Niższa ulga dla Rodzin 3+

OTWOCK: POŁOWICZNA POMOC OD MIASTA.

Mieszkańcy, którzy korzystają z programu „Rodzina 3+”, muszą przygotować się na niższe ulgi w opłatach. Od września miasto dofinansuje tylko połowę kosztów żywienia i pobytu dzieci w placówkach oświatowych oraz ceny biletu do kina albo teatru.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Program „Rodzina 3+” został wprowadzony w Otwocku w 2013 roku i generuje coraz większe koszty dla miasta. W 2014 roku było to niecałe 600 tys. zł, a w 2018 roku już ok. 1 mln zł rocznie. Wydano ok. 200 kart uprawniających rodziny wielodzietne do znacznych zniżek. Teraz to ma się zmienić.

– W związku z tym, że te rodziny i tak mają preferencje chociażby przy przyjęciu dziecka do żłobka i przedszkola, więc chcielibyśmy, żeby chociaż częściowo uiszczały opłaty. Obecnie za pobyt w żłobku czy przedszkolu nie płacą wcale, a za wyżywienie tylko złotówkę miesięcznie – wyjaśnia Agnieszka Wieteska, naczelnik wydziału ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie miasta.

Po rozmowach z radnymi i analizach przeprowadzonych w urzędzie prezydent zaproponował, aby dofinansowanie ze strony miasta wyniosło teraz 75 proc., a 25 proc. kosztów pokryją rodziny wielodzietne. – Jeśli chodzi o instytucje kultury (kino, teatr, kluby), których organem prowadzącym jest miasto, dopłata też wyniosłaby 75 proc. Tylko te jednostki w swoich regulaminach określą zasady, jak często takie osoby będą mogły korzystać z ulgi – dodaje naczelniczka.

Projekt uchwały w sprawie programu „Rodzina 3+” ze zmianami został pozytywnie przyjęty przez radnych z komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego, którzy go opiniowali.

– To będzie dobry krok w dobrym kierunku. Nie wszyscy szanowali te ulgi. Niektórzy rezerwowali miejsca i ich nie wykorzystywali. Teraz i tak otrzymują dużą pomoc od państwa – uważa radna Małgorzata Rock. – To jest bardzo dobra zmiana – przyznał też radny Mateusz Głasek.

– Przy obecnych formach wsparcia czy ulgi w wysokości 75 proc. to i tak nie jest za dużo? Biorąc pod uwagę, że te osoby i tak korzystają z innych programów, a dla budżetu miasta jest to obciążenie –zwrócił uwagę radny Przemysław Bogusz, który zgłosił wniosek o zmniejszenie dopłaty ze strony miasta do 50 proc. – Program „Rodzina 3+” był wprowadzany, gdy nie było „500 +”, i wtedy miał uzasadnienie. 50-procentowa dopłata to też jest poważne wsparcie – przekonywał radny.

Wysokość dofinansowania to niejedyna zmiana w programie „Rodzina 3+”. Ustalono, że karty mogą być wydawane na dzieci do 18. roku życia (było do 25 lat). Tłumaczono to dostosowaniem do programu „500+”. Z ulg mogą korzystać tylko mieszkańcy zameldowani w Otwocku oraz ci, którzy rozliczają tu PIT.

Na komisji spraw społecznych wniosek Bogusza o zmniejszenie dofinansowania do 50 proc. przeszedł większością głosów (wstrzymali się tylko Mateusz Głasek i Ireneusz Wojtasik). Uchwała o programie „Rodzina 3+” ze zmianami została przyjęta przez radnych podczas sesji 28 maja. Zmiany zaczną obowiązywać od września br. Budżetowi miasta ma to przynieść ok. pół miliona złotych oszczędności.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.