Nowe kolory, stare ceny

ZASADY SEGREGACJI ŚMIECI OD LIPCA.

Od lipca w Józefowie wejdą w życie nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy, którzy segregują odpady, będą zbierać je do czterech rodzajów worków (i piątego pojemnika). Stawka za odbiór śmieci na razie się nie zmieni.

SYLWIA WYSOCKA

W czerwcu miastu kończy się umowa z dotychczasowym odbiorcą odpadów komunalnych. Od lipca będzie obowiązywać nowa, w związku z czym Józefów przyjął szereg uchwał aktualizujących zasady odbioru śmieci, żeby dostosować je do nowych przepisów.

Dla mieszkańców oznacza to tyle, że ci, którzy zadeklarowali segregowanie, będą musieli zbierać odpowiednie frakcje śmieci do worków o odpowiednim kolorze. To nic nowego w stosunku do obecnie panujących zasad, ale pojawią się dodatkowe regulacje dotyczące bioodpadów i odpadów zielonych.

– Bioodpady trzeba będzie zbierać do worków koloru brązowego – mówi Karolina Zakrzewska z referatu gospodarki komunalnej w Józefowie.
– Jednak w mieście obowiązuje zasada, że odpady zielone były odbierane
w czarnych workach, i tak pozostanie. To oznacza, że odpady zielone rozumiane jako pozostałości roślinne z ogrodów (liście, trawa itd.) pozostaną w workach czarnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami worki brązowe będą przeznaczone na odpady biodegradowalne pochodzenia kuchennego – dodaje urzędniczka.

W przypadku pozostałych śmieci nic się nie zmienia. Tak jak dotychczas do worków koloru żółtego trzeba będzie zbierać opakowania metalowe, odpady z tworzyw sztucznych oraz odpady wielomateriałowe; do worków koloru zielonego – odpady ze szkła, do worków koloru niebieskiego – odpady z papieru. Pozostałe śmieci po segregacji powinny być gromadzone w oznakowanych pojemnikach i kontenerach, ale bez wymogów kolorystycznych. W domach wielorodzinnych zamiast worków będą kolorowe pojemniki.

Drugą zmianą wprowadzoną wraz z nową umową na odbiór śmieci będzie częstotliwość odbioru odpadów organicznych.

– Śmieci biodegradowalne będą odbierane tak jak dotychczas, czyli co dwa tygodnie z domów jednorodzinnych i co tydzień w zabudowie wielorodzinnej. Odpady zielone będą odbierane od kwietnia do listopada. Tym wszystkim zmianom na razie nie będzie towarzyszyć podwyżka ceny za wywóz śmieci.

– Od lipca miasto nie przewiduje wzrostu cen dla mieszkańców, ponieważ już od 1 kwietnia, z uwagi na wymuszenie przez firmę odbierającą odpady, musieliśmy podwyższyć stawki. Za śmieci segregowane mieszkańcy płacą 31 zł 50 gr od osoby miesięcznie i na razie ta stawka będzie nadal obowiązywała – zapowiada burmistrz Marek Banaszek, który nie ukrywa jednak, że istnieje ryzyko zmiany wysokości stawek.

– Cały czas będziemy monitorować system i obserwować, jak to będzie wyglądało, ponieważ miasto przechodzi na wagowe rozliczenie za śmieci (do tej pory było ryczałtowe). Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi sytuacji – zapowiada burmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.