Ruszają prace w Zakręcie

KOLEJNE UTRUDNIENIA NA TRASIE S17.

Budowa Węzła Zakręt na trasie S17 wymaga zmiany w organizacji ruchu. To będzie gigantyczne przedsięwzięcie, które prawdopodobnie spowoduje nie mniejszy chaos dla kierowców.

PRZEMEK SKOCZEK

Budowa drogi ekspresowej S17 jest zaliczona do bardzo ważnych zadań rządowych. Jest jedną z kluczowych inwestycji dla stworzenia tranzytowego układu dróg w Polsce. Obecny nie jest w stanie sprostać zwiększającemu się ruchowi samochodowemu. Jednym z kluczowych punktów na trasie będzie Węzeł Zakręt, stanowiący też część Wschodniej Obwodnicy Warszawy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawca węzła w Zakręcie, czyli spółka Warbud SA, od czerwca zaczynają prace. Krzyżują się tam dwie drogi krajowe: nr 2 w kierunku Terespola i nr 17 – popularna Trasa Lubelska. Jak kierowcy będą pokonywać skrzyżowanie zamienione
w wielki plac budowy?

– Nie ma jeszcze szczegółowych uzgodnień dotyczących poszczególnych organizacji, ale znamy ich ogólny zakres. Etap pierwszy będzie obejmował zwężenie pasów ruchu na drodze krajowej nr 2 oraz likwidację pasa do skrętu w prawo z Warszawy w kierunku Wiązowny i Lublina. Tym samym na skrzyżowaniu, jadąc od strony Warszawy, zostaną tylko dwa pasy, a z tego skrajnego ruch będzie odbywał się zarówno prosto w kierunku Mińska Mazowieckiego, jak i w kierunku Lublina. Na tym etapie powstaną mury oporowe dla tzw. wanny, czyli części drogi przebiegającej poniżej aktualnego poziomu gruntu – tłumaczy Rafał Musiałek, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Gminy Wiązowna.

Kolejny etap to budowa właściwej drogi ekspresowej i tu spodziewajmy się już bardziej radykalnych zmian. GDDKiA planuje przeniesienie skrzyżowania „Dwójki” i „Siedemnastki” na ulicę Błękitną. Ruch zostanie odsunięty od miejsca budowy o około 200 metrów na południe. Plan jest jednak bardzo ogólny, ponieważ ten etap prac rozpocznie się dopiero w połowie 2020 roku. Apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków. Ostatnie wypadki, także śmiertelne, przekonują, że trzeba zachować czujność.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.