Mazowiecki unikat

KOLARSTWO MTB: GÓRA SOBOTÓW PONOWNIE ZACHWYCIŁA.

Drugi wyścig cyklu XC Małej Ligi odbył się na Górze Sobotów w Wiązownie. To jeden z najbardziej lubianych – i jednocześnie najbardziej wymagających – etapów w całym kalendarzu startów.

MARCIN SULIGA

Znajdująca się w Wiązownie Góra Sobotów znów odsłoniła wyjątkowe walory przed wszystkimi uczestnikami wyścigu w ramach cyklu XC organizowanego przez Małą Ligę. Malownicza i jednocześnie trudna technicznie trasa z sumą przewyższeń sięgających blisko 80 metrów to bez wątpienia jedno z najbardziej lubianych miejsc kolarzy startujących w cyklu MLXC.

Siła braci

Na starcie tego etapu stanęło blisko 140 zawodników i zawodniczek z różnych regionów Polski. Niektórzy do Wią- zowny przyjechali z oddalonego o 300 kilometrów Rzeszowa i nie był to wcale wyjazd na wycieczkę. Bracia Borys i Mikołaj Klaczkowscy – startujący w barwach Giorre Sport Team – zdominowali pierwszy wyścig. Młodszy, Mikołaj, okazał się najlepszy w kategorii C1, natomiast Borys triumfował w całym pierwszym wyścigu. Zawodnik Giorre Team, po doskonale pod względem taktycznym rozwiązanej jeździe, pokonał dwóch reprezentantów Warszawskiego Klubu Kolarskiego – Bernarda Gaska i Piotra Szyszkę.

– Długo trzymaliśmy się we trzech blisko siebie, ale w końcówce na ostatnim ostrym podjeździe zaatakowałem i do mety przyjechałem już przed kolegami – mówi Borys Klaczkowski. – Trasa była naprawdę świetna i kto wie, jeśli znajdziemy czas, może uda się nam przyjechać na kolejny etap Małej Ligi. Może – tak jak powiedział spiker – Rzeszów znów będzie rządzić – dodaje z uśmiechem starszy z braci.

O ile w kategorii chłopców najlepsi okazali się zawodnicy z Rzeszowa, o tyle w kategorii dziewcząt stołeczny klub nie miał sobie równych. Na najwyższym stopniu podium stawały Zofia Krysik i Amelia Wysocka.

Walka trwa

Wciąż niesamowite spektakle na trasie tworzy para Piotr Małek (Ibox) i Daniel Pepla (Trezado Wolfpack). Obaj zawodnicy kategorii Masters II dość szybko urwali się reszcie stawki drugiego wyścigu i ponownie między sobą rozstrzygnęli losy zwycięstwa. Po raz drugi z rzędu pierwszy linię mety minął Małek. Trzeci zameldował się na niej, z blisko czterominutową stratą do zwycięzcy, Adam Ostrowski (AdiOstry Team). Czwarty był pochodzący z Otwocka Mateusz Szyszko (WKK), który wygrał rywalizację juniorów młodszych.

Najlepsza z kobiet Antonina Białek (WKK) po znakomitej, odważnej jeździe otworzyła drugą dziesiątkę uczestników. – Nie spodziewałam się tutaj takiej trasy. Liczyłam, że tak jak na innych wyścigach będzie dość płasko, a tu było naprawdę sporo mocnych podjazdów. Pod tym względem to unikat na Mazowszu, czasem nawet na wyścigach w górach nie ma takiej trasy jak ta dzisiejsza – stwierdziła na mecie Białek.

– Starałam się jechać mocnym tempem i skupiać uwagę głównie na jadących przede mną kolegach, ale w pewnym momencie zabrakło mi „śniadania” i tempo nieco spadło. Mimo to jestem bardzo zadowolona z tego występu. To było dobre „przepalenie nogi” – dodaje.

Ciekawie wyglądała również rywalizacja w kategorii Masters III, gdzie o wygraną walczyli dwaj kolarze startujący w barwach Bike Salon – Krzysztof Łabanowski i Cezary Chmielewski. Ostatecznie górą był popularny „Samuraj”. – Po przejechaniu trasy byłem pewny, że nie będzie z nią problemu, ale po kilku okrążeniach zmieniłem zdanie.

Te krótkie dystanse – które królują na zawodach typu XC – są zdecydowanie bardziej wyczerpujące niż jazda w tradycyjnych maratonach. Trochę się dzisiaj „ujechałem”, ale podobało mi się i jeśli czas pozwoli, to na pewno jeszcze wystąpię w Małej Lidze – zapewnia Łabanowski.

Chwilowa abdykacja

Michał Cąpała (RMF FM HEG) wykorzystał nieobecność jednego z głównych faworytów cyklu, Mateusza Rejcha, i pewnie wygrał trzeci wyścig. Zawodnika z Warszawy do końca próbował naciskać Artur Mioduszewski (Trezado Wolfpack), ale na dogonienie rywala zabrakło mu około jednego okrążenia i na metę wpadł z ponadpółminutową stratą do zwycięzcy. Cąpała wygraną zawdzięcza głównie czasowi, jaki wykręcił na pierwszym okrążeniu (09:51.031), co było doskonałą zaliczką na resztę wyścigu.

Wyniki

n Kids C2
1. Borys Klaczkowski
(Giorre Sport Team)
2. Bernard Gasek (WKK)
3. Piotr Szyszko (WKK)
n Kids D2
1. Zofia Krysik (WKK)
2. Klara Mandes (WKK)
3. Weronika Skrzyńska (Logo Service)
n Kids C1
1. Mikołaj Klaczkowski
(Giorre Sport Team)
2. Szymon Woźniak (WKK)
3. Tymoteusz Dudkowski (WKK)
n Kids D1
1. Amelia Wysocka (WKK)
2. Aleksandra Dorsz (Kamyk Radzymin)
3. Zosia Proczek (Baracuda Mińsk)
n Młodzik
1. Cezary Nigot (WKK)
2. Filip Małek (Ibox)
3. Jan Grochola (WKK)
n Młodziczka
1. Helena Braun (WKK)
n Elita kobiet
1. Antonina Białek (WKK)
2. Klaudia Cichacka (metrobikes.pl)
3. Izabela Kurmanowska
(Polski Klub MTB)
n Ladies
1. Urszula Luboińska
(Trezado Wolfpack)
2. Justyna Tarnowska (Bike Salon)
3. Justyna Małek (Ibox)
n Masters II
1. Piotr Małek (Ibox)
2. Daniel Pepla (Trezado Wolfpack)
3. Adam Ostrowski (AdiOstry Team)
n Masters III
1. Krzysztof Łabanowski (Bike Salon)
2. Cezary Chmielewski (Bike Salon)
3. Valeriy Burlyay (OnBikes Sport)
n Masters IV
1. Tomasz Kuczewski
(Trezado Wolfpack)
2. Bogusław Lipowiecki (Compas Bike)
3. Ludwik Majorczyk (Józefów)
n Junior młodszy
1. Mateusz Szyszko (WKK)
2. Dominik Godlewski (WKK)
n Junior
1. Bartek Niebielski (Kamyk Radzymin)
2. Patryk Rzepecki (WKK)
3. Michał Guzenda (IM Logistics)
n Masters I
1. Artur Mioduszewski
(Trezado Wolfpack)
2. Łukasz Giziński (Progresstraining.pl)
3. Maciej Krysztoforski (Velcredo)
n Elita mężczyzn
1. Michał Cąpała (RMF FM)
2. Leszek Pyrka (Kross Team)
3. Roman Abramczyk (Trezado Wolfpack)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.