Sprzęt dla szpitala za drogi

POWIAT: PRZETARGI UNIEWAŻNIONE MIMO DOFINANSOWANIA

Prezes Powiatowego centrum zdrowia w Otwocku musiała unieważnić przetargi na dostawę sprzętu medycznego, na który szpital przy ul. Batorego dostał unijne dofinansowanie. Jedyna złożona oferta o ok. 4 mln zł przekraczała zabezpieczoną na ten cel kwotę. Przetarg zostanie powtórzony

SYLWIA WYSOCKA

Prawie rok temu zarząd powiatu otwockiego poinformował na konferencji, że Powiatowe Centrum Zdrowia otrzymało 13 mln 500 tys. zł na zadania wymienione w trzech wnioskach złożonych wcześniej przez PCZ do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Pieniądze miały zostać wykorzystane na zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury, w tym tomografu i nowoczesnego mammografu.

Trzy przetargi na modernizację i doposażenie w sprzęt poszczególnych poradni i przychodni szpitalnych ogłoszono na początku kwietnia. W piątek, 31 maja wszystkie postępowania zostały unieważnione z tego samego powodu – jedyny oferent zaproponował kwoty dużo przewyższające możliwości szpitala.

– Przetargi zostały unieważnione, ponieważ zaproponowane ceny o ok. 4 mln zł przewyższały kwoty, którymi szpital dysponuje na zakup tego sprzętu – przyznaje w rozmowie z „Linią” starosta Cezary Łukaszewski. – Prezes PCZ ogłosi jednak drugie postępowanie, które ma zostać rozstrzygnięte do końca czerwca. Spodziewamy się, że tym razem może przystąpić do przetargu więcej zainteresowanych firm, bo zostały rozesłane zawiadomienia o tym postępowaniu i poszukiwanie oferentów jest prowadzone bardziej aktywnie – dodaje.

Jest zatem także nadzieja, że nie trzeba będzie zwracać unijnych pieniędzy. Początkowo projekty, które polegają nie tylko na zakupie sprzętu, lecz także dostosowaniu pomieszczeń, w tym przyziemia szpitala, miały zostać rozliczone do jesieni 2019 roku. Dzięki staraniom nowej prezes Ewy Pełszyńskiej termin rozliczenia projektu został przedłużony do końca roku, a niewykluczone, że wydłuży się jeszcze o pierwszą połowę 2020 roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.