Powiat odda gminom drogi?

DROGOWA MAPA REGIONU DO WERYFIKACJI.

Rewolucyjny pomysł przedstawił na jednym z posiedzeń komisji rady powiatu wicestarosta Krzysztof Kłósek. – Biorąc pod uwagę zapisy ustawowe, znaczna część naszych dróg powiatowych nie powinna w ogóle mieć takiego statusu. Spełniają one warunki, żeby uznać je za drogi gminne. Dlatego będziemy rozmawiać z władzami gmin, żeby przejęły od nas utrzymanie tych dróg – zapowiada wicestarosta.

SYLWIA WYSOCKA

Na problem kategorii dróg zwróciła uwagę na jednym z posiedzeń rady powiatu otwockiego Jolanta Koczorowska. Radna zauważyła wtedy, że z przeprowadzonej przez nią analizy wynika, iż część dróg, które mają status powiatowych, w powiecie otwockim może nie spełniać kryteriów określonych w ustawie o drogach publicznych.

Innymi słowy są to drogi, które właściwie powinny mieć charakter dróg gminnych. Art. 6a ustawy o drogach publicznych mówi, że do dróg powiatowych zalicza się te, które stanowią połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą. Tymczasem nie wszystkie drogi powiatowe na naszym terenie spełniają te kryteria. Dokonano szczegółowej analizy dróg pod tym kątem.

– Wśród dróg powiatowych w naszym powiecie w wyniku różnych wcześniejszych decyzji znalazło się wiele takich, które nie spełnią zapisów artykuły 6a ustawy o drogach publicznych – komentuje wyniki wicestarosta Krzysztof Kłósek.

– Dlatego wkrótce, podczas posiedzenia zarządu powiatu, będziemy rozmawiać o tym, aby przywrócić tym drogom ich właściwą kategorię i przekazać je gminom. Powiat ma zbyt wiele kilometrów dróg do utrzymania. Dlatego uzasadnione będzie przekazanie tych dróg, które powinny być skategoryzowane jako gminne. Pozwoli to na właściwe utrzymanie dróg spełniających warunki potrzebne do tego, żeby uznać je za powiatowe – podkreśla wicestarosta.

W rozmowie z „Linią” nie chciał jednak zdradzić, w jaki sposób powiat zamierza skłonić gminy do przejęcia dróg. – Będziemy rozmawiać o tym z władzami gmin – zapowiada Kłósek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.