Oczyszczalnia ruszyła!

JÓZEFÓW: OCZYSZCZONE ŚCIEKI PŁYNĄ DO RZEKI.

Rozpoczął się rozruch oczyszczalni ścieków w Józefowie. Pierwsze ścieki oczyszczone płyną już wartkim strumieniem do Świdra.

SYLWIA WYSOCKA

 

W pierwszej połowie maja z rury odprowadzającej do Świdra oczyszczone ścieki z pobliskiej oczyszczalni w Józefowie wartkim strumieniem popłynęły już pierwsze efekty pracy instalacji. Od razu zaobserwowali je spacerujący nad rzeką mieszkańcy. Internet obiegły nagrania, na których widać, jak z rury wartkim strumieniem wypływa pieniąca się ciecz. Jak dowiedzieliśmy się w józefowskim urzędzie miasta, są to pierwsze ścieki oczyszczone z rozpoczynającej pracę oczyszczalni.

– Po wydaniu w grudnia 2018 roku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego decyzji zezwalającej na użytkowanie oczyszczalni rozpoczęto prace przygotowawcze do jej rozruchu, polegające na ustawieniu parametrów pracy i sterowania poszczególnych elementów układu oczyszczania ścieków (rozruch mechaniczny i hydrauliczny z użyciem czystej wody). W połowie kwietnia w reaktorach biologicznych zaszczepiono osad czynny (czyli zespół mikroorganizmów przystosowany do oczyszczania ścieków). Od tego momentu trwa rozruch technologiczny, czyli przystosowywanie osadu czynnego do działania w warunkach naszej oczyszczalni – poinformowała „Linię” Krystyna Olesińska z Urzędu Miasta w Józefowie.

– Trwa stopniowe zmniejszanie ilości ścieków wysyłanych do otwockiej oczyszczalni. Oznacza to, że z wylotu naszej oczyszczalni zaczyna płynąć woda odzyskana w procesie oczyszczania ścieków, która w rozumieniu prawa wodnego nazywana jest ściekiem oczyszczonym. Całkowite przejęcie ścieków do oczyszczania przez naszą instalację jest planowane za około trzy miesiące – przekazała rzeczniczka urzędu.

Za mniej więcej miesiąc oczyszczalnię mają wizytować miejscy radni, a podczas Festiwalu Otwartych Ogrodów będzie ona udostępniona mieszkańcom. Władze Józefowa przekonują, że obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Ma tzw. trzeci stopień doczyszczenia. Przed odprowadzeniem do wód powierzchniowych ścieki oczyszczone będą dezynfekowane promieniowaniem UV, co pozwoli na zabicie 99,9 proc. bakterii.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.