Ciasno w „Dwunastce”

OTWOCK: PRZEDSZKOLAKI W SZKOLE…

W jednej z najliczniejszych otwockich szkół od września ma zostać otwarty jeszcze oddział przedszkolny. – Nie chcemy przedszkola w szkole! – protestują rodzice uczniów ze SP nr 12.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

O tym pomyśle głośno mówiło się już w poprzedniej kadencji, gdy w miejskich przedszkolach brakowało miejsc dla dzieci. Podobnie jest teraz. Miasto musi znaleźć do września ok. 100 miejsc dla przyszłych przedszkolaków. Czasu pozostało niewiele, a wieści o tym, jak władze Otwocka zamierzają rozwiązać ten problem, szybko się rozeszły.

– Otrzymaliśmy informację, że w naszej szkole ma powstać przedszkole. Jakie są do tego podstawy? – pytała radnych z komisji oświaty, która odbyła się 21 maja, Monika Bartold, przewodnicząca rady rodziców w SP nr 12. – Do tej placówki uczęszcza 800 dzieci, walczyliśmy o rejonizację, nie chcemy tu przedszkola – podkreśliła przedstawicielka rodziców.

W „Dwunastce” już jest ciasno. Istnieją obawy, że przeznaczenie części sal na potrzeby przedszkola spowoduje, że dzieci będą zaczynać lekcje późnym popołudniem, bo nie będzie wolnych klas. Na to nie zgadzają się rodzice, ale na komisji oświaty nie dowiedzieli się niczego nowego w sprawie, z którą przyszli na posiedzenie.

– Słyszeliśmy o tym, ale nie znamy żadnych szczegółów – odpowiedział przewodniczący komisji, radny Andrzej Sałaga. Zamiar utworzenia oddziału przedszkolnego na parterze budynku B w SP nr 12 potwierdziła obecna na posiedzeniu dyrektor Oświaty Miejskiej Edyta Rosłaniec.

– Prezydent Jarosław Margielski przekazał mi tę informację podczas rozmowy w piątek, 17 maja w obecności wiceprezydenta Sławomira Sierańskiego. Gmina ma obowiązek zapewnić miejsce chętnym dzieciom i wskazać je rodzicom podczas rekrutacji. Potrzeba dokładnie 89 miejsc. Zostałam zobligowana przez prezydenta, żeby na naradzie dyrektorów szkół podstawowych przekazać tę informację dyrektor „Dwunastki” – mówiła dyrektor Oświaty Miejskiej.

W tej sytuacji rodzice zapowiedzieli, że przyjdą na najbliższe posiedzenie komisji budżetu w poniedziałek, 27 maja, na którym ma być już obecny prezydent, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Nam udało się ustalić, że na najbliższej sesji rady miasta we wtorek, 28 maja mają być poddane pod głosowanie zmiany w budżecie, które zakładają m.in. przeznaczenie ok. 500 tys. zł na adaptację pomieszczeń w „Dwunastce” w celu utworzenia tam dwóch oddziałów przedszkolnych.

Wcześniej projekt uchwały w tej sprawie będzie omawiany na komisji budżetu. Jeśli chodzi o miejskie przedszkola, to jest już gotowa ekspertyza techniczna stanu ochrony przeciwpożarowej (PPOŻ) dla placówki
nr 10 „Leśne Skrzaty” przy ul. Kochanowskiego. Jak się dowiedzieliśmy, nie wynika z niej, że budynek przewidziany jest do zamknięcia. Ogłoszony został już przetarg na projekt i budowę filii pięciooddziałowego modułowego przedszkola wraz z wyposażeniem, które ma powstać na miejskiej działce przy ul. Reymonta i ul. Piłsudskiego. Oferty można składać do 3 czerwca. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.