Mazowiecki unikat

KOLARSTWO MTB: GÓRA SOBOTÓW PONOWNIE ZACHWYCIŁA.

Drugi wyścig cyklu XC Małej Ligi odbył się na Górze Sobotów w Wiązownie. To jeden z najbardziej lubianych – i jednocześnie najbardziej wymagających – etapów w całym kalendarzu startów.

MARCIN SULIGA

Znajdująca się w Wiązownie Góra Sobotów znów odsłoniła wyjątkowe walory przed wszystkimi uczestnikami wyścigu w ramach cyklu XC organizowanego przez Małą Ligę. Malownicza i jednocześnie trudna technicznie trasa z sumą przewyższeń sięgających blisko 80 metrów to bez wątpienia jedno z najbardziej lubianych miejsc kolarzy startujących w cyklu MLXC.

Siła braci

Na starcie tego etapu stanęło blisko 140 zawodników i zawodniczek z różnych regionów Polski. Niektórzy do Wią- zowny przyjechali z oddalonego o 300 kilometrów Rzeszowa i nie był to wcale wyjazd na wycieczkę. Bracia Borys i Mikołaj Klaczkowscy – startujący w barwach Giorre Sport Team – zdominowali pierwszy wyścig. Młodszy, Mikołaj, okazał się najlepszy w kategorii C1, natomiast Borys triumfował w całym pierwszym wyścigu. Zawodnik Giorre Team, po doskonale pod względem taktycznym rozwiązanej jeździe, pokonał dwóch reprezentantów Warszawskiego Klubu Kolarskiego – Bernarda Gaska i Piotra Szyszkę.

– Długo trzymaliśmy się we trzech blisko siebie, ale w końcówce na ostatnim ostrym podjeździe zaatakowałem i do mety przyjechałem już przed kolegami – mówi Borys Klaczkowski. – Trasa była naprawdę świetna i kto wie, jeśli znajdziemy czas, może uda się nam przyjechać na kolejny etap Małej Ligi. Może – tak jak powiedział spiker – Rzeszów znów będzie rządzić – dodaje z uśmiechem starszy z braci.

O ile w kategorii chłopców najlepsi okazali się zawodnicy z Rzeszowa, o tyle w kategorii dziewcząt stołeczny klub nie miał sobie równych. Na najwyższym stopniu podium stawały Zofia Krysik i Amelia Wysocka.

Walka trwa

Wciąż niesamowite spektakle na trasie tworzy para Piotr Małek (Ibox) i Daniel Pepla (Trezado Wolfpack). Obaj zawodnicy kategorii Masters II dość szybko urwali się reszcie stawki drugiego wyścigu i ponownie między sobą rozstrzygnęli losy zwycięstwa. Po raz drugi z rzędu pierwszy linię mety minął Małek. Trzeci zameldował się na niej, z blisko czterominutową stratą do zwycięzcy, Adam Ostrowski (AdiOstry Team). Czwarty był pochodzący z Otwocka Mateusz Szyszko (WKK), który wygrał rywalizację juniorów młodszych.

Najlepsza z kobiet Antonina Białek (WKK) po znakomitej, odważnej jeździe otworzyła drugą dziesiątkę uczestników. – Nie spodziewałam się tutaj takiej trasy. Liczyłam, że tak jak na innych wyścigach będzie dość płasko, a tu było naprawdę sporo mocnych podjazdów. Pod tym względem to unikat na Mazowszu, czasem nawet na wyścigach w górach nie ma takiej trasy jak ta dzisiejsza – stwierdziła na mecie Białek.

– Starałam się jechać mocnym tempem i skupiać uwagę głównie na jadących przede mną kolegach, ale w pewnym momencie zabrakło mi „śniadania” i tempo nieco spadło. Mimo to jestem bardzo zadowolona z tego występu. To było dobre „przepalenie nogi” – dodaje.

Ciekawie wyglądała również rywalizacja w kategorii Masters III, gdzie o wygraną walczyli dwaj kolarze startujący w barwach Bike Salon – Krzysztof Łabanowski i Cezary Chmielewski. Ostatecznie górą był popularny „Samuraj”. – Po przejechaniu trasy byłem pewny, że nie będzie z nią problemu, ale po kilku okrążeniach zmieniłem zdanie.

Te krótkie dystanse – które królują na zawodach typu XC – są zdecydowanie bardziej wyczerpujące niż jazda w tradycyjnych maratonach. Trochę się dzisiaj „ujechałem”, ale podobało mi się i jeśli czas pozwoli, to na pewno jeszcze wystąpię w Małej Lidze – zapewnia Łabanowski.

Chwilowa abdykacja

Michał Cąpała (RMF FM HEG) wykorzystał nieobecność jednego z głównych faworytów cyklu, Mateusza Rejcha, i pewnie wygrał trzeci wyścig. Zawodnika z Warszawy do końca próbował naciskać Artur Mioduszewski (Trezado Wolfpack), ale na dogonienie rywala zabrakło mu około jednego okrążenia i na metę wpadł z ponadpółminutową stratą do zwycięzcy. Cąpała wygraną zawdzięcza głównie czasowi, jaki wykręcił na pierwszym okrążeniu (09:51.031), co było doskonałą zaliczką na resztę wyścigu.

Wyniki

n Kids C2
1. Borys Klaczkowski
(Giorre Sport Team)
2. Bernard Gasek (WKK)
3. Piotr Szyszko (WKK)
n Kids D2
1. Zofia Krysik (WKK)
2. Klara Mandes (WKK)
3. Weronika Skrzyńska (Logo Service)
n Kids C1
1. Mikołaj Klaczkowski
(Giorre Sport Team)
2. Szymon Woźniak (WKK)
3. Tymoteusz Dudkowski (WKK)
n Kids D1
1. Amelia Wysocka (WKK)
2. Aleksandra Dorsz (Kamyk Radzymin)
3. Zosia Proczek (Baracuda Mińsk)
n Młodzik
1. Cezary Nigot (WKK)
2. Filip Małek (Ibox)
3. Jan Grochola (WKK)
n Młodziczka
1. Helena Braun (WKK)
n Elita kobiet
1. Antonina Białek (WKK)
2. Klaudia Cichacka (metrobikes.pl)
3. Izabela Kurmanowska
(Polski Klub MTB)
n Ladies
1. Urszula Luboińska
(Trezado Wolfpack)
2. Justyna Tarnowska (Bike Salon)
3. Justyna Małek (Ibox)
n Masters II
1. Piotr Małek (Ibox)
2. Daniel Pepla (Trezado Wolfpack)
3. Adam Ostrowski (AdiOstry Team)
n Masters III
1. Krzysztof Łabanowski (Bike Salon)
2. Cezary Chmielewski (Bike Salon)
3. Valeriy Burlyay (OnBikes Sport)
n Masters IV
1. Tomasz Kuczewski
(Trezado Wolfpack)
2. Bogusław Lipowiecki (Compas Bike)
3. Ludwik Majorczyk (Józefów)
n Junior młodszy
1. Mateusz Szyszko (WKK)
2. Dominik Godlewski (WKK)
n Junior
1. Bartek Niebielski (Kamyk Radzymin)
2. Patryk Rzepecki (WKK)
3. Michał Guzenda (IM Logistics)
n Masters I
1. Artur Mioduszewski
(Trezado Wolfpack)
2. Łukasz Giziński (Progresstraining.pl)
3. Maciej Krysztoforski (Velcredo)
n Elita mężczyzn
1. Michał Cąpała (RMF FM)
2. Leszek Pyrka (Kross Team)
3. Roman Abramczyk (Trezado Wolfpack)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.