Majową otworzą pod koniec wakacji

TUNELEM POJADĄ TEŻ AUTOBUSY I CIĘŻARÓWKI.

Tunel o wysokości 4,7 metra na ul. Majowej w Otwocku jest gotowy, ale jak przewidują wykonawca i inwestor, dopiero pod koniec wakacji zostanie otwarty dla ruchu drogowego. Obecnie realizowany jest ostatni etap inwestycji od strony ul. Górnej, gdzie trwają prace związane z przebudową kabli i światłowodów telekomunikacyjnych.

AGNIESZKA JASKULSKA

Mieszkańcy niecierpliwią się od wielu miesięcy. Tunel drogowy na ul. Majowej miał być przejezdny dla kierowców już na wiosnę. Jednak podczas prac pojawiły się nieprzewidziane trudności, które opóźniają termin oddania go do użytku. „Linia” pisała o tym wielokrotnie.

Wśród mieszkańców pojawiły się nawet spekulacje, że część robót została źle zrobiona. Zapytaliśmy o to inwestora i wykonawcę, którzy jednoznacznie dementują te pogłoski.

– Wiadukt nie będzie przerabiany w żadnym stopniu, został zbudowany we właściwy sposób i zgodnie z projektem – zapewnia Michał Wrzosek z firmy Budimex, która modernizuje linię kolejową. – Budowa tunelu drogowego jest pod stałą kontrolą inspektora nadzoru. Konstrukcja jest stabilna, nie osiada i nie jest podmywana – dodaje Karol Jakubowski z PKP PLK. – Pierwotny termin uległ przesunięciu ze względu na nieuwzględnione w projekcie kolizje z podziemnymi sieciami na skrzyżowaniu ulic Górnej i Majowej w Otwocku – tłumaczy Jakubowski.

Przedstawiciel PKP PLK wyjaśnia, że trwają prace związane z przebudową kabli i światłowodów telekomunikacyjnych zewnętrznych operatorów, m.in. Netii i Orange.

– Kolizja teletechniczna od strony ul. Górnej wynikła podczas prac drogowych. Musieliśmy przebudować wiele kabli miedzianych o różnych pojemnościach, a także kable światłowodowe różnych operatorów – tłumaczy Michał Wrzosek. I dodaje, że po przeprowadzeniu tych dodatkowych prac można wykonać roboty, które przewidywał projekt, m.in.: zrobienie podbudowy, ułożenie nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Majowej i ul. Górnej oraz dojazdy do posesji. Dopiero wtedy
ul. Majowa zostanie otwarta dla ruchu. Oddanie tunelu nastąpi po zakończeniu wszystkich prac i odbiorów oraz otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie.

– Planujemy, że nastąpi to w wakacje, czyli jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – informuje Michał Wrzosek.

Przebudowa ul. Majowej była dużym przedsięwzięciem. Wybudowano tunel drogowy i wiadukt kolejowy, a także nowoczesne rondo (jego kształt przypomina cyfrę osiem) od strony ul. Grunwaldzkiej, którym obecnie jeżdżą samochody. Nie ma tam jeszcze oznakowania.

Opóźnienia na ul. Majowej wpływają na inne etapy modernizacji linii kolejowej na wysokości Otwocka. Przejazd drogowo-kolejowy na
ul. Żeromskiego zostanie zamknięty dla ruchu dopiero po otworzeniu tunelu na ul. Majowej. Obecnie na ul. Żeromskiego trwają intensywne przygotowania do tego etapu. Wykonawca poszerza fragment ul. Żeromskiego na wysokości ul. Szlacheckiej, którą zostanie poprowadzony objazd do tymczasowego przejazdu na wysokości ul. Cybulskiego. Dzięki temu kierowcy zyskają dwa miejsca, w których będą mogli przejechać na drugą stronę torów.

Jeden przejazd będzie właśnie na ul. Cybulskiego, a drugi na ul. Majowej. Była to inicjatywa wykonawcy, który obecnie – po dużych opóźnieniach na ul. Majowej – stara się przyspieszyć roboty na innych odcinkach modernizowanej linii kolejowej. Trzeba jeszcze pamiętać, że przejazd na ul. Żeromskiego zostanie zamknięty, a jednocześnie utrudnienia dla kierowców pojawią się na ul. Orlej, gdzie wykonawca rozpocznie modernizację drugiego wiaduktu kolejowego od strony ul. Warszawskiej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.