Talent na chwałę Bożą

OTWOCK: FESTIWAL SACROSONG 2019

To wydarzenie stało się jedną z kulturalnych wizytówek Otwocka. Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong jak co roku zgromadził solistów oraz zespoły i chóry z Polski,Litwy, Białorusi i Ukrainy. Choć ma charakter konkursu,jego prawdziwą ideę oddają słowa gościa honorowego biskupa Romualda Kamińskiego: – Każdy czuje,że chodzi tu przede wszystkim o to, aby spotkać się i podzielić pięknem i talentem, którego w imieniu Pana Boga jest się właścicielem

SYLWIA WYSOCKA

Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong Diecezji Warszawsko-Praskiej przez minione lata zgromadził tysiące uczestników, liczną rzeszę słuchaczy, zdobył wiernych przyjaciół i sympatyków w Polsce i za granicą. Każda edycja jest wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim formą uwielbienia Boga, modlitwą poprzez śpiew. Od 2015 roku w festiwalu uczestniczą soliści, zespoły i chóry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy, co daje także okazję do integracji z Polonią na Wschodzie.

XVI edycja festiwalu odbyła się w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku od 6 do 9 czerwca. Rozpoczął ją w czwartek, 6 czerwca koncert inauguracyjny w wykonaniu Archikatedralnego Chóru Męskiego Cantores Minores – laureata pierwszej nagrody ubiegłorocznej edycji w kategorii chórów profesjonalnych. Uroczystego otwarcia festiwalu i powitania gości dokonali biskup Romuald Kamiński, który objął wydarzenie honorowym patronatem, oraz dyrektor Sacrosongu ks. proboszcz Jan Śmigasiewicz.

Kolejne dwa dni były wypełnione przesłuchaniami konkursowymi. Zmagania odbyły się w siedmiu kategoriach, m.in.: soliści, zespoły oraz chóry dziecięce i dorosłych. Wszyscy uczestnicy musieli wykonać utwór religijny i patriotyczny. W skład jury pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Andrzeja Filabera weszły wybitne osobowości świata muzyki: Helena Abramowicz, ks. Janusz Jezusek, Andrzej Sochocki, Witold Błaszczyk, prof. Mirosław Gałęski. Jurorzy oceniali m.in. wartość techniczną i muzyczno-interpretacyjną programu, jakość brzmienia i dobór repertuaru. Podczas koncertu laureatów przewodniczący jury podkreślił, że poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki, pogratulował także organizatorom przedsięwzięcia, które służy pomnażaniu chwały Bożej, zwłaszcza w wykonaniu licznej reprezentacji dzieci i młodzieży. – Należy także docenić zespoły i solistów z Białorusi, Ukrainy i Litwy, którzy poprzez swoje prezentacje podkreślają więź z Polską – zaznaczył Andrzej Filaber.

Zwycięzcy odebrali dyplomy oraz nagrody pieniężne podczas koncertu laureatów, który odbył się w sobotę, wieczorem 8 czerwca. Honorowymi gośćmi koncertu galowego byli m.in.: ks. bp Romuald Kamiński, ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber, ks. prał. Kazimierz Gniedziejko, starosta Cezary Łukaszewski, prezydent Otwocka Jarosław Margielski, burmistrz Karczewa Michał Rudzki i wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski. Warto podkreślić, że samorządy wsparły organizację festiwalu, który ze względu na swoją rangę i rozmiar, mimo nakładów pracy ogromnej rzeszy wolontariuszy i ludzi dobrej woli, wymaga zaangażowania również konkretnych nakładów finansowych. O tym, że warto wspierać tego typu inicjatywy, mówił starosta Łukaszewski, który podkreślił ogromną wartość Sacrosongu dla rozwoju kultury i duchowości festiwalu.

Koncert galowy miał wyjątkową oprawę. Oprócz prezentacji zwycięzców przed publicznością wystąpiły także połączone chóry z towarzyszeniem orkiestry kameralnej pod batutą Łukasza Wojakowskiego. Koncert był efektem dwudniowych warsztatów muzycznych prowadzonych przez Annę Ćwiklińską, Helenę Abramowicz, Dominika Kozerę i Łukasza Wojakowskiego. Muzycy zaprezentowali m.in. utwory ks. Jana Śmigasiewicza z jego akompaniamentem.

– Festiwal Sacrosong to przedsięwzięcie bardzo godne – podsumował bp Kamiński. – Myślę, że każdy czuje, że nie chodzi o to, by przybyć tu i rywalizować między sobą, ale przede wszystkim spotkać się i podzielić pięknem, którego jest się w imieniu Pana Boga właścicielem, pokazać je w formie muzyki. Każdy, kto czyni dobro i piękno, będzie zapamiętany – podkreślił. Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 9 czerwca także mieszkańcy innych parafii diecezji mieli możliwość posłuchania zespołów i wspólnej modlitwy. Podczas „Echa Sacrosongu” wykonawcy odwiedzili 10 parafii diecezji, w których uczestniczyli w mszach świętych, radując swoim śpiewem serca i dusze wiernych.

WYNIKI:
Kategoria A – chóry dziecięce
1. Szumska Szkoła Sztuki
2. Chór Andromeda
3. Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłk. pilota Mariana Pisarka w Radzyminie


Kategoria B – zespoły dziecięce
1. Zespół Dobro
2. Tacy Młodzi
3. Duet Aleksandra Gmur, Laura Stańczak
wyróżnienie: ArtStudyo Niespodzianka Trio: Złata, Anastasija, Ksenija (Białoruś)


Kategoria C – soliści dzieci
1. Zuzanna worek
2. Anastasija Łaptiewa
3. Benedykt Sokołowski, Ksenia Sachacka
wyróżnienia: Aleksandra Gałecka, Irina Morozow


Kategoria F – soliści młodzież
1. Zuzanna Bomze
2. Jolanta Staluszka
3. Karina Wasiljewa, Aleksandra Ośkiewicz

Kategoria H – chóry dorosłych
1. Chór Głos Duszy
2. Chór Majowy Kwiat
3. Chór zgoda, Chór Towarzystwa Śpiewaczego Una Cantamus

Kategoria I – zespoły dorosłych
2. zespół Pogoryna, Choose Me

Kategoria J – soliści dorosłych
nagroda: Ewa Gapon
wyróżnienia: Marta Kamińska, Tadeusz Skotnicki, Swietłana Wereszczyńska

One thought on “Talent na chwałę Bożą

  • 1 lipca 2019 o 08:38
    Permalink

    Czy choć jeden element dekoracji, mówił o tym, że impreza jest w stu procentach finansowana przez miasto Otwock? Nawet w artykule nie ma słowa o sfinansowaniu konkursu z budżetu miasta. Dlaczego?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.