Niższa ulga dla Rodzin 3+

OTWOCK: POŁOWICZNA POMOC OD MIASTA.

Mieszkańcy, którzy korzystają z programu „Rodzina 3+”, muszą przygotować się na niższe ulgi w opłatach. Od września miasto dofinansuje tylko połowę kosztów żywienia i pobytu dzieci w placówkach oświatowych oraz ceny biletu do kina albo teatru.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Program „Rodzina 3+” został wprowadzony w Otwocku w 2013 roku i generuje coraz większe koszty dla miasta. W 2014 roku było to niecałe 600 tys. zł, a w 2018 roku już ok. 1 mln zł rocznie. Wydano ok. 200 kart uprawniających rodziny wielodzietne do znacznych zniżek. Teraz to ma się zmienić.

– W związku z tym, że te rodziny i tak mają preferencje chociażby przy przyjęciu dziecka do żłobka i przedszkola, więc chcielibyśmy, żeby chociaż częściowo uiszczały opłaty. Obecnie za pobyt w żłobku czy przedszkolu nie płacą wcale, a za wyżywienie tylko złotówkę miesięcznie – wyjaśnia Agnieszka Wieteska, naczelnik wydziału ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie miasta.

Po rozmowach z radnymi i analizach przeprowadzonych w urzędzie prezydent zaproponował, aby dofinansowanie ze strony miasta wyniosło teraz 75 proc., a 25 proc. kosztów pokryją rodziny wielodzietne. – Jeśli chodzi o instytucje kultury (kino, teatr, kluby), których organem prowadzącym jest miasto, dopłata też wyniosłaby 75 proc. Tylko te jednostki w swoich regulaminach określą zasady, jak często takie osoby będą mogły korzystać z ulgi – dodaje naczelniczka.

Projekt uchwały w sprawie programu „Rodzina 3+” ze zmianami został pozytywnie przyjęty przez radnych z komisji spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego, którzy go opiniowali.

– To będzie dobry krok w dobrym kierunku. Nie wszyscy szanowali te ulgi. Niektórzy rezerwowali miejsca i ich nie wykorzystywali. Teraz i tak otrzymują dużą pomoc od państwa – uważa radna Małgorzata Rock. – To jest bardzo dobra zmiana – przyznał też radny Mateusz Głasek.

– Przy obecnych formach wsparcia czy ulgi w wysokości 75 proc. to i tak nie jest za dużo? Biorąc pod uwagę, że te osoby i tak korzystają z innych programów, a dla budżetu miasta jest to obciążenie –zwrócił uwagę radny Przemysław Bogusz, który zgłosił wniosek o zmniejszenie dopłaty ze strony miasta do 50 proc. – Program „Rodzina 3+” był wprowadzany, gdy nie było „500 +”, i wtedy miał uzasadnienie. 50-procentowa dopłata to też jest poważne wsparcie – przekonywał radny.

Wysokość dofinansowania to niejedyna zmiana w programie „Rodzina 3+”. Ustalono, że karty mogą być wydawane na dzieci do 18. roku życia (było do 25 lat). Tłumaczono to dostosowaniem do programu „500+”. Z ulg mogą korzystać tylko mieszkańcy zameldowani w Otwocku oraz ci, którzy rozliczają tu PIT.

Na komisji spraw społecznych wniosek Bogusza o zmniejszenie dofinansowania do 50 proc. przeszedł większością głosów (wstrzymali się tylko Mateusz Głasek i Ireneusz Wojtasik). Uchwała o programie „Rodzina 3+” ze zmianami została przyjęta przez radnych podczas sesji 28 maja. Zmiany zaczną obowiązywać od września br. Budżetowi miasta ma to przynieść ok. pół miliona złotych oszczędności.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.