„Słowak” bez nowej szatni?

NIE MA CHĘTNYCH DO ROZBUDOWY SZKOŁY.

Unieważniono drugi przetarg na przebudowę szatni w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Słowackiego w Otwocku. Powód? Brak chętnych do wykonania prac prawdopodobnie spowodowany zbyt krótkim terminem i za niską wyceną. Przetarg ma zostać ogłoszony po raz trzeci. Czas nagli, bo już we wrześniu w szkole pojawią się aż dwa nowe roczniki uczniów.

SYLWIA WYSOCKA

We wrześniu do szkół średnich trafią zarówno absolwenci podstawówek, jak i ostatnich klas gimnazjów. Szkoły starają się wykorzystać każdą dostępną przestrzeń na sale dydaktyczne, by zmieścić dwukrotnie większą liczbę pierwszoklasistów. W Zespole Szkół nr 1 trzeba rozbudować szatnię.

– Chodzi o wydłużenie o ok. 170 m2 części budynku prostopadłej do ul. Słowackiego – tłumaczy dyrektor Oświaty Powiatowej Hanna Majewska-Smółka. – W nowej części budynku na dole ma być szatnia, a na górze pomieszczenie wielofunkcyjne o powierzchni ok. 50 m2 pełniące funkcję sali lekcyjnej oraz sali konferencyjnej. Obok powstaną jeszcze salka dydaktyczna i łazienki dla niepełnosprawnych – dodaje.

Pierwszy przetarg na rozbudowę ogłoszono w kwietniu. Niestety, nie przystąpiła do niego żadna firma. W drugim przetargu zmieniono warunki płatności oraz wydłużono do 20 grudnia termin realizacji inwestycji, ale to także nie przyniosło efektu. 14 maja przetarg został unieważniony.

– Nie było żadnych pytań czy zgłoszeń. Po konsultacji z inspektorem nadzoru budowlanego dyrektor szkoły zdecydował o zleceniu pracowni, która przygotowała projekt, aktualizację kosztorysu. Okazało się, że cenę z kosztorysu przygotowywanego w grudniu wynoszącą 2 mln 800 zł trzeba urealnić do 3 mln 379 tys. zł – mówi Majewska-Smółka.

Przetarg ma zostać ogłoszony po raz trzeci.

Termin realizacji inwestycji wydłużono do końca sierpnia 2020 roku. – Z konsultacji z wykonawcami wynika, że czas oczekiwania na materiały może wynosić nawet pół roku, więc wydłużenie terminu jest zasadne – tłumaczy dyrektor Oświaty Powiatowej.

– Rozbudowa szatni jest niezbędna nie tylko dla rozładowania kumulacji podwójnego rocznika w najbliższych latach. Trzeba pamiętać, że czas nauki w liceum wydłuża się z trzech do czterech lat. W tym czasie pojawia się ok. 200 uczniów więcej niż dotychczas – dodaje.

Czarny scenariusz, który – miejmy nadzieję – się nie sprawdzi, zakłada, że przy braku rozbudowy szkoły lekcje będą kończyły się nawet o godz. 19.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.