Ukraiński bliźniak

OTWOCK BĘDZIE MIEĆ NOWE MIASTO PARTNERSKIE?

Grupa mieszkańców Otwocka udała się z oficjalną delegacją do Szumska na Ukrainie. Wiceprzewodniczący rady miasta Arkadiusz Krzyżanowski wymienił z merem Wołodymirem Pletiukiem dokumenty potwierdzające zamiar nawiązania oficjalnej współpracy. Formalności mają zostać dopełnione jesienią, gdy mer Szumska i prezydent Otwocka podpiszą Akt Partnerstwa.

SYLWIA WYSOCKA

Inicjatywa pojawiła się dwa lata temu podczas festiwalu pieśni religijnej i patriotycznej Sacrosong. Uczestniczyła w nim Szumska Ministerialna Szkoła Sztuki. Wtedy odbyły się pierwsze rozmowy o nawiązaniu współpracy. We wrześniu 2017 roku na Ukrainę udali się prezes Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia Jan Górzyński, sekretarz Ireneusz Krzyżanowski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6. W kwietniu 2018 roku do Otwocka przyjechała delegacja Szumska z merem Wołodymirem Pletiukiem, która spotkała się z władzami miasta. Padły deklaracje o woli nawiązania współpracy.

Jej motorem od początku były działania i kontakty utrzymywane ze stroną ukraińską przez Stowarzyszenie Klub Twórczego Myślenia. Jego członkowie w lutym w obecności prezydenta Jarosława Margielskiego i przewodniczącej rady miasta Moniki Kwiek podjęli uchwałę o rozpoczęciu działań zmierzających do podpisania porozumienia o współpracy i partnerstwie. Miesiąc później gotowy był już ramowy projekt partnerstwa przygotowany przez stowarzyszenie, który został oficjalnie zaakceptowany przez radnych z komisji kultury, sportu i turystyki. To dokument intencyjny stanowiący wprowadzenie do oficjalnej deklaracji o partnerstwie miast. Jego dopracowanie stało się głównym powodem czterodniowego wyjazdu do Szumska.

Na czele otwockiej delegacji znalazł się wiceprzewodniczący rady miasta Arkadiusz Krzyżanowski. W jej skład weszli też: członek komisji kultury Radosław Kałowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia Jan Górzyński, Krystyna Obara-Morawska, Ireneusz Krzyżanowski i Janusz Kościanek, a także dyrektor SP nr 12 Beata Szydłowska, dyrektor SP nr 7 Agnieszka Deresińska-Oleszczuk, rzeźbiarz Ryszard Kozłowski z małżonką Janiną Witkowską oraz przedsiębiorcy Wiesław Wilczyński z żoną Haliną i Adam Poszytek. Podczas oficjalnej wizyty spotkali się z merem Wołodymirem Pletiukiem, urzędnikami, przedstawicielami oświaty i mieszkańcami. Mer Szumska wielokrotnie podkreślał, że idea współpracy miast ma opierać się na kontaktach między organizacjami pozarządowymi, placówkami oświatowymi, przedsiębiorcami i parafiami.

Kulminacyjnym momentem było podpisanie przez samorządowców z Polski i Ukrainy dokumentu intencyjnego. Na jego podstawie jesienią w Otwocku ma zostać podpisany Akt Partnerstwa sygnowany przez mera Pletiuka i prezydenta Margielskiego.

– Myślę, że planowane na jesieni podpisanie umowy pomiędzy naszymi miastami to czysta formalność, a sama współpraca będzie rozwijać się bardzo dobrze przede wszystkim na polu kultury, sportu i wymiany młodzieży. Sądzę, że władze Otwocka będą wspierać współpracę i będzie ona przebiegać z korzyścią dla obydwu miast – komentuje Arkadiusz Krzyżanowski.

Otwocka delegacja odwiedziła też placówki oświatowe i kulturalne. – Cieszy nas możliwość nawiązania kontaktów ze szkołami w Szumsku – mówiły „Linii” Beata Szydłowska i Agnieszka Deresińska-Oleszczuk.

– Obejrzeliśmy placówki edukacyjne poznawałyśmy sposób ich funkcjonowania. Dzięki temu możemy zastanowić się nad formą ewentualnej, współpracy ze stroną ukraińską.

Być może realna będzie wymiana uczniów i nauczycieli między placówkami. Warto o tym porozmawiać i poszukać form współdziałania – przyznają dyrektorki.

Pełni entuzjazmu są przedstawiciele Stowarzyszenia Klub Twórczego Myślenia, którzy podkreślają, że płaszczyzn przyszłej współpracy jest wiele: kulturalna, edukacyjna, turystyczna, gospodarcza. Trzeba tylko stworzyć odpowiednie warunki, aby mogła się rozwijać.

Chociaż wizyta władz Szumska planowana jest na jesieni, mieszkańcy Otwocka będą mogli lepiej poznać mieszkańców przyszłego miasta bliźniaczego już w czerwcu. Zespół muzyków z Szumskiej Szkoły Sztuki po raz kolejny odwiedzi miasto podczas festiwalu Sacrosong. Warto przekonać się, jak otwarci, przyjaźni i pełni pasji są to ludzie. Na pewno wiele nas łączy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.