Za strajk nie zapłacimy!

POWIAT: STAROSTA ODPOWIADA NA WNIOSEK NAUCZYCIELI

Jest oficjalna odpowiedź starosty powiatu otwockiego na pismo nauczycieli w sprawie wypłaty wynagrodzeń za kwietniowy strajk. Powołując się na informacje z Regionalnej Izby Obrachunkowej i Ministerstwa Finansów, starosta przypomina, że wypłata byłaby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych

SYLWIA WYSOCKA

Biorący udział w strajku nauczyciele ze szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest powiat otwocki, nie mogą liczyć na wynagrodzenia za czas protestu. Wniosek o wypłatę pieniędzy złożyli do rady powiatu nauczyciele i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Literackiej w Otwocku. Podobne wnioski wystosowali przedstawiciele większości powiatowych placówek, tyle że skierowali je do zarządu powiatu. Na wszystkie odpowiedzi udzielił starosta Cezary Łukaszewski.

Starosta poinformował, że kwestia wypłaty wynagrodzenia za czas strajku nie podlega uznaniowości ani jego woli, ale jest ściśle uregulowana w przepisach prawa. Choć ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych daje pracownikom prawo do strajku, to nie zachowują oni za ten czas prawa do wynagrodzenia. Ponadto z komunikatu Ministerstwa Finansów i Regionalnej Izby Obrachunkowej wynika, że wypłata byłaby naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Ponieważ nauczyciele z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wystosowali wniosek również do rady powiatu, przygotowano projekt uchwały w tej sprawie. W uzasadnieniu napisano: „Rada powiatu nie jest stroną, którą można określić jako pracodawcę wobec wnioskodawców, nie ma też kompetencji władczych wobec pracodawcy w przedmiocie sprawy”. W samej uchwale znalazła się informacja, że skoro odpowiedzi udzielił starosta, a rada nie jest stroną – sprawa została załatwiona.

Tyle że projekt uchwały najpierw został negatywnie oceniony przez radnych z komisji edukacji, kultury i sportu, a następnie odrzucony podczas sesji rady powiatu w czwartek, 6 czerwca. Niektórzy radni apelowali, aby zagłosować przeciwko, i przywoływali przykłady samorządów, które w inny sposób niż wypłata wynagrodzeń zrekompensowały nauczycielom obniżone wypłaty. Mówili także, że opinia RIO nie ma charakteru jedynie obowiązującej wykładni, a sprawa wymaga szczegółowego omówienia na komisji, żeby można było poszukać sposobów pomocy nauczycielom. Nie brakowało odmiennych głosów, lecz także dających nauczycielom nadzieję na bardziej satysfakcjonujące wynagrodzenia.

– Nie ma innej wykładni niż ta, którą zaproponował starosta, ale rada powiatu może wrócić do regulaminu wynagradzania, zmienić go i podnieść dzięki temu pobory nauczycielom – mówił radny Grzegorz Michalczyk.

Sprawa ma stanowić jeden z tematów przyszłych posiedzeń komisji edukacji, niewykluczone jednak, że dopiero po tym, gdy strajk zostanie zakończony. Obecnie formalnie jest zawieszony.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.