Rozmowy o dworcu

MIASTO CHCE PRZEJĄĆ NIERUCHOMOŚCI OD PKP.

Już niedługo otwocki dworzec PKP zmieni się na lepsze zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Będzie więcej miejsca do parkowania, zostanie odtworzony historyczny taras widokowy i przywrócony punkt informacji turystycznej.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Władze miasta prowadzą rozmowy z przedstawicielami kolei odnośnie do remontu dworca i zagospodarowania nieruchomości wokół budynku. – PKP bardzo otwarcie podeszły do tej sprawy. Przedstawiciele spółki przyjechali na spotkanie do urzędu miasta z konkretną propozycją zagospodarowania terenu przed dworcem, gdzie był postój taxi i parking, oraz terenu od strony ul. Orlej w pobliżu wieży ciśnień – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent Jarosław Margielski.

W efekcie rozmów zgodnie z propozycją prezydenta parking przed dworcem zostanie przeprojektowany tak, że powstanie prawie dwa razy więcej miejsc postojowych. Pośrodku będzie ciąg pieszy, obok miejsca postojowe, a dookoła przejazd.

– Podróżni, idąc na wprost, będą widzieć fasadę odnowionego budynku dworca. Dodatkowo ten ciąg pieszy ma być utwardzony, zostanie poprawiona jego nośność, żeby pełnił też funkcję drogi pożarowej. Parkowanie ma być pod skosem, dzięki czemu zyskamy więcej pobocza i miejsc postojowych – wyjaśnia prezydent.

Jeśli chodzi o sam budynek dworca, to PKP zaproponowały miastu, żeby wynajęło lokale w środku. – Nas interesuje znajdujący się tam kiosk. Chcemy utworzyć tam punkt informacji turystycznej z mapami w stylu świdermajer. Będzie można tam składać też wnioski do urzędu bez potrzeby wizyty w magistracie – dodaje Margielski.

Prezydent rozmawiał też z przedstawicielami kolei, żeby na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzyli taras widokowy przed dworcem. Byłby on dostępny dla podróżnych i mieszkańców jako atrakcja turystyczna i punkt widokowy.

Jeśli chodzi o teren za przystankiem na ul. Orlej, miasto jest zainteresowane zrobieniem tam pętli autobusowej, gdzie będzie również postój dla taksówek. Zastanawia się też, żeby ewentualnie przenieść tam pawilony handlowe, które znajdują się obecnie przy bazarku na ul. Orlej. Władze PKP widzą taką możliwość.

– Rozmawialiśmy też na temat przyszłego zagospodarowania terenu, gdzie jest rampa. Zaproponowałem, żeby rozebrać jedną czwartą rampy. Ona nie ma wartości historycznej, bo to nie stamtąd wywożono w 1943 r. Żydów, ale jest to miejsce symboliczne. Można by pozostawić część rampy, umieścić tam tablicę pamiątkową i wygrodzić to miejsce, a w pozostałej części umożliwić parkowanie. W przyszłości zamierzamy przebyć tę drogę do ul. Ludnej i zamknąć to obwodem – tłumaczy prezydent.

Poruszono też temat remontu figury Chrystusa Króla. Pomnik wznieśli kolejarze. Rozmawiano o partycypacji miasta w odrestaurowaniu figury. Szacunkowy koszt to ok. 70 tys. zł. Są też plany przejęcia przez miasto dawnej wieży ciśnień, choć nie wiadomo, co miałoby tam powstać. Może miejskie toalety?

Rozmowy z przedstawicielami PKP prezydent uważa za owocne. Udało się dojść do porozumienia. Teraz czekamy na wprowadzenie tych planów w życie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.