak sprawdziliśmy w urzędzie miasta, do 17 maja po wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania zgłosiło się 115 osób. Zdaniem urzędników świadczy to o tym, że jest zainteresowanie.

Osoby, które nie widnieją w rejestrze wyborców w Otwocku, a chcą tu zagłosować, do wtorku, 21 maja muszą zgłosić się do urzędu miasta i złożyć wniosek. Potrzebny będzie też dowód osobisty.

W Otwocku wyborcy będą głosować w jednym z 30 lokali wyborczych (w tym również w szpitalach) zlokalizowanych w tych samych miejscach, co podczas jesiennych wyborów samorządowych. Wśród nich jest 14 przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.