Ekopatrol już działa

BĘDĄ PILNOWAĆ PORZĄDKU NIE TYLKO W LESIE.

Ktoś wyrzuca śmieci do lasu czy pali odpadami w piecu? Dzwoń po ekopatrol pod czynny cały tydzień numer 605 219 979! Pracownicy wyposażeni w nowy sprzęt będą pilnować porządku i ochrony środowiska w mieście.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Od ponad roku w Otwocku nie ma straży miejskiej, która została zlikwidowana decyzją rady miasta poprzedniej kadencji. Teraz prezydent
powołał ekopatrol, czyli zespół do spraw czystości i porządku na terenie Otwocka. Ma on do dyspozycji dwa oznakowane samochody po straży miejskiej oraz pojazd z przyczepką do likwidacji dzikich wysypisk. W skład zespołu wchodzą na razie dwie osoby (byli strażnicy miejscy).

Do zadań ekopatrolu należy działalność na rzecz szeroko rozumianej ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju, czyli m.in. ochrona porządku w miejscach publicznych, weryfikacja stanu i zawartości pojemników na odpady oraz punktów ich gromadzenia, w tym altan śmietnikowych, interweniowanie w przypadku potrąceń i bezdomnych zwierząt.

– Ekopatrol będzie zajmował się też lokalizacją i likwidacją tzw. dzikich wysypisk w lasach oraz kontrolą spalania odpadów w domowych paleniskach. Ponadto będzie przeprowadzał szeroko rozumiane akcje informacyjne wśród mieszkańców. Będziemy ustawiać dużo tabliczek ostrzegawczych – mówi wiceprezydent Otwocka Paweł Walo. Patrol ma już trzy fotopułapki, czyli ukryte kamery.

– Pomoże nam to w lokalizacji miejsc nielegalnych wysypisk śmieci, np. w lasach. Dzięki nagraniom będzie łatwiej namierzyć osoby, które notorycznie zaśmiecają te tereny – mówi Dariusz Sokół z ekopatrolu. W najbliższym czasie ekopatrol zostanie też wyposażony w dron.

– To również pomoże nam w ujawnianiu przypadków spalania nieczystości w piecach i lokalizacji miejsc spalania odpadów – dodaje Sokół. Miasto stara się pozyskać dofinansowanie na zakup drona (można otrzymać 50 proc.), wniosek w tej sprawie został już złożony.

– Jesteśmy do państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach
od 7.30 do 15.30. Telefon interwencyjny 605 219 979 jest dostępny przez cały tydzień w godzinach od 7.30 do 22 – mówi Krzysztof Dziedzic z ekopatrolu. Wiceprezydent Walo zapowiada, że docelowo ekopatrol ma działać do godz. 22. Wtedy trzeba będzie wprowadzić pracę na dwie zmiany, żeby na każdej zmianie były po dwie osoby.

Dzwoń po ekopatrol!

Interwencyjny numer telefonu 605 219 979 jest dostępny przez cały tydzień w godzinach od 7.30 do 22.00!

One thought on “Ekopatrol już działa

  • 19 czerwca 2019 o 11:01
    Permalink

    Czy będą też mogli skontrolować czy sąsiad myje samochód na pod moim płotem?
    Mam już dość takiego delikwenta któremu żal 10 zł na myjnie i notorycznie zmywa cały syf w ogródku

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.