45 minut gratis

PŁATNE PARKOWANIE NA FINISZU.

Strefa płatnego parkowania ma być wprowadzona w Otwocku powoli, bez rewolucji. Na początek obejmie ulice Andriollego, Pod Zegarem i Powstańców Warszawy. Za postój zapłacimy też na nowym, większym parkingu od strony ul. Staszica przy wielkiej dziurze. Pierwsze 45 minut parkowania ma być gratis.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Dyskusja nad wprowadzeniem w Otwocku strefy płatnego parkowania trwa na komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego od początku marca br. W ubiegły poniedziałek, 13 maja radni zaopiniowali kolejne zmiany do projektu uchwały. Wygląda na to, że sprawa jest coraz bliżej finału.

W tym roku strefą płatnego parkowania mają być objęte tylko trzy obszary w centrum miasta, gdzie jest największy problem ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego.

– Z uwagi na możliwe problemy finansowe proponujemy, aby w uchwale rada miasta przegłosowała pięć propozycji, ale z rozbiciem ich na dwa załączniki. W pierwszym zostałyby wskazane dwie lokalizacje, a w drugim trzy. W ten sposób pierwsza lokalizacja zostanie wprowadzona, gdy tylko rada miasta uchwali ten projekt. Kolejną zrobimy od razu w nowym roku budżetowym – tłumaczył na komisji wiceprezydent Otwocka Paweł Walo.

Bilet trzeba będzie pobrać, nawet jeśli ktoś parkuje tylko na bezpłatne 45 minut. Nie będą to parkingi strzeżone. Wiceprezydent szacuje, że koszt pięciu lokalizacji to ok. 200 tys. zł (w tym monitoring, oznakowanie, parkometry). Jeśli na początek będą tylko dwie, to i koszty będą niższe.

– Mamy wprowadzić program pilotażowy. Łatwiej to zrobić w dwóch lokalizacjach przez kilka miesięcy i zobaczyć, czy zakupione parkomaty się sprawdzą. Do tej pory w Otwocku nie było strefy płatnego parkowania. Jeśli przez kilka miesięcy będą tylko dwie strefy, w tym jedna duża na ponad 40 kilka miejsc w samym centrum miasta, to zobaczymy, jakie jest zapotrzebowanie. Dzięki temu w następnym roku budżetowym będziemy przygotowani, żeby to zrobić jak należy, uwzględniając też monitoring – przekonywał na komisji Paweł Walo.

– Rozmowy na ten temat długo już trwają, strefa coraz bardziej się kurczy. Została już maksymalnie okrojona, ja bym jej tak nie zmniejszał. Koszt jednego parkometru to ok. 20 tys. zł. Może zamiast dwóch na początek wskażmy trzy obszary, które będą objęte strefą płatnego parkowania. Mogłyby to być ulice: Andriollego, Pod Zegarem, Plac Niepodległości
i ul. Powstańców Warszawy – zaproponował przewodniczący komisji spraw społecznych Marcin Kraśniewski, który jest autorem pierwszego projektu uchwały.

– Ten podział ma służyć temu, żeby mieszkańcy zobaczyli różnicę między miejscami, gdzie są parkomaty, a tymi, gdzie ich nie ma, i żeby nie zarzucano nam, że chcemy na tym zarabiać. Absolutnie nie o to chodzi. Chcemy usprawnić miasto i pokazać, że to jest dobre rozwiązanie – przekonywał wiceprezydent. Dodał, że praktycznie żadna gmina w Polsce nie daje już 45 minut gratis.

– My będziemy wyjątkiem. Władze miast, które wprowadziły parkomaty, przyznają, że jest to system problematyczny, więc lepiej uczyć na dwóch parkomatach niż na pięciu – zwracał uwagę Walo.

Radny Przemysław Bogusz zaproponował, aby wzdłuż całej ul. Andriollego, od ul. Bazarowej do ul. Powstańców Warszawy, po lewej stronie parkowanie było płatne, a po prawej nie.

Wszystkie te zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez radnych na komisji. Uzgodniono, że w pierwszym etapie jeszcze w tym roku strefą płatnego parkowania zostaną objęte miejsca parkingowe wzdłuż lewej strony ul. Andriollego (od ul. Bazarowej do ul. Powstańców Warszawy), rozbudowany parking na Placu Niepodległości od strony ul. Staszica, miejsca parkingowe na ul. Pod Zegarem. W przyszłym roku do płatnej strefy dołączą parkingi na ulicach Kupieckiej i Karczewskiej.

Ostatecznie projekt uchwały musi być przegłosowany na sesji przez radę miasta. Potrzebne uzgodnienia i ewentualne poprawki mają być przyspieszone, aby strefę płatnego parkowania w Otwocku można było wprowadzić jeszcze w wakacje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.