Ścieki zostają w Józefowie

OCZYSZCZALNIA W FAZIE ROZRUCHU, ALE PRZYJMUJE WSZYSTKO.

Stało się! W poniedziałek, 20 maja po raz pierwszy wszystkie ścieki z Józefowa zamiast do Otwocka popłynęły do nowej oczyszczalni nad Świdrem. Nie oznacza to, że budowa józefowskiej instalacji została zakończona. Oczyszczalnia nadal jest w fazie rozruchu, co jest niezbędne, żeby przygotować ją do prawidłowego działania. Pełną parą ma ruszyć pod koniec listopada.

SYLWIA WYSOCKA

Ścieki z Józefowa do otwockiej oczyszczalni po raz pierwszy popłynęły 8 września 1998 roku. 21 lat później Józefów doczekał się własnej oczyszczalni nad Świdrem. Mimo różnych perypetii związanych z finansowaniem inwestycji miastu udało się zrealizować zapowiadany od kilku lat pomysł i uniezależnić się od oczyszczalni ścieków w Otwocku. Ten proces, jak mogli przekonać się józefowscy radni w czwartek, 23 maja podczas posiedzenia komisji budżetowej na terenie oczyszczalni, wszedł już w ostatnią fazę.

Kilka dni wcześniej, 20 maja, oczyszczanie józefowskich ścieków właściwie w całości przejęła nowa instalacja nad Świdrem. Nie należy mylić tego ani z automatycznym całkowitym odłączeniem się od oczyszczalni w Otwocku, ani z formalnym zakończeniem budowy józefowskiej instalacji. Znajduje się ona w fazie rozruchu, co zgodnie z kontraktem ma potrwać do końca listopada 2019 r. Wtedy ostateczne zakończenie procesu zostanie zgłoszone do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i oczyszczalnia otrzyma pozwolenie na użytkowanie.

Jak poinformował radnych prezes Hydrosfery Stanisław Zdanowicz, od poniedziałku, 20 maja Józefów nie oddaje ścieków do otwockiej oczyszczalni, żeby utrzymać technologię i w prawidłowy sposób przygotować instalację do funkcjonowania. W tej sprawie Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzymało pismo z informacją, że ilość ścieków przesyłanych do Otwocka będzie zmniejszana, a o ostatecznym zaprzestaniu dostaw Józefów powiadomi w odpowiednim czasie.

Co to wszystko oznacza dla mieszkańców Józefowa? Burmistrz Marek Banaszek zapowiada, że zgodnie z decyzją prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które ustala taryfy za wodę i ścieki, już pod koniec wakacji cena za oczyszczenie metra sześciennego ścieków będzie w Józefowie niższa o 1 zł 50 gr, a w przyszłym roku spadnie jeszcze o 1 zł 50 gr. Ile faktycznie będzie jednak kosztować mieszkańca oczyszczenie ścieków, zdecyduje rada miasta, bo w Józefowie funkcjonuje system dopłat z budżetu miejskiego do oczyszczania ścieków. Jeśli zostanie on utrzymany, mieszkańcy faktycznie odczują obniżkę.

Zapytaliśmy burmistrza Banaszka, czy w obecnej sytuacji Józefów ponosi podwójne koszty oczyszczania ścieków – we własnej oczyszczalni oraz za usługę wykonywaną teoretycznie przez OPWiK. Okazuje się, że nie. – Płacimy Otwockowi za ścieki, które przesyłamy. Jeśli nie zmniejszamy ilości lub nie dostarczamy ich do OPWiK, ponosimy tylko koszty oczyszczania w naszej instalacji – tłumaczy w rozmowie z „Linią” burmistrz.

Jak poinformował „Linię” prezes OPWiK Sławomir Dąbrowski, umowa z Józefowem „została zawarta na czas nieokreślony i może być wypowiedziana przez każdą ze stron z rocznym terminem. Obecnie żadna ze stron nie wypowiedziała warunków umowy.”

Budowa oczyszczalni w Józefowie kosztowała ok. 25 mln 500 tys. zł netto, pięcioletni serwis gwarancyjny to dodatkowe 700 tys. zł. Ostateczny koszt inwestycji będzie znany na koniec 2019 roku, ale uwzględniając jeszcze takie elementy, jak koszt budowy wylotu ścieków oczyszczonych, nadzorów inwestorskich, badań Świdra, dzienniki budowy itd. – powinien zamknąć się w kwocie 27 mln zł. Józefów oczyszcza ok. 2 143 m3 ścieków dziennie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.