Oczyszczalnia ruszyła!

JÓZEFÓW: OCZYSZCZONE ŚCIEKI PŁYNĄ DO RZEKI.

Rozpoczął się rozruch oczyszczalni ścieków w Józefowie. Pierwsze ścieki oczyszczone płyną już wartkim strumieniem do Świdra.

SYLWIA WYSOCKA

 

W pierwszej połowie maja z rury odprowadzającej do Świdra oczyszczone ścieki z pobliskiej oczyszczalni w Józefowie wartkim strumieniem popłynęły już pierwsze efekty pracy instalacji. Od razu zaobserwowali je spacerujący nad rzeką mieszkańcy. Internet obiegły nagrania, na których widać, jak z rury wartkim strumieniem wypływa pieniąca się ciecz. Jak dowiedzieliśmy się w józefowskim urzędzie miasta, są to pierwsze ścieki oczyszczone z rozpoczynającej pracę oczyszczalni.

– Po wydaniu w grudnia 2018 roku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego decyzji zezwalającej na użytkowanie oczyszczalni rozpoczęto prace przygotowawcze do jej rozruchu, polegające na ustawieniu parametrów pracy i sterowania poszczególnych elementów układu oczyszczania ścieków (rozruch mechaniczny i hydrauliczny z użyciem czystej wody). W połowie kwietnia w reaktorach biologicznych zaszczepiono osad czynny (czyli zespół mikroorganizmów przystosowany do oczyszczania ścieków). Od tego momentu trwa rozruch technologiczny, czyli przystosowywanie osadu czynnego do działania w warunkach naszej oczyszczalni – poinformowała „Linię” Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta w Józefowie.

– Trwa stopniowe zmniejszanie ilości ścieków wysyłanych do otwockiej oczyszczalni. Oznacza to, że z wylotu naszej oczyszczalni zaczyna płynąć woda odzyskana w procesie oczyszczania ścieków, która w rozumieniu prawa wodnego nazywana jest ściekiem oczyszczonym. Całkowite przejęcie ścieków do oczyszczania przez naszą instalację jest planowane za około trzy miesiące – przekazała rzeczniczka urzędu.

Za mniej więcej miesiąc oczyszczalnię mają wizytować miejscy radni, a podczas Festiwalu Otwartych Ogrodów będzie ona udostępniona mieszkańcom. Władze Józefowa przekonują, że obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Ma tzw. trzeci stopień doczyszczenia. Przed odprowadzeniem do wód powierzchniowych ścieki oczyszczone będą dezynfekowane promieniowaniem UV, co pozwoli na zabicie 99,9 proc. bakterii.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.