Skok po PSZOK

Z ODPADAMI NA UL. KRASZEWSKIEGO ZAMIAST NA SAMORZĄDOWĄ.

Miasto planuje stworzyć własny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zamiast zlecać to zadanie firmie zewnętrznej. Ma być taniej i lepiej dla mieszkańców. Do nowego punktu będzie można wywozić m.in. odpady zielone i styropian, z czym obecnie jest problem. Na miejscu będzie można wypożyczyć przyczepkę, żeby przywieźć odpady.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Zadania ma realizować Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (OPWiK), które jest w 100 proc. spółką miejską. Chodzi o wybudowanie, prowadzenie i utrzymanie PSZOK-u. Do tej pory miasto co roku ogłaszało przetarg na takie usługi, których koszt stale rośnie. Różnica między rokiem 2018 a 2019 oznacza wzrost aż o 120 tys. zł. Obecnie miasto płaci 411 tys. 188 zł. Umowa jest podpisana z firmą Remondis, w której miasto jest mniejszościowym udziałowcem.

Planowana inwestycja ma być zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu, o które będzie ubiegać się OPWiK. Można pozyskać 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 4 mln 800 tys. zł, przy dofinansowaniu rzędu 3 mln 300 tys. spółka będzie musiała zapewnić wkład własny w wysokości 1 mln 500 tys. zł. W kosztach projektu jest też wyposażenie PSZOK-u. Inwestycja ma zakończyć się do końca 2021 roku. Kto otrzyma dofinansowanie, okaże się do końca roku.

Na lokalizację nowego PSZOK-u wybrano teren OPWiK o powierzchni 3 tys. m2 przy ul. Kraszewskiego 1, na wysokości skrętu na osiedle Morskie Oko. Obecnie PSZOK mieści się przy ul. Samorządowej 42/44.

Żeby można było zrealizować te plany, potrzebna jest zgoda rady miasta w formie uchwały w sprawie powierzenia OPWiK zadania własnego miasta polegającego na budowie, prowadzeniu i utrzymaniu PSZOK-u. Wtedy spółka będzie mogła złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji. Termin mija 28 maja. Dlatego na wniosek prezydenta na 22 maja zwołano nadzwyczajną sesję rady miasta w tej sprawie.

Miejscy urzędnicy przedstawili korzyści z powstania nowego PSZOK-u. – W punkcie przy ul. Samorządowej nie można oddawać odpadów zielonych i styropianu. W nowym PSZOK-u będzie taka możliwość. Zostanie on wyposażony w wiele udogodnień, co pozwoli na wprowadzenie nowej jakości świadczenia usług. Dodatkowo umożliwi nam uniezależnienie się od dyktatu cen rynku – poinformował radnych najpierw z komisji gospodarki miejskiej, a potem całą radę miasta na sesji, Bartłomiej Wiązowski
z wydziału gospodarki odpadami w urzędzie miasta.

To ma być proekologiczna wizytówka miasta, wyposażona w panele fotowoltaiczne (wykorzystanie energii słonecznej). Będzie można prowadzić tam zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty recyklingu. – Gdy mieszkaniec przywiezie tam stolik np. czy rower, który jeszcze będą w nienajgorszym stanie, pracownik punktu wystawi te rzeczy i ktoś inny będzie mógł je wykorzystać – wyjaśnił Wiązowski.

– PSZOK będzie też wyposażony w rębak, jeżeli mieszkańcy będą chcieli przyciąć jakieś większe odpady zielone, np. gałęzie – mówił urzędnik. – Chcemy, żeby punkt był bardziej dostępny. Teraz jest otwarty tylko w weekendy. W PSZOK-u będą również przyczepki do wypożyczenia i przywiezienia odpadów. Taką potrzebę zgłaszali mieszkańcy – dodał.

Uchwała o powierzeniu zadań PSZOK-u miejskiej spółce została przyjęta. Radni przegłosowali też wniosek radnego Ireneusza Paśniczka, aby prezydent udostępnił im projekt umowy wykonawczej w celu jej przeanalizowania.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.