Kręcenie z poślizgiem

OTWOCK: KIEDY RUSZY WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW MIEJSKICH?

Program „Otwocki Rower Miejski” miał wystartować na początku maja. Tak się jednak nie stało, bo nadal nie wyłoniono firmy, która zajmie się uruchomieniem i prowadzeniem wypożyczalni dwóch kółek.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

fot. Macalester College

Do 28 maja został przedłużony termin składania ofert na zarządzanie systemem „Otwocki Rower Miejski w latach 2019-2022”. Jeśli wpłynie tylko jedna propozycja i będzie spełniała postawione przez miasto wymogi, to nawet tego samego dnia można podpisać umowę i firma szybciej przystąpi do działań. Jeśli ofert będzie więcej, to procedury wydłużą się do kilku dni. Waga ceny w tym przetargu to aż 60 procent. Władze miasta prognozują, że program „Otwocki Rower Miejski” ruszy na początku czerwca.

– Liczymy, że firmy w walce o wygranie przetargu skalkulują już opóźnienie i ich oferty będą niższe – mówi w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Otwocka Paweł Walo.

Skąd to opóźnienie? Jedna z firm zainteresowana przetargiem (Orange Polska S.A.) jeszcze przed jego rozstrzygnięciem złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Zarzuciła miastu naruszenie zasady uczciwej konkurencji. Konkretnie chodziło o zapis, w którym wymaga się, aby „Otwocki Rower Miejski” był kompatybilny z warszawskim system firmy Nextbike. Ostatecznie miasto wycofało się z tego problematycznego zapisu i KIO umorzyła postępowanie. Nie trzeba więc ogłaszać drugiego przetargu, tylko wydłużono termin składania ofert w pierwszym postępowaniu.

Czy można było uniknąć tego zamieszania? Ktoś zawinił? – Zależało nam na zapisie o pełnej kompatybilności, ponieważ chcieliśmy, żeby osoba, która wypożycza rower w Otwocku, mogła go oddać na terenie Warszawy, co usprawniłoby system. Gdybyśmy nie zawarli tego zapisu, nie byłoby skargi. Jeśli będziemy podchodzili do wszystkiego w ten sposób, to nie wiem, czy mieszkańcy na tym zyskają – uważa wiceprezydent Walo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.