Płatny handel wszędzie

OTWOCK: ZMIANY W REGULAMINIE TARGOWISK MIEJSKICH I OPŁACIE TARGOWEJ.

Nie tylko na targowiskach czy bazarach, ale też na ulicach, przed sklepami czy na własnej posesji. Jeśli chcesz handlować, będziesz musiał ponosić opłatę targową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miasto zacznie to egzekwować już w wakacje.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Projekt uchwały regulaminu targowisk ze zmianami został pozytywnie zaopiniowany przez radnych z komisji spraw społecznych. Miał być przyjęty na sesji rady miasta 28 maja, ale został zdjęty z porządku obrad. Prezydent zdecydował, że wcześniej spotka się w tej sprawie z kupcami i wysłucha ich opinii na temat proponowanych zmian. Takie rozmowy odbyły się 6 czerwca w urzędzie miasta. Oprócz propozycji wprowadzenia przetargu na rezerwację miejsc, dyskutowano o stawkach opłaty targowej, aby nie były dla kupców zbyt dotkliwe.

– Inicjatywa działalności prywatnej jest bardzo ważna i doskonale zdaję sobie sprawę, jak trudno utrzymać się na rynku, jakie są związane
z tym koszty. A teraz ma być jeszcze nałożona dodatkowa opłata przez miasto, która nie była wcześniej egzekwowana, a zgodnie z przepisami musi być – tłumaczył kupcom prezydent Jarosław Margielski.

Oznacza to, że każdy kto handluje na terenie gminy pod tzw. chmurką, namiotem, konstrukcją nietrwale związaną z gruntem, jest zobligowany zgodnie z ustawą ponosić opłatę targową.

– Osoba sprzedająca truskawki przed supermarketem też ma płacić opłatę targową tak jak kupcy na miejskim targowisku. Nawet jeśli ktoś na terenie swojej nieruchomości otwiera bramę i sprzedaje warzywa i owoce, to też ma płacić – wyjaśnił prezydent.

Stawki uchwala rada miasta. Ich wysokość zależy od wielkości zajmowanej powierzchni. W przedstawionym przez prezydenta projekcie uchwały pozostają one na tym samym poziomie co obecnie, a w sierpniu i wrześniu wprowadzono ulgi.

– Chcemy sprawdzić, czy na stałe możemy wprowadzić niższe opłaty, czy to zwiększy handel, a miastu pozwoli świadczyć te same usługi związane z utrzymaniem czystości i porządku na targowisku – mówił Margielski.

Propozycja wprowadzenia przetargów na rezerwację miejsc na targowisku przy ul. Batorego nie spodobała się kupcom (pod petycją podpisało się 200 osób), choć prezydent wyjaśnił, że to właśnie część handlujących, którzy zajmują gorsze miejsca na bazarze, zgłosiła potrzebę wprowadzenia takiej zmiany.

– Nie będziemy na siłę państwa uszczęśliwiać, jeśli większość tego nie chce. Przedstawię państwa zdanie radnym i to oni podejmą na sesji ostateczną decyzję – wyjaśnił Margielski.

Jeśli chodzi o inne zmiany, prezydent dodał, że na targowisko ma być doprowadzony prąd. Kupcy zwrócili też uwagę, że potrzebują więcej miejsc do handlu pod dachem.

W spotkaniu wzięły udział również osoby handlujące przed cmentarzem. W myśl nowych przepisów wprowadzona opłata targowa będzie je obowiązywać do czasu powstania tam pawilonów handlowych. Aby mogło to nastąpić, rada miasta musi najpierw uchwalić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

– Powinno to nastąpić najpóźniej do połowy przyszłego roku – zapowiedział prezydent. Kupcy sprzed cmentarza zaproponowali, aby obniżyć im wysokość opłaty z 30 zł na 10 zł dziennie, ponieważ mają gorsze warunki niż kupcy na targowisku. Prezydent przychylił się do ich prośby. Teraz muszą jeszcze tylko przekonać radnych. Najbliższa okazja będzie na komisji spraw społecznych w poniedziałek, 10 czerwca.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.